Dzień Ratownika WOPR. Jak ustrzec się od niebezpieczeństwa nad wodą?

  • 29.06.2022 13:28

  • Aktualizacja: 14:22 30.08.2022

Od początku wakacji mają ręce pełne roboty, w środę obchodzili swoje święto. 29 czerwca to Dzień Ratownika WOPR. To także okazja do tego, by znów apelować do wypoczywających nad wodą o rozwagę i odpowiedzialność. Od piątku, czyli od zakończenia roku szkolnego na Mazowszu utonęło 10 osób. W większości kąpały się w miejscach niestrzeżonych.
- Szczególnym wrogiem jest wtedy alkohol - mówi prezes radomskiego WOPR-u Grzegorz Skóra. - Udając się nad wody nie korzystamy z alkoholu. Zabezpieczamy też dzieci. Najwięcej ofiar wypadków w wodzie to osoby nietrzeźwe lub dzieci bez zabezpieczeń i opieki - informuje.

file="https://www.rdc.pl/wp-content/uploads/2022/06/wo1-1.mp3" naglowek="Posłuchaj" float="left" szerokosc="100%"]

Szef Zarządu Głównego WOPR Paweł Błasiak mówi, że tam gdzie nie ma ratowników, pomóc może zwykły człowiek. Byle nie za wszelką cenę. - My, ratownicy, pomagamy tak jak potrafimy, z narażeniem swojego życia. Jeżeli nie jesteś ratownikiem, a widzisz groźną sytuację powiadom służby - zaznacza.

file="https://www.rdc.pl/wp-content/uploads/2022/06/wo2-1.mp3" naglowek="Posłuchaj" float="left" szerokosc="100%"]

Przestrzegajmy zasad

Nie tylko alkohol nie jest wskazany. Nie wchodźmy do wody rozgrzani od słońca. - Należy się lekko schłodzić, aby uniknąć szoku termicznego - podkreśla.

file="https://www.rdc.pl/wp-content/uploads/2022/06/wo3.mp3" naglowek="Posłuchaj" float="left" szerokosc="100%"]

Zasad jest więcej. Przede wszystkim najlepiej korzystać z miejsc pilnowanych przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystkim ratownikom w ich święto życzymy - mimo wszystko - jak najmniej pracy.

Źródło:

RDC

Autor:

FP