Wieczór RDC
Od kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie.
Nazwę Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” wybrali mieszkańcy Ursynowa. Nawiązuje ona do kultowego serialu komediowego w reżyserii Stanisława Barei „Alternatywy 4”, którego akcja toczy się właśnie w tej dzielnicy Warszawy. Nazwa doskonale wpisuje się także w bogatą ofertę kulturalną instytucji, dającą wiele możliwości spędzania czasu wolnego i osobistego rozwoju. I o tym opowie i zaprosi na kwietniowe wydarzenia Marek Kałużyński zastępca dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury "Alternatywy".
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. Dziś „Taksówkarz” w reżyserii Martina Scorsese i Robert De Niro w roli głównej.
12.04.2025
10 min 17 s
Już niedługo w Centrum Wielokulturowym na warszawskiej Pradze rusza cykl HOMO MIGRANS. ŚWIAT SIĘ ZMIENIA. „Tornada, burze i susze… Witamy w Polsce!”, „Schrony przeciw cyklonom i inne strategie przetrwania”, „Wakacje i selfie z migrantami” — to tylko niektóre z tytułów spotkań organizowanych przez Fundację dla Wolności. Więcej o inicjatywie mówią:
12.04.2025
18 min 23 s
O wiosennych roślinach, tym, jak przymrozki na nie wpływają, jakie znaczenie ma zmiana klimatu i co możemy aktualnie zobaczyć w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. O tym mówi: Dr Artur Zagajewski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
12.04.2025
17 min 21 s
Gościem Adama Piśko był prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.
11.04.2025
13 min 16 s
Zdrowie mózgu to nie tylko domena nauki, a mózg to nie tylko organ – to historia człowieka, jego emocje, jego marzenia i plany – coś, co najlepiej potrafi uchwycić i wyrazić sztuka. Dlatego do zdrowia mózgu trzeba podejść holistycznie, poprzez dialog między sztuką, medycyną i technologią
gość: Malina Wieczorek, malarka oraz założycielka i prezeska fundacji "SM - Walcz o siebie", która niedawno dołączyła do nieformalnej Koalicji na rzecz zdrowia mózgu, czyli wspólnego przedsięwzięcia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Uczelni Łazarskiego i organizacji pozarządowych
05.04.2025
18 min 21 s
O okolicznościach powstania i życiu poza ekranowym serialu „Czarne chmury”
05.04.2025
11 min 20 s
gość: Klara Rościszewska, kierowniczka zespołu edukacji Fundacji WWF Polska
05.04.2025
17 min 44 s
goście: dr Piotr Zambrzycki, Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie i Piotr Grzegorz Mądrach, dyplomowany konserwator zabytków, rzeczoznawca konserwacji zabytków: Polskiej Izby Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków Związku Polskich Artystów Plastyków
05.04.2025
18 min 47 s
13 kwietnia o godz. 16.00 w bielańskiej Galerii Krużganek (ul. Dewajtis 3) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa „Między światłem a cieniem” Grupy Trzy Barwy w składzie: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek. Temat ekspozycji skłania artystki do twórczych poszukiwań odpowiedzi na pytania: Czym jest dla mnie światło, a czym cień? Czy jest jakieś pomiędzy, a jeśli tak, to czym ono jest? Co jest źródłem światła, a co cienia? Wernisaż rozpocznie się recitalem w wykonaniu Marty Pill oraz Anny Pill-Pietkiewicz, a szerzej o wydarzeniu opowiadały goszczące w naszym studiu artystki: Barbara Golimowska, Iwona Piszczelska, Ryszarda Łucja Jagielska, Joanna Adamek oraz Marta Pill.
30.03.2025
16 min 28 s
Nakładem wyd. BOSZ ukazał się niezwykły album poświęcony twórczości Wojciecha Fangora. Publikacja prezentuje najważniejsze prace wybitnego i unikalnego malarza, rysownika, rzeźbiarza i plakacisty XX wieku; współtwórcy "polskiej szkoły plakatu". Wojciech Fangor (1922–2015) był polskim malarzem (figuratywnym i abstrakcjonistą), grafikiem i twórcą artystycznych instalacji, a jego twórczość miała znaczny wpływ na rozwój sztuki abstrakcyjnej i op-art w Polsce. Charakterystyczną cechą malarstwa Fangora było eksperymentowanie z kolorami i formami, tworzenie kompozycji o silnym wpływie optycznym i subtelnych zmianach percepcji.
Album przygotowany został we współpracy z naszym gościem prof. Arkadiuszem Sylwestrowiczem, wykładowcą ASP w Gdańsku, który dokonał wyboru reprodukcji.
30.03.2025
14 min 01 s
PODCASTY
Od kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie.
Mamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
Nadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!
Kobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.