Z innej planety
10 800 sekund intensywnego treningu mózgu
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
O filmie „Skołowani”; adaptacji francuskiego filmu „Tout le monde debout” z 2018 roku. Polska wersja produkcji to opowieść o spotkaniu Maksa - wiecznego „Piotrusia Pana” i przebojowej Julii, kobiety poruszającej się na wózku.
Gościem Roberta Łuchniaka była Renata Męcina - producentka filmu i Helena Szczuka - kierowniczka działu komunikacji i promocji Fundacji Avalon.
20.03.2023
15 min 59 s
Gościem Roberta Łuchniaka była dr Daria Mejnartowicz, menadżerka w służbie zdrowia, fizjoterapeutka, filantropka z zamiłowania.
20.03.2023
21 min 26 s
O 11. Forum Pacjentów Onkologicznych, które odbędzie się pod hasłem "Pacjent dla systemu, czy system dla pacjenta”; o miejscu w systemie i zmianach, które czekają pacjentów wraz z wejściem w życie Krajowej Sieci Onkologicznej mówił Szymon Bubiłek, członek zarządu Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma - jeden z uczestników Forum.
20.03.2023
20 min 01 s
Gościem Roberta Łuchniaka był dr Bartłomiej Gutowski - historyk sztuki, redaktor naukowy portalu Dziedzictwo za granicą. Baza poloników.
20.03.2023
17 min 52 s
Według badań Europejskiej Rady Mózgu (EBC) co trzeci Europejczyk przynajmniej raz w życiu doświadczył choroby mózgu, a blisko 15 mln osób w Polsce zmaga się z chorobami tego narządu. Do najczęściej występujących zaliczane są: zaburzenia lękowe, migreny, zaburzenia nastroju, uzależnienia, a także udary mózgu.
Czy można temu zapobiegać i jak dbać o dobre funkcjonowanie mózgu powiedział nasz gość: Zuzanna Zaremba, psycholog i neuropsycholog.
15.03.2023
11 min 30 s
Polskie Towarzystwo Kardiologii i Polskie Towarzystwo Lipidologiczne ogłosiły rok 2023 Rokiem Walki z Hipercholesterolemii
Co piąty pacjent po zawale z dużym prawdopodobieństwem przejdzie go ponownie w ciągu 12 miesięcy od wyjścia ze szpitala. Chorzy błędnie postrzegają zawał jako jednorazowy incydent i nie wiedzą o możliwości objęcia chorych programem KOS-Zawał. To program koordynowanej opieki dla pacjentów po przebytym zawale serca, o szczegółach nasz gość: prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski - kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii, p. o. Kierownika Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia w Szkole Zdrowia Publicznego Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, zastępca dyrektora ds. Lecznictwa SPSK im. prof. W. Orłowskiego CMKP
15.03.2023
20 min 23 s
O najpilniejszych wyzwaniach w diagnostyce i terapii dzieci z chorobami rzadkimi o podłożu metabolicznym. Choroby rzadkie to szerokie spektrum różnorodnych, przewlekłych chorób, najczęściej o podłożu genetycznym i ciężkim przebiegu, których wspólnym mianownikiem jest ich bardzo niska częstość występowania. Szacuje się, że choroby rzadkie dotykają 6–8% populacji każdego kraju, natomiast w Polsce problem ten dotyczy od 2,3–3 mln osób.
Gościem Roberta Łuchniaka była prof. Jolanta Sykut-Cegielska, konsultant krajowa w dziedzinie pediatrii metabolicznej, ekspertka Rady Ekspertów ds. Chorób Rzadkich Medycznej Racji Stanu, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Wrodzonych Wad Metabolizmu, kierownik Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka, redaktor naczelna „Journal of Mother and Child/Medycyna Wieku Rozwojowego”.
12.03.2023
24 min 54 s
Gościem Roberta Łuchniaka był okulista prof. Jerzy Szaflik.
12.03.2023
13 min 51 s
STEM4U – inicjatywa edukacyjna, której celem jest szerzenie pasji do nauk ścisłych wśród uczniów oraz pogłębianie ich ambicji poprzez organizowanie wykładów z ekspertami na terenie polskich liceów. Do tej pory udało się przeprowadzić trzy wykłady – w liceum Żmichowskiej, Hoffmanowej oraz Schumana.
Wykładowcy, którzy są zapraszani mają różnorodne doświadczenie, począwszy od studentów Oksfordu, po naukowców, którzy robili badania na MIT oraz fizyków z CERNu.
TFAŻ – organizowany od 2006r. Teatralny Festiwal Amatorski Żmichowskiej. Projekt za każdym razem poświęcony jest innemu tematowi przewodniemu, w tym roku jest to hasło „NOIR”. Festiwal skupia kilkuset widzów z całej Warszawy, ale i spoza stolicy.
Gośćmi Roberta Łuchniaka byli Jakub Dinh i Mateusz Gajewski oraz Urszula Więckowska i Tymoteusz Dreslerski, uczniowie z XV Liceum Ogólnokształcącego im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie.
12.03.2023
13 min 01 s
Gościem Roberta Łuchniaka był dr Konrad Maj - Instytut Psychologii, kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech, Wydział Psychologii SWPS.
12.03.2023
27 min 09 s
PODCASTY
10 800 sekund intensywnego treningu mózgu
Audycja Wojciecha Marczyka, w której szczegółowo omawiane są wydarzenia zapomniane lub nieznane. Rocznice, ludzie, konsekwencje wydarzeń, problemy wiary, związki przedmiotów z ludźmi, a także książki historyczne.