"Nie będziemy hamować protestów". Do godówki rezydentów dołączają inne zawody medyczne
16.10.2017 15:52
Aktualizacja: 14:19 15.08.2022
Protest lekarzy rezydentów przekształca się w protest Porozumienia Zawodów Medycznych. Taką decyzję podjęli przedstawiciele związków zawodowych działających w służbie zdrowia.
RDC, PAP, IAR
Przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Tomasz Dybek ze Związku Zawodowego Fizjoterapeutów poinformował, że kolejne 30 osób z Porozumienia podejmie protest głodowy. Wyjaśnił, że Porozumienie Zawodów Medycznych - największa i najszersza organizacja skupiająca pracowników ochrony zdrowia - przejmuje protest głodowy Porozumienia Rezydentów, przekształca go w protest zbiorowy Porozumienia Zawodów Medycznych i przejmuje wszystkie postulaty rezydentów.
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Jarosław Biliński poinformował, że protest rozszerzy się na cały kraj, na początku dołączy Kraków, Szczecin, Wrocław. W warszawskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym od dwóch tygodni trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Domagają się oni wzrostu finansowania służby zdrowia do 6,8 procent PKB, podwyżek i poprawy warunków płacy i pracy. Dziś minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół, który ma zająć się wzrostem finansowania służby zdrowia. Pierwsze posiedzenie zespołu jest planowane na piątek.
Ogólnopolski protest
- Napływają do nas apele z innych miast, wspólnie ustaliliśmy, że nie będziemy hamować protestów. To rozleje się na cały kraj - zapowiedział Jarosław Biliński z porozumienia rezydentów.
W sobotę młodzi medycy złożyli w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pismo, w którym przedstawili swoje postulaty. Powtórzył je w poniedziałek Łukasz Jankowski z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
W sobotę odbyło się 21 manifestacji. Lekarze rezydenci zapowiedzieli, że kolejne protesty obejmą już cały kraj.
1,05 średniej krajowej
Lekarz rezydent powinien zarabiać 1,05 średniej krajowej od teraz – uważają protestujący, którzy chcą też wzrostu nakładów na służbę zdrowia i powołania zespołu do renegocjacji przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. W poniedziałek medycy przekazali, że wciąż czekają na odpowiedź rządu.
Rezydenci protestują od 2 października. Część z nich prowadzi protest głodowy w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.