Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Go to starochińska gra planszowa, której początki sięgają ponad 2000 lat p.n.e. Jak głoszą podania, wymyślił ją cesarz Yao po to, by kształcić swojego syna Dan Zhu. Obecnie gra ta nabiera coraz większej popularności, a dla wielu osób jest połączeniem nauki, sztuki i sportu.
Justyna Płatek, Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Go, wyjaśnia, że do gry potrzebny jest goban - czyli specjalna deska podzielona polami - oraz czarne i białe kamienie.
- Gracze ustawiają je w taki sposób, żeby zająć jak największe terytorium. Raz położony kamień pozostaje na planszy. Jedyna możliwość to są zbicia, czyli złapanie kamieni i ich otoczenie. Wtedy kamienie schodzą z planszy i liczą się w ostatecznym wyniku - tłumaczy.
Go a filozofia
Jak podkreśla Płatek, Go różni się od szachów filozofią oraz podejściem do gry. - Go jest w pewien sposób grą filozoficzną. Te 19 na 19 pól symbolizuje liczbę dni w chińskim kalendarzu, których mamy 361. Grając w Go można sobie skojarzyć to z yin i yang, z tymi mocami, które mierzą się na planszy i symbolizuje to życie, a także układ sił, które pojawiają się w życiu - komentuje.
Trening czyni mistrza
Stanisław Frejlak, najmłodszy Mistrz Polski Go i reprezentant Polski na turniejach międzynarodowych, obecnie student Wydziału Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że najważniejszy jest trening, ponieważ tylko dzięki niemu można dojść do mistrzostwa.
- Moja pasja do Go jest dłuższa niż moja pasja do matematyki, ponieważ w Go nauczyć grać mnie mój tata, kiedy miałem 6 lat. Od tamtego czasu sporo czasu grałem i w ten sposób doszedłem do polskiej czołówki - mówi Stanisław Frejlak. - Gra jest całkowicie unikalna. Sekwencje ruchów się zmieniają. Kiedy zaczynałem grać były zdecydowanie inne standardy niż teraz, ponieważ jest to gra, o której nie wiemy wszystkiego i wciąż prowadzone są badania przez najlepszych graczy na świecie - dodaje.
[gallery ids="121071"]Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Poranek RDC
Spotykamy się o poranku z ciekawymi, mądrymi gośćmi. Jest i poważnie i z przymrużeniem oka, a czasem zaczepnie.
Odcinki podcastu (9159)
-
Komentatorzy
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli Joanna Miziołek (Wprost), Agaton Koziński i Jacek Łęski (TVP).
-
27.03.2023
-
24 min 08 s
-
-
Olimpiada Wiedzy o Mediach
O edukacji medialnej, jej wadze i znaczeniu problematyki we współczesnej Polsce i świecie Grzegorz Chlasta rozmawiał z przewodniczącą składu komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Mediach – dr hab. Moniką Kaczmarek-Śliwińską.
-
27.03.2023
-
20 min 21 s
-
-
Poranek RDC: Kobiety świętego Józefa
Gościem Grzegorza Chlasty była Małgorzata Terlikowska – autorka książki „Kobiety świętego Józefa”.
-
27.03.2023
-
24 min 08 s
-
-
Przegląd prasy
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
-
27.03.2023
-
13 min 08 s
-
-
Komentatorzy w "Poranku RDC"
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli Eliza Olczyk (Wprost) i Piotr Semka (Do Rzeczy).
-
24.03.2023
-
24 min 57 s
-
-
Ciche godziny na pływalni miejskiej „WODNIK 2000” w Grodzisku Mazowieckim
Na pływalni miejskiej „WODNIK 2000” w Grodzisku Mazowieckim obowiązują tzw. ciche godziny. Wprowadzenie tej zmiany ma ułatwić życie osobom w spektrum autyzmu i ich rodzinom. Gościem Grzegorza Chlasty była Karolina Roztocka - liderka kampanii społecznej Neuroróżnorodni.
-
24.03.2023
-
19 min 21 s
-
-
„Trzy życia Ireny Gelblum”
Irena Gelblum była bohaterką żydowskiego ruchu oporu - łączniczką Żydowskiej Organizacji Bojowej. Jak podkreśla Remigiusz Grzela, nasz gość, autor książki „Trzy życia Ireny Gelblum”, przez dziesięciolecia niczego o niej nie wiedzieliśmy, bo zadbała o swoje wymazanie z historii. Jaka była naprawdę? Dlaczego z pieczołowitością dbała, aby prawda nie ujrzała światła dziennego?
-
24.03.2023
-
25 min 28 s
-
-
Przegląd prasy
Na przegląd prasy zaprasza Grzegorz Chlasta.
-
24.03.2023
-
14 min 24 s
-
-
Komentatorzy w "Poranku RDC"
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Bogusław Chrabota (Rzeczpospolita), Piotr Grzybowski (Niedziela), Jarosław Włodarczyk.
-
23.03.2023
-
26 min 10 s
-
-
Ogólnopolska Konferencja Orkiestr Dętych w Radomiu
W najbliższy weekend zjeżdżają się do Radomia dyrygenci oraz członkowie zarządzający orkiestr z całej Polski aby wziąć udział w czwartej już Ogólnopolskiej Konferencji Orkiestr Dętych. Konferencja jest organizowana przez Stowarzyszenie Polskie Orkiestry Dęte, Stowarzyszenie Grandioso oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Radomiu.
Podczas trzech dni zaplanowano warsztaty, wykłady oraz koncerty orkiestr dętych.
Gośćmi specjalnymi konferencji będą wykładowcy z Tajlandii, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dr Nipatdh Kanchanahud oraz Surapol Thanyawibool z Kasetsart University w Bangkoku wezmą udział także w koncertach zaplanowanych na sobotę i niedzielę 25-26 marca o godzinie 18.
Będzie to przedsmak zbliżających się Mistrzostw Polski Orkiestr Dętych, które zostaną zorganizowane w Radomiu w lipcu 2023.
Gościem Grzegorza Chlasty był Dariusz Krajewski - Dyrygent Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej GRANDIOSO.
-
23.03.2023
-
15 min 55 s
-