Z innej planety
10 800 sekund intensywnego treningu mózgu
4 marca będziemy obchodzić Światowy Dzień Otyłości ustanowiony przez koalicję organizacji współpracujących ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na: cukrzycę, choroby układu krążenia, nadciśnienia tętniczego, bezdech senny czy choroby kości, ścięgien, mięśni, czy tkanki łącznej i skóry, a także często prowadzi do niepełnosprawności.
Gośćmi Roberta Łuchniaka były: lek. Alicja Sapała-Smoczyńska, Pediatra Centrum Medycznego Damiana i dr n. o zdr. Agnieszka Chruścikowska, psychodietetyk MindHealth Centrum Zdrowia Psychicznego.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Coroczny Marsz Wyzwolenia Zwierząt odbył się w sobotę w Warszawie, a ideę tego protestu przedstawi Dariusz Gzyra, etyk i filozof, autor książki "Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta", jeden z organizatorów marszu.
15.09.2024
22 min 38 s
O kolejnym roku działalności Powiślańskiej Fundacji Społecznej i planach mówi Anna Gierałtowska, prezes zarządu psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień.
15.09.2024
21 min 58 s
O opowiadaniu historycznym “Zapach mirry”, którego powstanie zrodziło się się z pragnienia ożywienia 2000-letniej historii chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Historia ta jest pełna fascynujących motywów, których głębi można dotknąć i doświadczyć podczas poznawania fikcyjnej historii bohaterów. Gościem była Sylwia Hazboun, która wraz z mężem Yousefem prowadzi bloga "Dzisiaj w Betlejem".
15.09.2024
19 min 03 s
O albumie „LIPCOWE’45”, projekcie zawierającym 10 utworów, którego inspirację stanowiły relacje ofiar Obławy Augustowskiej - sowieckiej zbrodni, która przez wiele lat po wojnie była owiana tajemnicą. W nagraniu wzięli udział artyści Natalia Nykiel, Ewelina Flinta, Marika, Bovska, Jagoda Kret, zespół Tulia, Robert Cichy. Gościem była: Ewelina Flinta i Ola Górecka, autorka tekstów
15.09.2024
25 min 16 s
Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik mieszkający w pobliżu Wrocławia, pomysłodawca akcji związanych z oczyszczaniem i ochroną rzek - Odry i Wisły, od 30 lat związany z Eko-Unią - opowiadał o sytuacji w regionie. Marcin Majewski, rzecznik Caritas Polska opowiadał o zorganizowanej zbiórce dla powodzian.
15.09.2024
17 min 31 s
W Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera o tym, że choroba otępienna dotyka nie tylko chorego, ale też ma wpływ na całą rodzinę, a w szczególności na ich codziennych opiekunów. Na tę przypadłość cierpi 8,7 miliona osób w Europie i 47,5 miliona na całym świecie, a każdego roku odnotowuje się 4,5 mln nowych przypadków. Szacuje się, że choroba Alzheimera stanowi 65 - 70% wszystkich chorób otępiennych.
O książce „(Nie mój) Alzheimer. Historie opiekunów" Rober Łuchniak rozmawiał z autorką Pauliną Wójtowicz.
11.09.2024
38 min 05 s
Wokół książki „Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne” autorstwa Marii Mazurek, dziennikarki, współautorki książek popularnonaukowych, która w rozmowach ze specjalistami bada, czym są choroby autoimmunologiczne: jak je oswoić, zrozumieć, złagodzić ich objawy i nauczyć się z nimi względnie normalnie żyć.
08.09.2024
44 min 39 s
Teorię przywiązania, inaczej naukę o tworzeniu więzi z rodzicami we wczesnym dzieciństwie, opisał brytyjski psychiatra i psychoanalityk John Bowlby w latach 50. ubiegłego wieku. Twierdził, że sposób, w jaki opiekunowie zaspokajali nasze potrzeby w okresie niemowlęctwa, ma bezpośredni wpływ na relacje w życiu dorosłym. John Bowlby wyróżnił trzy podstawowe style przywiązania: lękowo-ambiwalentny, lękowo-unikający i bezpieczny. Poszczególne przypadki rozkodowała słuchaczom psycholog Maria Rotkiel.
08.09.2024
44 min 05 s
Blisko 6 tysięcy Polek umiera na nowotwory: raka jajnika, raka szyjki macicy czy raka endometrium. Wszystko to z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby.
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych, a to dobry moment na przyjrzenie się swojemu zdrowiu – apeluje dr. n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
04.09.2024
19 min 33 s
Teatr 21 jest obecny na kulturalnej scenie Warszawy już od 2005 roku.
Założony początkowo jako amatorska grupa działająca przy szkole specjalnej, ewoluował w stronę profesjonalnego teatru zatrudniającego aktorów i aktorki z niepełnosprawnościami, głównie z zespołem Downa i spektrum autyzmu.
O nowym sezonie i repertuarze Centrum Sztuki Włączającej Teatru 21 opowiadała Aleksandra Mahmud,
04.09.2024
10 min 26 s
PODCASTY
10 800 sekund intensywnego treningu mózgu
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
Audycja przyrodnicza, mówiąca o lesie, zarówno pod kątem jego uroków, edukacji ekologicznej, biologii lasu, jak i jego społecznego znaczenia. W programie również o miejscach historycznych, znajdujących się na obszarach leśnych. Audycja powstaje przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie (RDLP Lublin), w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi” i nie tylko.