Wiadomości
Udostępnij:
Jaki świat po sobie zostawimy? „Łaskawość Tytusa” na 34. Festiwalu Mozartowskim
-
07.05.2025 13:26
-
Aktualizacja: 17:52 07.05.2025
To ma być opera o człowieczeństwie. Jaki świat po sobie zostawimy? – pyta Anna Sroka-Hryń w premierowym spektaklu „Łaskawości Tytusa” („La Clemenza di Tito”). Pokaz 8 maja w ramach 34. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej. Festiwal odbywa się pod patronatem Polskiego Radia RDC.
34. Festiwal Mozartowski Warszawskiej Opery Kameralnej już od czwartku 8 maja. Jednym z najważniejszych akordów tegorocznej odsłony festiwalu będzie premiera opery „Łaskawość Tytusa”. Anna Sroka-Hryń tą sztuką debiutuje w roli reżyserki operowej. Na naszej antenie podkreślała, że mimo iż jest to historia antyczna, to jest niezwykle aktualna.
– 8 maja jest premiera, 18 są wybory w naszym kraju. Jest pytanie o to, jakiego władcy my teraz potrzebujemy. Co to znaczy być władcą w tym momencie? Czy mogę pozostać człowiekiem, będąc władcą? Co znaczy humanitaryzm i humanum w ogóle? Człowiek, co znaczy człowieczeństwo?
I ja przede wszystkim o to pytam w tej operze – mówiła.
Reżyserka podkreślała w rozmowie z Piotrem Majewskim, że „Łaskawość Tytusa”, przynosi dużo pytań, ale nie daje odpowiedzi. To sztuka pełna gęstych emocji.
– Stawiam pytania, nie mam odpowiedzi, nie wiem, nie wiem, do jakiego świata my teraz pretendujemy, nie wiem, co się wydarzy. Żyjemy w jakimś quasi-lęku od pewnego czasu. Jestem też mamą małego chłopca i myślę sobie o tym, do jakiego świata my z moim mężem chcemy go wychować.
Jaki świat my mamy mu zaproponować – dodała.
W programie festiwalu znajdziemy najbardziej znane opery Mozarta jak „Wesele Figara”, „Czarodziejski flet” czy „Idomeneo”, ale też wyjątkowe koncerty kameralne, oratoryjne (Requiem d-moll, Msza c-moll) oraz wydarzenia dedykowane najmłodszym melomanom.
W czerwcu na scenie WOK pojawi się również nowa wersja rzadziej grywanej opery „La finta semplice” – w reżyserii Jitki Stokalskiej, z udziałem Bastarda Trio – zaskakującego połączenia klasyki i alternatywy.
Muzyczne perły festiwalu
Nie zabraknie także prawdziwych muzycznych pereł. 12 maja w Filharmonii Narodowej odbędzie się premiera najnowszej płyty WOK – Requiem d-moll Mozarta – wydanej przez renomowane wydawnictwo DUX. Tego wieczoru usłyszymy również majestatyczną Mszę c-moll.
Na wyjątkowy wieczór zapowiada się także spotkanie z literaturą i muzyką – Moje życie z Mozartem, z udziałem Érica-Emmanuela Schmitta, autora kultowej książki pod tym samym tytułem (25 maja, Zamek Królewski). A finał? Oczywiście Gala Mozart Night – już po raz piąty – która tradycyjnie zamyka Festiwal, tym razem w pięknych wnętrzach Teatru Polskiego.
Na scenach Festiwalu pojawią się wybitni artyści: wiolonczelista Tomasz Strahl, skrzypaczka Agata Szymczewska czy dyrygent Howard Arman, który zaprezentuje własną interpretację mozartowskiego Requiem.
Nie zapomniano także o młodszych odbiorcach. Mozart Junior to szósta już edycja wydarzeń edukacyjnych – z autorskimi warsztatami teatralno-operowymi Mozart ON oraz wznowieniem działalności Młodzieżowej Orkiestry Mozartowskiej.
34. Festiwal Mozartowski w Warszawie od 8 maja do 6 lipca. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Polskiego Radia RDC.
Czytaj też: Premiera spektaklu „Krasicki – pojedynek na bajki i przypowieści” Teatru Klasyki Polskiej
Źródło:
Autor:
Cyryl Skiba/PA
Kategorie: