SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Wieczór RDC: „Amerykańska księżna. Z Nowego Jorku do Siedlisk” Virgilii Sapiehy

fot. RDC

„Ci potomkowie długonosych postaci z portretów w korytarzu nie stracili ani odrobiny ze swych osobowości. Mój mąż, niższy od nich i mniej butny, na pierwszy rzut oka wydawał się zupełnie odmienny. Gdy jednak przyjrzałam mu się w towarzystwie kuzynów, zaczęłam rozumieć łączące ich więzy krwi. Pokolenia pielęgnujące te same ideały odcisnęły na nich niezatarte piętno.” [Virgilia Sapieżyna]

Tak Sapiehów piórem sportretowała amerykańska pisarka Vigilia Paterson-Sapieha, która ku zdumieniu bardzo wielu osób w Polsce przedwojennej, została żoną Pawła Sapiehy jr. (1900-1987) z Siedlisk.

Ośrodek „Karta” wydał właśnie polską wersję jej wspomnień z lat 1933-1939.

Jej opowieść to niesamowity obraz, napisany przez osobę z zewnątrz, do tego spostrzegawczą i nie ukrywającą swego zdziwienia tym, co w Polsce zobaczyła i usłyszała. To zdziwienie, a głównie różnicę kultur, religii (a właściwie jej braku u autorki), mentalności i podejścia do przeszłości, doskonale przewidzieli jej amerykańscy rodzice, jak i teściowie: Paweł sen., ale może przede wszystkim teściowa Matylda z Windisch-Grätzów Sapieżyna.

Książkę dobrze jest przeczytać po wcześniejszej lekturze znanych wspomnień „My i nasze Siedliska” Matyldy Sapieżyny, bo teściowa z synową wielokrotnie wzajemnie o sobie piszą. Virgilia ostatecznie odeszła od męża, zajmując się krytyką literatury pięknej. W programie próba odpowiedzi na pytanie: czy Virgilia w tym odmiennym dla siebie środowisku i u boku młodego Sapiehy była szczęśliwa?

Na to oraz inne pytania w „Wieczorze RDC” odpowiadali: Anna Mieszczanek, publicystka historyczna, autorka bloga nt. dziejów ziemiaństwa, prof. dr. hab. Kazimierzem Karolczakiem, historyk, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Adam Safaryjski, redaktor książki oraz autor merytorycznego wstępu.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone