Jest najsłynniejszym kościołem Żoliborza. Jego budowa przypadła na okres przedwojenny, okupację niemiecką i odbudowę. Ogólnopolską sławę zyskał w latach 80-tych XX wieku za sprawą Mszy za Ojczyznę. To tutaj słynne homilie głosił ksiądz Jerzy Popiełuszko.
Palimpsest, czyli wszystkie Warszawy Piotra Otrębskiego
Odcinki podcastu (66)
Teraz odtwarzane
Najsłynniejszy kościół Żoliborza
Jest najsłynniejszym kościołem Żoliborza. Jego budowa przypadła na okres przedwojenny, okupację niemiecką i odbudowę. Ogólnopolską sławę zyskał w latach 80-tych XX wieku za sprawą Mszy za Ojczyznę. To tutaj słynne homilie głosił ksiądz Jerzy Popiełuszko.
06.06.2023
42 min 30 s
Odtwarzam
O Romanie Dmowskim
Walczył o polskość, podpisał Traktat Wersalski i choć spodziewano się, że niepodległej Polsce przejmie stery Państwa, tak się nie stało. Walkę o przywództwo przegrał z Józefem Piłsudskim. O Romanie Dmowskim, człowieku znad Wisły Piotr Otrębski rozmawiał z historykiem Michałem Gruszczyńskim.
„Gdziekolwiek jesteś panie prezydencie" — to historia ostatnich lat życia Stefana Starzyńskiego, prezydenta Warszawy. W tytułową postać wcielił się Tadeusz Łomnicki. Film z 1978 roku należy do kanonu tekstów kultury, które współtworzą legendę prezydenta Starzyńskiego.
Urodził się w Warszawie, z nią związał swoje życie i za nią zginął. Do historii przeszedł jako prezydent-wizjoner, obrońca stolicy. Zapraszamy na część drugą opowieści o życiu i śmierci Stefana Starzyńskiego.
Urodził się w Warszawie, z nią związał swoje życie i za nią zginął. Do historii przeszedł jako prezydent-wizjoner, obrońca stolicy. Zapraszamy na część pierwszą opowieści o życiu i śmierci Stefana Starzyńskiego.
80 lat temu garstka bojowników na niewielkim wycinku Warszawy desperacko stawiła czoła Niemcom. Powstanie w getcie warszawskim – obok zakrojonego na dużo większą skalę powstania warszawskiego z 1944 roku – to jeden z najbardziej heroicznych zrywów w okupowanej przez Niemców Europie.
Dzieje dominikańskiego kościoła z Nowego Miasta cz.II
Dochodowa "gotyka", dziury specjalnego przeznaczenia w murach i kobieta, która "nic niewieściego nie miała w sobie", czyli dzieje dominikańskiego kościoła z Nowego Miasta.
Dzieje dominikańskiego kościoła z Nowego Miasta cz. I
Dochodowa "gotyka", dziury specjalnego przeznaczenia w murach i kobieta, która "nic niewieściego nie miała w sobie", czyli dzieje dominikańskiego kościoła z Nowego Miasta
Szpital Dzieciątka Jezus - najstarszy relikt warszawskiej służby zdrowia
Wyprowadzka szpitala Dzieciątka Jezus z placu Wareckiego umożliwiła rozwój tzw. warszawskiego city początku XX wieku. W nowym miejscu szpital określany był mianem dzielnicy. Nad kształtem architektonicznym kompleksu czuwał architekt Józef Pius Dziekoński. Ówczesny nowy nabytek miasta dziś należy do najstarszych reliktów warszawskiej służby zdrowia.
W 1873 roku w artykule prasowym Wiktor Gomulicki wskazywał na serce, płuca i śledzionę miasta. Piotr Otrębski ponownie sięga do historycznego wydania "Kuriera Warszawskiego" i wraz z autorem dokonuje analizy anatomicznej miasta.