Okno na Wschód
Agnieszka Wasztyl – znana z naszej anteny jako prowadząca audycję „Niezwykłe podróże” – zaprasza na rozmowy między innymi z Ukraińcami, Białorusinami i Rosjanami mieszkającymi w Polsce, potępiającymi działania Władimira Putina.
Go to starochińska gra planszowa, której początki sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Jak głoszą podania, wymyślił ją cesarz Yao po to, by kształcić swojego syna Dan Zhu. Obecnie gra ta nabiera coraz większej popularności, a dla wielu osób jest połączeniem nauki, sztuki i sportu.
Justyna Płatek, Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Go, wyjaśnia, że do gry potrzebny jest goban - czyli specjalna deska podzielona polami - oraz czarne i białe kamienie.
- Gracze ustawiają je w taki sposób, żeby zająć jak największe terytorium. Raz położony kamień pozostaje na planszy. Jedyna możliwość to są zbicia, czyli złapanie kamieni i ich otoczenie. Wtedy kamienie schodzą z planszy i liczą się w ostatecznym wyniku - tłumaczy.
Go a filozofia
Jak podkreśla Płatek, Go różni się od szachów filozofią oraz podejściem do gry. - Go jest w pewien sposób grą filozoficzną. Te 19 na 19 pól symbolizuje liczbę dni w chińskim kalendarzu, których mamy 361. Grając w Go można sobie skojarzyć to z yin i yang, z tymi mocami, które mierzą się na planszy i symbolizuje to życie, a także układ sił, które pojawiają się w życiu - komentuje.
Trening czyni mistrza
Stanisław Frejlak, najmłodszy Mistrz Polski Go i reprezentant Polski na turniejach międzynarodowych, obecnie student Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że najważniejszy jest trening, ponieważ tylko dzięki niemu można dojść do mistrzostwa.
- Moja pasja do Go jest dłuższa niż moja pasja do matematyki, ponieważ w Go nauczyć grać mnie mój tata, kiedy miałem 6 lat. Od tamtego czasu sporo czasu grałem i w ten sposób doszedłem do polskiej czołówki - mówi Stanisław Frejlak. - Gra jest całkowicie unikalna. Sekwencje ruchów się zmieniają. Kiedy zaczynałem grać były zdecydowanie inne standardy niż teraz, ponieważ jest to gra, o której nie wiemy wszystkiego i wciąż prowadzone są badania przez najlepszych graczy na świecie - dodaje.
[gallery ids="121071"]Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Poranek RDC
Spotykamy się o poranku z ciekawymi, mądrymi gośćmi. Jest i poważnie i z przymrużeniem oka, a czasem zaczepnie.
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Bogusław Chrabota-Rzeczpospolita, Piotr Grzybowski Jarosław Włodarczyk.
14.11.2024
26 min 17 s
Gościem audycji był Jerzy Budzyn, komendant główny OHP.
14.11.2024
19 min 14 s
Gośćmi audycji byli:
14.11.2024
25 min 22 s
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
14.11.2024
12 min 54 s
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Grzegorz Cydejko, Marcin Piasecki (Rzeczpospolita i Parkiet) i Agaton Koziński.
13.11.2024
25 min 21 s
Gość: Wiktor Babiński – doktorant na Yale University w departamencie historii. Specjalizuje się w bezpieczeństwie międzynarodowym i przygotowuje pracę o rozszerzeniu NATO w Europie Środkowowschodniej. Jest też asystentem badawczym w zespole Dr. Nialla Fergusona w Hoover Institution, gdzie zajmuje się biografią byłego sekretarza stanu USA Henry’ego Kissingera. Jest absolwentem London School of Economics.
13.11.2024
19 min 09 s
W historii sztuki polskiej Józef Chełmoński należy do najwyżej cenionych malarzy, a jego twórczość zajmuje miejsce szczególne. Wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku.
O wystawie w Muzeum Narodowym rozmawialiśmy z Piotrem Kosiewskim - krytykiem sztuki, współpracownikiem Tygodnika Powszechnego
13.11.2024
25 min 16 s
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
13.11.2024
14 min 45 s
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli:
12.11.2024
25 min 31 s
Gościem Grzegorza Chlasty był:
12.11.2024
19 min 17 s
PODCASTY
Agnieszka Wasztyl – znana z naszej anteny jako prowadząca audycję „Niezwykłe podróże” – zaprasza na rozmowy między innymi z Ukraińcami, Białorusinami i Rosjanami mieszkającymi w Polsce, potępiającymi działania Władimira Putina.
Historia, tradycje, kultura Mazowsza.
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.