Wiadomości
Udostępnij:
Ks. Józef Sadzik zostanie dziś pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP
-
15.12.2023 16:41
-
Aktualizacja: 20:21 15.12.2023
Z okazji Jubileuszu 50. rocznicy założenia Centrum Dialogu w Paryżu, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał pośmiertnie Order Odrodzenia Polski ks. Józefowi Sadzikowi – pallotynowi, założycielowi polonijnego ośrodka kulturalnego – Centrum Dialogu w Paryżu. Dziś po godzinie 19:00 Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski wręczy w imieniu Andrzeja Dudy Tadeusz Deszkiewicz, społeczny doradca Prezydenta RP i prezes Polskiego Radia RDC.
15 grudnia 2023 roku w Paryżu, po godzinie 19:00 odbędzie się uroczystość przekazania Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nadanego pośmiertnie ks. Józefowi Sadzikowi.
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, w szczególności na rzecz integracji kulturalnej i społecznej środowisk polonijnych oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia odznaczony został pośmiertnie ks. Józef Sadzik.
W imieniu Prezydenta RP order wręczy Tadeusz Deszkiewicz, społeczny doradca prezydenta Andrzeja Dudy i prezes Polskiego Radia RDC.
Kim był ks. Józef Sadzik?
Ks. Józef Sadzik, wybitny pallotyn, filozof i długoletni dyrektor działającego na emigracji drukującego pozycje w języku polskim wydawnictwa Éditions du Dialogue. Ogółem wydał blisko 150 pozycji, w tym dokumenty Soboru, encykliki i przemówienia papieskie, teksty liturgiczne i modlitewne. Wydawnictwo ukierunkował w stronę Soboru Watykańskiego II oraz wydał znakomitą serię książek pt. Znaki Czasu.
W paryskim domu pallotynów przy ulicy Surcouf założył ośrodek odczytowo-dyskusyjny dla Polaków z kraju i emigracji pod nazwą Centrum Dialogu. Kierował nim, organizując odczyty i wieczory autorskie wybitnych pisarzy.
Ks. Józef Sadzik przyjaźnił się z wieloma wybitnymi twórcami kultury emigracyjnej, wywierając na nich duży wpływ. Był blisko z Wojtyłą, Miłoszem, Herbertem, Lebensteinem i innymi znakomitymi intelektualistami.
We wspomnieniach przedstawiano go jako nieprzeciętną osobowość, gorliwego kapłana i oryginalnego, choć mało produktywnego myśliciela religijnego.
Znany jest również jako autor wstępów do przekładów Księgi Psalmów i Księgi Hioba.
Czytaj też: W wieku 94 lat zmarł weteran Powstania Warszawskiego Stanisław Jan Majewski „Stach”
Źródło:
Autor:
RDC /JD