Przed nami noc spadających gwiazd. Dziś i jutro wypada maksimum aktywności roju Perseidów, czyli meteorów potocznie nazywanych spadającymi gwiazdami. Ziemię otoczy chmura drobin materii pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. To doskonała okazja do obserwacji nocnego nieba - nawet w mieście.
1
PAP/RDC
- Są miejsca w Warszawie gdzie poświaty światła ulicznego jest trochę mniej - mówi doktor Kamil Deresz z Centrum Nauki Kopernik. - Można tutaj wyróżnić na przykład Las Bielański, Las Kabacki, no ale jeżeli ktoś nie chce wybierać się bardzo daleko, to jest na przykład Górka Szczęśliwicka czy okolice Kopca Powstania przy Bartyckiej - tłumaczy.
Ważna jest adaptacja do ciemności - wtedy będziemy widzieć więcej meteorów.
- Dzisiejszej nocy będzie ich najwięcej - ocenia Deresz. - Najlepszą, jeżeli chodzi o geometrię roju Perseidów, ale jeżeli nie będziemy mieli pogody tej nocy, lub coś nam przeszkodzi, to również następnej nocy warto oglądać meteory - tłumaczy.
Być może trzeba będzie to robić bardzo uważnie, bo dzisiejsza noc będzie na Mazowszu pochmurna
Wyłączą światła w Warszawie
- Od godziny 21 do północy wyłączamy iluminację mostu Świętokrzyskiego, oświetlenie na skwerze Kahla i oświetlenie wyjazdów z tunelu Wisłostrady - przekazał rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski. Wszystko to po to, żeby warszawiacy mogli podziwiać spadające Perseidy.
Zgaśnie również iluminacja ma Skwerze Skibniewskiego, będącego w gestii Zarządu Zieleni, który przygasi również światła na Bulwarach Generała Pattona na wysokości Centrum Nauki Kopernik. PGE Narodowy wyłączy na tę noc iluminacje stadionu. Zarząd Metra Warszawskiego wyłączy też kilka lamp w wyjściach ze stacji Centrum Nauki Kopernik. Zgasną również kominy Elektrowni Powiśle.
Na wspólne oglądanie spadających meteorytów zaprasza Centrum Nauki Kopernik, które organizuje bezpłatne wydarzenie "Noc spadających gwiazd".
- Tej nocy zapraszamy wszystkich do parku przy Centrum Nauki Kopernik. Będziemy tam w piątek 12 sierpnia od godz. 21. Przygotujemy teleskopy, rozstawimy leżaki i, co najważniejsze, wygasimy część okolicznych iluminacji i jaśniejszych świateł, by stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne w Warszawie - przekazało CNK.
Na miejscu będą też foodtrucki, a nastrój będzie podgrzewać odpowiednia muzyka.
Niebo pochmurne
- Większe przejaśnienia możliwe są na północy województwa. Miejscami padać może przelotny deszcz. Największe prawdopodobnieństwo opadów jest na południu. Niewykluczone są też burze. Temperatura minimalna od 15 do 16 stopni Celsjusza - informuje synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Michał Ogrodnik.
- Sobotnia noc również z przeważającym dużym zachmurzeniem - dodaje Ogrodnik. - Wieczorem większe przejaśnienia możliwe są na północy województwa. Słaby deszcz będzie padał na wschodzie i na południu. Na termometrach nad ranem około 16 stopni Celsjusza. Słaby wiatr będzie wiał z północnego wschodu - wyjaśnia.
Centrum Nauki Kopernik zaprasza dziś do pobliskiego parku od godz. 21.00. Przygotują teleskopy, leżaki i co najważniejsze, wygaszą część okolicznych iluminacji i jaśniejszych świateł, by stworzyć jak najlepsze warunki obserwacyjne w Warszawie. Wydarzenie potrwa do północy.