Premier: Żołnierze Wyklęci są dziś wielkimi zwycięzcami

  • 01.03.2023 12:47

  • Aktualizacja: 12:09 01.03.2023

Wolna i niepodległa Polska nie może zapomnieć o tych, którzy oddali za nią życie; pamięć i prawda o Żołnierzach Wyklętych nie może zaginąć. To właśnie oni są dziś wielkimi zwycięzcami, przez świadectwo swego życia i swą walkę są prawdziwie nieśmiertelni – mówił podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” premier Mateusz Morawiecki.

Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W obchodach upamiętniających Polaków walczących po roku 1945 odbywających się w Warszawie wziął udział m.in. szef rządu Mateusz Morawiecki.

Wolna i niepodległa Polska nie może zapomnieć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę. Nasze społeczeństwo, nasz naród będzie prawdziwie wolny właśnie wtedy, gdy uhonorujemy wszystkich tych, którzy walczyli i umierali za naszą ojczyznę – powiedział premier.

Z kolei prezydent Andrzej Duda, który po południu weźmie udział w uroczystościach w Sierpcu, napisał w mediach społecznościowych: „Dziś Polska wolna i niepodległa oddaje hołd swoim wiernym Synom”.

W swoim wpisie prezydent przypomniał także słowa Zbigniewa Herberta: (..) Nie opłakała ich Elektra. Nie pogrzebała Antygona (…) – i takimi pozostali w pamięci Zbigniewa Herberta.

Pamięć nie może zginąć

Mateusz Morawiecki na uroczystościach w Warszawie podkreślił, że zbiorowa niepamięć, amnezja to podstawa do manipulacji. Jak mówił, bardzo łatwo jest manipulować społeczeństwem, które wpada w zbiorową niepamięć. – O to chodziło komunistom, o to chodziło niektórym środowiskom budującym III Rzeczpospolitą – zauważył. Premier podziękował tym, którzy przez trudne lata od 1989 roku nie tylko przechowywali pamięć, ale starali się odbudować prawdę o Żołnierzach Wyklętych.

Przypomniał, że nazwa „Żołnierze Wyklęci” pochodzi z lat 90. – To właśnie dlatego byli wyklęci, że nie tylko przez długie dziesięciolecia komunizmu mieli być wymazani z kart historii i zapomniani, ale także mieli być zapomniani, nieistniejący w latach wolnej Polski. To świadczy o wszystkim złym, którego III Rzeczpospolita doświadczyła. My wiemy, że pamięć i prawda o Żołnierzach Wyklętych nie może zaginąć - zaznaczył Morawiecki.

Tak jak po 2,5 tysiącach lat nie zaginęła pamięć o 300 Spartanach, którzy pod Termopilami stawili czoło armii Persów, tak, przy tej samej dysproporcji Żołnierze Wyklęci przechowali nie tylko w swych sercach, ale zaświadczyli swym życiem o wielkiej wartości wolności, niepodległości, prawdy i dobra. I to właśnie oni dziś są wielkimi zwycięzcami – zaznaczył, dodając, że są oni poprzez świadectwo swego życia, swą walkę prawdziwie nieśmiertelni.

Najwięksi bohaterowie

Szef rządu dziękował wszystkim placówkom i ludziom, którzy do dziś przechowują pamięć o Żołnierzach Wyklętych, aby kolejne pokolenia mogły pozyskiwać wiedzę o nich.

Dziś miejsce Żołnierzy Wyklętych wreszcie jest tam, gdzie od początku powinno być: na pomnikach, na kartach historii, w uroczystościach takich jak tak, podczas których celebrujemy pamięć i prawdę o nich – mówił premier Morawiecki.

Przypomniał, że nie zawsze tak było. Jak zaznaczył, nie chodzi jednak tylko o lata po II wojnie światowej, ale też lata dziewięćdziesiąte i dwutysięczne. – I trzeba było pokoleń niezłomnych Polaków, którzy walczyli o pamięć o Żołnierzach Wyklętych i wszystkim bardzo serdecznie za to dziękuję – dodał premier.

Jak zauważył , komuniści chcieli, by Żołnierze Wyklęci byli banitami, ale „my wiemy, że to nasi najwięksi bohaterowie, którzy walczyli w czasach można rzec beznadziejnych”.

Jedyne na co mogli liczyć, to na jakiś naprawdę nieprawdopodobny przełom geopolityczny, który w tamtym czasie nie nastąpił, jak dobrze wiemy. Ale walka o sprawę, o najwyższe wartości jest najważniejsza i nie jest zależna od tego, jakie są szanse na zwycięstwo tej sprawy, bo gdyby tak było, to nigdy nie byłoby tych ludzi, którzy w beznadziejnej sytuacji stają po właściwej stronie. Po stronie prawdy, po stronie niepodległości, po stronie wolności. Cześć i chwała bohaterom – mówił premier.

Premier wziął również udział w otwarciu zrekonstruowanej celi, w której więziony był ppłk. Łukasz Ciepliński. Cela mieści się w pawilonie X dawnego więzienia na Mokotowie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Czytaj też: 10 nowych wizerunków Jezusa Miłosiernego na wystawie w Warszawie

Źródło:

PAP

Autor:

RDC /PA

Kategorie: