Wiadomości
Udostępnij:
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wzbogaciło kolekcję o nowe dzieła sztuki
-
06.12.2023 15:39
-
Aktualizacja: 15:39 06.12.2023
Dzięki wsparciu z ministerialnego programu „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej” Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wzbogaciło się w ostatnim czasie o prace Bożenny Biskupskiej i Jana Stanisława Wojciechowskiego – poinformowała Agnieszka Filipowska z działu promocji muzeum.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku wzbogaciło swoją kolekcję o nowe dzieła sztuki.
To trzy rzeźby Bożenny Biskupskiej z cyklu „Rysunek rzeźby” (2017–2020) oraz tableau fotograficzne „Ręka” (1973) Jana Stanisława Wojciechowskiego. Twórczość Bożenny Biskupskiej obejmuje rzeźbę, instalacje, realizacje przestrzenne, ale również malarstwo i rysunek. Działalność artystyczna Jana Stanisława Wojciechowskiego to obiekty rzeźbiarskie, aranżacje przestrzenne, elementy scenografii teatralnej i prace z pogranicza sztuki użytkowej, posługuje się również innymi mediami.
Filipowska podkreśliła, że ministerialne wsparcie z programu „Narodowe kolekcje sztuki współczesnej”, z którego CRP korzysta od kilku lat, pozwala na coroczne uzupełnianie zbiorów.
Rzeźby w Orońsku
– Kupowane przez nas prace są drogie i jedyne w swoim rodzaju. Drugich takich egzemplarzy nie ma, więc cieszymy się, gdy uda nam się je zdobyć do naszej kolekcji – zaznaczyła przedstawicielka Centrum Rzeźby Polskiej.
Dzięki zakupom realizowanym w ramach programu realizowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiory CRP poszerzyły się o prace takich artystów, jak: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Joanny Przybyła czy Krystyn Jarnuszkiewicz.
W 2024 r. Centrum planuje zakup kolejnych dzieł współczesnych artystów, m.in. Jarosława Kozakiewicza, Joanny Rajkowskiej i Roberta Rumasa.
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W jej kolekcji są 2 tys. prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora i Józefa Szajny.
Czytaj też: Polonez – tradycyjny taniec polski – wpisany na Listę UNESCO
Źródło:
Autor:
RDC /PA
Kategorie: