SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Łosiowisko: leśne pasje i dyskusje

Szkółka leśna „Zabuże”/fot. M. Charkiewicz

Sadzonka kontenerowa czy polowa?

Sadzonki drzew i krzewów, które powstały w szkółkach polowych są bardziej odporne na zmiany pogodowe, bo urodziły się w naturalnych warunkach. Wytworzenie ich jest również tańsze. Zwolennicy szkółek kontenerowych mówią natomiast, iż ich sadzonki są większe, bardziej wyrośnięte, a uprawy leśnego młodnika, powstałe z tych sadzonek, nie wymagają intensywnej początkowej pielęgnacji. Sprawę rozwiązują jednak zapisy decyzyjne Lasów Państwowych, które mówią o tym, iż w szkółkach kontenerowych produkuje się tylko 10% sadzonek, większość zaś, czyli 90% to sadzonki urosłe w szkółkach tradycyjnych – polowych. Niemniej, temat jest ciekawy, stąd też w audycji dwugłos: Bazyl Kondraciuk, leśniczy ze szkółki leśnej „Zabuże” w Nadleśnictwie Sarnaki oraz Barbara Lach, leśniczy ze szkółki „Kołacze” w Nadleśnictwie Włodawa.

Od kruka do sowy, czyli ornitologiczne pasje

Tam, gdzie dużo świerczyny, tam i więcej sów, a konkretnie gatunku sówka. Zwyczajem np. sówek jest to, że samiec karmi swoją panią, podczas gdy ona zajmuje się tylko wylęgiem jaj. On poluje zazwyczaj wieczorami, niekiedy tylko w ciągu dnia, przynosząc do gniazda nie tyle myszy, które uważa się za najczęstszy pokarm sów, ale i słabsze gatunki ptaków. Sówki zasilają najczęściej dziuple po dzięciołach dużych. A w ogóle, to ptaki należą do tych mieszkańców lasu, którym najłatwiej jest przystosować się do zmieniających się warunków klimatyczno-pogodowych – mówi Bogusław Kościan, podleśniczy leśnictwa Kisielew w Nadleśnictwie Sarnaki.

Kolorowe motyle…

Nieraz nie uprzytamniamy sobie oczywistego faktu, że ćma jest również motylem! Ta niekochana, szaro-bura lub cielista ćma, lecąca wieczorem do światła, może być owadem kolorowym i wzbudzającym sympatię. Z pewnością jest ćma lepiej zbudowana i większa. Są motyle, które żyją tylko po to, aby przedłużyć gatunek i one nie pobierają żadnego pożywienia! Inne zaś, żyją przez cały sezon, ciesząc oczy dzieci, biegających po łąkach, ale i pasjonatów dorosłych, którzy interesują się życiem tych sympatycznych, cichych owadów latających. W Nadleśnictwie Sarnaki wiedzę entomologiczną zgłębia Dariusz Wasiluk, leśniczy leśnictwa Huszlew w Nadleśnictwie Sarnaki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone