Gen. Stanisław Koziej: w decyzji ws. Caracali zawarta jest troska o polski przemysł

  • 12.10.2016 13:45

  • Aktualizacja: 14:01 15.08.2022

Kierowanie się racją polską jest słuszne. W tej decyzji zawarta jest troska o polski przemysł, jako ważny element systemu bezpieczeństwa narodowego - powiedział na antenie RDC gen. Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
4 października Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu rozmów z Airbus Helicopters ws. umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców Caracal. Resort wskazał, że kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Po tej informacji prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce. Szef MSZ Witold Waszczykowski oświadczył jednak, że polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe nie zostały odwołane, tylko przełożone na inny termin.

Kompromitacja francuzów

Kompromitacja i pokaz klasy Francuzów - tak wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki odniósł się do informacji, że organizatorzy paryskich targów przemysłu zbrojeniowego Euronaval 2016 uznali, że status polskich delegacji, biorących udział w targach, nie będzie już oficjalny.

- Wypowiedź wiceministra była zupełnie niepotrzebna, zapętlił się w tym sporze - powiedział na antenie RDC gen. Stanisław Koziej, dodając, że spór jest zrozumiały, natomiast obrażanie Francuzów jako narodu było zbędne. - Kierowanie się racją polską jest słuszne. W tej decyzji zawarta jest troska o polski przemysł, jako ważny element systemu bezpieczeństwa narodowego - powiedział.

Generał Koziej wyjaśnił, że decyzja Ministerstwa Rozwoju jest fachowa z punktu widzenia polskich sił zbrojnych. - Odejście od jednolitej platformy śmigłowcowej, która spowodowała, że jedynie Caracal spełnił określone wymagania - dodał.

Źródło:

RDC, PAP

Autor:

Anna Ryczkowska