Poranek RDC
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
„Chroń skórę zawodowo!” to hasło trwającego XIII Tydzień Świadomości Czerniaka. Organizatorzy podkreślają, że tylko wspólnymi siłami można skuteczniej promować zasady ochrony skóry.
Więcej praktycznych informacji przedstawił prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, pełnomocnik dyrektora ds. Narodowej Strategii Onkologicznej i Badań Klinicznych, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – PIB Warszawa, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Rady Naukowej Akademii Czerniaka.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Czym jest rak urotelialny, który diagnozuje się rocznie u 7-8 tysięcy osób w Polsce. Częściej chorują mężczyźni, jednak w ostatnim czasie obserwowano niepokojący trend wzrostu zachorowań na ten nowotwór także u kobiet. Przypuszczalnie powodem tego zjawiska jest nałóg palenia – jako silny czynnik predysponujący do zachorowania. Szczegóły zna dr hab. n. med. Jakub Żołnierek onkolog kliniczny z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
15.03.2025
17 min 03 s
Społeczny Komitet ds. AIDS ruszył z kampanią pomocy psychologicznej dla osób z nowo wykrytym zakażeniem HIV. Szczegóły przybliży Michał Muskała, koordynator projektu „Życie z HIV? Normalne życie” ze Społecznego Komitetu ds. AIDS, doradca ds. HIV/AIDS z Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego przy ul. Chmielnej w Warszawie.
15.03.2025
17 min 24 s
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza kanonem był Maciej Melecki - poeta i scenarzysta filmowy. Redaktor pisma Arkadia, dyrektor Instytutu Mikołowskiego. A bohaterem audycji: Rafał Wojaczek.
15.03.2025
15 min 18 s
Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry cierpi na to schorzenie aż 78 milionów ludzi na całym świecie, a do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Szacuje się, że w Polsce to 800 tysięcy osób.
O idei IX akcji „Polscy okuliści kontra jaskra” organizowanej w ramach Światowego Tygodnia Jaskry (9-15 marca) opowiedziała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
08.03.2025
19 min 46 s
W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej prezentowana jest wyjątkowa wystawa współczesnych ikon „Boża Sprawiedliwość”. Ekspozycja prezentuje ponad 50 prac artystów z Polski, Ukrainy i Litwy, powstałych podczas XVI Międzynarodowych Warsztatów Ikonopisów. Szczegóły przybliżył dr Piotr Kopszak dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
08.03.2025
19 min 22 s
Od 7 marca w budynku Oficyny Dworskiej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze można oglądać wystawę „Kobiety w XIX wieku”. Ekspozycja ma przybliżyć postać kobiety w XIX wieku poprzez zaprezentowanie przedmiotów, które towarzyszyły im w różnych sytuacjach życia codziennego. Prezentuje liczne dekoracyjne przedmioty, przybory toaletowe, a także biżuterię, artykuły piśmiennicze i rysunkowe jak sepet podróżny, czy notesy i sztambuchy w przepięknych oprawach. Są to także obrazy i grafiki przedstawiające postacie kobiece z epoki.
O wystawie opowiedziała jej kuratorka Magdalena Bral, kustosz z Działu Sztuki i Historii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.
08.03.2025
13 min 46 s
Gościem Radosława Młynarczyka w cyklu Poza kanonem była Lidia Sadkowska-Mokkas autorka książki „Dygat Pan”, bohaterem audycji Stanisław Dygat.
08.03.2025
22 min 39 s
9 milionów dorosłych Polaków choruje na otyłość - to dane z raport NIK z początku zeszłego roku. Dodając do tej grupy osoby z nadwagą – w naszym kraju są 22 miliony obywateli z nadmierną masą ciała. Leczenie jest możliwe i znacznie podnosi jakość życia pacjentów. W tym kontekście trwa kampania „Zdrowie zaczyna się od zrozumienia. Zrozumieć otyłość”
goście: Katarzyna Głowińska - pacjentka, prezes Fundacji na rzecz Leczenia Otyłości i dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości
01.03.2025
28 min 24 s
O nadchodzącym Festiwalu Nowe Epifanie, które są poszukiwaniem nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu „Listu do artystów” Jana Pawła II.
W ramach tegorocznego festiwalu realizowanego pod hasłem „A cóż im zwrócisz za to, co oni tobie dali?”, program zostanie rozszerzony o spektakle dla najmłodszych widzów i bliskich im dorosłych, tworząc po raz pierwszy Rodzinne Nowe Epifanie
gość: Katarzyna Lemańska, dyrektorka Festiwalu Nowe Epifanie
01.03.2025
11 min 36 s
"Miasto moje a w nim..." jest to powieść - portret miasta, którego nierozerwalną częścią są jego mieszkańcy, którzy codziennie zmagają się z nowymi wyzwaniami jakie stawia przed nimi życie w aglomeracji. Czy są anonimowi? Opowiedział nasz gość, autor publikacji Grzegorz Kapla.
01.03.2025
26 min 18 s
PODCASTY
Przy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY