SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rody i rodziny Mazowsza: Burschowie cz. 1

Bp. Juliusz Bursche z rodziną, lata 10. XX wieku, zbiory Stefana Gardawskiego

Ten wielki chrześcijanin i wielki polski patriota wolał oddać życie w niemieckim więzieniu, niż wyrzec się polskości. Swoim życiem i śmiercią zaprzeczył niejako rozpowszechnionemu przekonaniu że luteranin to Niemiec, a Polak to katolik” – tak o bp. Juliuszu Burschem (1862-1942) powiedział papież Jan Paweł II. W audycji słyszymy o początkach rodu w Polsce, o świadomym wyborze polskości przez jego członków i o losach wojennych niektórych z nich.

Osią opowieści jest jednak postać biskupa Juliusza Burschego, głowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Jego działalność skupiała się nie tylko na duszpasterstwie, ale też na organizowaniu tego Kościoła w Polsce i na próbach zjednoczenia wszystkich odłamów Ewangelików. Bardzo ważny w aktywności Burschego był jego udział w Radzie Stanu przy Radzie Regencyjnej 1918 roku oraz nieustanna walka o polskość na terenach Mazur i Śląska Cieszyńskiego. Za postawę wierności polskości rodzina Burschów zapłaciła największą cenę: śmierć dwóch braci i ich ojca, czyli właśnie biskupa Juliusza, który w wyniku choroby zmarł w szpitalu w obozie koncentracyjnym w 1942 roku. Niemcy, słysząc deklarację polskości jednego z nich na Pawiaku, postanowili Burschów zniszczyć.

O historii rodziny w audycji mówili: prof. Juliusz Gardawski (socjolog i ekonomista, SGH), prawnuk biskupa oraz dr Aleksander Łupienko (hisoryk, Instytut Historii PAN), pra-pra-wnuk biskupa Juliusza Burschego.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone