Rody i Rodziny Mazowsza
Mamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
W nawiązaniu do tradycji przedwojennych księgarni, w których nierzadko stały pianina i odbywały się kameralne koncerty, Państwowy Instytut Wydawniczy zaprasza na koncert „Ritmos Subconscientes” Marity Albán Juárez z zespołem. Ten niezwykły spektakl łączący muzykę z literaturą odbędzie się już w najbliższy piątek 18 października o godz. 19.00 w księgarni PIW-u przy ul. Foksal 17 w Warszawie. „Ritmos Subconscientes” to zbiór utworów - głównie autorskich kompozycji muzyków zespołu Marity Albán Juárez, inspirowanych wątkami literackimi i pełnymi odniesień do fonosfery cortazarowskiego świata, a jednocześnie hołd dla argentyńskiego pisarza. W swoich dziełach Julio Cortázar włączył jazz nie tylko jako temat, ale także jako styl, wykorzystując rytm i improwizację jako oś swojego pisania. Wydarzenie zainauguruje cykl spotkań muzycznych w księgarni PIW-u odwołujących się do literatury. Całkowity dochód ze sprzedaży książek w dniu koncertu – w księgarni stacjonarnej i internetowej – zostanie przekazany na pomoc ofiarom powodzi.
Goście:
Marita Albán Juárez, Tomasz Kaliński z Państwowego Instytutu Wydawniczego
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Dziś upływa termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. To także ostatni dzień na zgłoszenie potrzeby skorzystania z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a. Przypominamy również: do 9 maja można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Gościem Adama Piśki był Marcin Chmielnicki - rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego.
05.05.2025
12 min 54 s
Aż 5 tysięcy uczniów „Szkoły w Chmurze” pisało dziś egzamin dojrzałości na stadionie Legii Warszawa. O nietypowej maturze mówił Michał Cieśla – rzecznik Fundacji Szkoły w Chmurze.
05.05.2025
09 min 51 s
W dzisiejszym odcinku o serialu „Pierścień Arabeli”
03.05.2025
08 min 41 s
Dziś Święto Konstytucji 3 Maja, a prosto z obchodów do studia przyjechali hm. Anna Malinowska, przewodnicząca ZHR i hm. Adam Paczyna, rzecznik ZHR
03.05.2025
22 min 03 s
Tegoroczny Trzeci Maja niesie ze sobą szczególnie gorzką refleksję. Tego dnia Polska osiągnęła swój Dzień Długu Ekologicznego – moment, w którym wyczerpaliśmy „przypadającą na nas” roczną pulę odnawialnych zasobów naturalnych. To symboliczny moment, o którym opowiadała Ilona Jędrasik, zastępca dyrektora ds. zmian klimatu i współpracy międzynarodowej w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB)
03.05.2025
22 min 18 s
Patrycja Kosiarkiewicz, piosenkarka, o wytrwałości i determinacji w uprawianiu wolnego zawodu
27.04.2025
13 min 17 s
Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu ma już 10 lat! O historii instytucji i jej bieżących działaniach oraz planach opowiada Olga Humeńczuk, dyrektor NFM we Wrocławiu.
27.04.2025
20 min 58 s
Dr Żaneta ZEMŁA -PACUD – wiceprezes Urzędu Patentowego RP
W związku ze Światowym Dniem Własności Intelektualnej, który obchodzony jest 26 kwietnia, porozmawiamy o tym czym jest patent, wzór użytkowy, znak towarowy oraz wzór przemysłowy. Jakie cechy musi mieć wynalazek, aby Urząd Patentowy objął go ochroną? Jak wygląda proces patentowy? Czy da się opatentować nowy instrument? Przyjrzymy się także jak prawo własności intelektualnej odnosi się do sztucznej inteligencji.
26.04.2025
15 min 15 s
Test pilota Pirxa – polsko-radziecki film fantastyczno-naukowy zrealizowany w 1978 r. Gościem Cezarego Polaka jest reżyser Marek Piestrak.
26.04.2025
13 min
Anna KUDZIA – konserwatorka rzeźby, wieloletnia współpracowniczka Instytutu Polonika. Współtworzyła i działa nadal w organizacji UKRAINA POMAGAMY. Odznaczona przez Prezydenta Polski złotym krzyżem zasługi.
W sobotę 26 kwietnia o godzinie 19:00 w Galerii Pracownia Wschodnia w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Nadzieja w zamknięciu”. Będzie to podsumowanie trzech lat działań projektu ,,Ukraina Pomagamy” w ramach którego grupa polsko – ukraińskich wolontariuszy, będących na co dzień artystami i konserwatorami zabytków, odpowiadając na głos swoich serc i niezgodę na wojnę, niesie pomoc walczącej Ukrainie od pierwszych minut wojny.
26.04.2025
15 min 31 s
PODCASTY
Mamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
Magazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.
Projekt jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji. Audycje prowadzone przez Piotra Pilewskiego emitowane są w Popołudniu Polskiego Radia RDC