Igrzyska Europejskie. Złoty medal dla polskiej florecistki

• 25.06.2023 21:04

• Aktualizacja: 23:44 25.06.2023

Niedziela w Igrzyskach Europejskich stała pod znakiem sukcesów szermierzy. Dziewiąty złoty medal dla Polski w tej imprezie wywalczyła w Krakowie florecistka Julia Walczyk-Klimaszyk, a srebro zdobył szablista Krzysztof Kaczkowski. — To są Igrzyska Europejskie...każdy przyjeżdża wygrywać — podkreśliła  Walczyk-Klimaszyk.

Julia Walczyk-Klimaszyk wygrała zmagania florecistek w Igrzyskach Europejskich w Krakowie.

Florecistka wykorzystała słabszą obsadę, bo w stolicy Małopolski nie startowały znakomite Włoszki, które przed tygodniem zdobyły w Płowdiw wszystkie medale ME, a ponadto zabrakło wysoko notowanych Francuzek i Niemek. W finale pewnie pokonała Węgierkę Florę Pasztor 15:11, odnosząc największy sukces w karierze.

To są Igrzyska Europejskie, to nie jest byle jaka impreza. Każdy przyjeżdża wygrywać — podkreśliła po zawodach Walczyk-Klimaszyk.

Szermiercze mistrzostwa Europy?

Pierwotnie zmagania szermiercze w Igrzyskach Europejskich miały mieć rangę mistrzostw Europy. Jednak ze względu na zamieszanie dot. przywrócenia do rywalizacji międzynarodowej Rosjan i Białorusinów ten status ostatecznie mieć będą tylko zawody drużynowe, a indywidualnie o medale ME walczono przed tygodniem w Płowdiw.

Z tego powodu obsada turnieju florecistek była daleka od najsilniejszej. Włoszki, które zdobyły wszystkie medale ME, wystawiły tylko jedną zawodniczkę i to tę, która w Płowdiw nie wystąpiła. Na starcie zabrakło też wysoko notowanych Francuzek i Niemek.

Wobec tego do miana głównej faworytki urosła piąta w ME i zajmująca 17. miejsce w światowym rankingu Walczyk-Klimaszyk. 25-letnia zawodniczka KU AZS UAM Poznań zaczęła od 1/16 finału i zwycięstwa nad Chorwatką Dorją Blazic 15:9, później pokonała Węgierkę Katę Kondricz 15:7, a w ćwierćfinale uporała się z Izraelką Lior Druck 15:13.

W pojedynku o awans do finału Polka pokonała Rumunkę Malinę Calugareanu 14:13, a w finale spotkała się z nieznacznie niżej notowaną Węgierką Florą Pasztor.

Zwycięstwo florecistki

Pochodząca z Pabianic absolwentka Wydziału Chemii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu od początku przejęła inicjatywę, wypracowała kilkupunktową przewagę i kontrolowała wydarzenia na planszy. Ostatecznie wygrała 15:11 i odniosła największy sukces w karierze, bo wcześniej indywidualnie nie miała w dorobku żadnego medalu imprez mistrzowskich. W lutym w Kairze jedyny raz stanęła na podium, najniższym stopniu, zawodów Pucharu Świata.

Hanna Łyczbińska (KU AZS UAM Poznań), po porażce w ćwierćfinale 13:15 z Pasztor, zajęła siódmą lokatę, Aleksandra Jeglińska (AZS AWF Warszawa) była 20., a Karolina Żurawska (Toruńska Akademia Floretu) - 22.

Walczyk-Klimaszyk wywalczyła dziewiąte złoto dla biało-czerwonych w Igrzyskach Europejskich, a kilkanaście minut później ten dorobek mógł powiększyć Kaczkowski. Szablista Zagłębiowskiego KS z Sosnowca w bardzo silnej stawce spisał się świetnie, ale w finale przegrał z dwukrotnym mistrzem Europy i liderem światowego rankingu, Gruzinem Sandro Bazadze 13:15.