O badaniu kolorystyki miejsca w ramach projektu Laboratorium Regionów opowiedziała Katarzyna Domagalska (Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki).
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1484)
Jak dawniej jadano? Historia kuchni polskiej
Jak dawniej jadano? Historia kuchni polskiej — o tym porozmawiamy z autorem książki o tym tytule Andrzejem Fiedorukiem.
O architekturze trwogi porozmawialiśmy z Łukaszem Mieszkowskim, historykiem, absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystą Imre Kertész Kolleg w Jenie i Instytutu Historii Europejskiej Leibniza w Moguncji.
Paweł Sołtys wraca na literacką scenę! Za sprawą Wydawnictwa „Czarnego” pojawił się „Sierpień”. Jest to proza przygodowa, której akcja rozgrywa się w Warszawie, Kijowie, Skale, Brudzewie, w okolicach Pińska oraz w pewnym nieistniejącym państwie.
Holiday Inn, Galeria Panorama, Curtis Plaza - architektoniczne drogowskazy transformacji | Aleksandra Stępień-Dąbrowska
Holiday Inn, Galeria Panorama, Curtis Plaza - architektoniczne drogowskazy transformacji — to tytuł wykładu przygotowanego przez Aleksandrę Stępień-Dąbrowską, historyczkę sztuki, badaczkę architektury XX wieku.
O wystawie „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska przedstawia osiem wieków historii żywienia w Warszawie”
O wystawie „Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska przedstawia osiem wieków historii żywienia w Warszawie” Zuzanna Różańska-Tuta, jedna z kuratorek wystawy w Muzeum Warszawy.
Wystawa „Przy okazji. Nieznane fotografie Romualda Broniarka”
Wystawa „Przy okazji. Nieznane fotografie Romualda Broniarka” w Domu Spotkań z Historią - Katarzyna Broniarek-Niemczycka i Filip Niedenthal, współkuratorzy.
Co spowodowało, że w środku siermiężnej gomułkowskiej Polski mogła powstać taka gazeta jak „Życie Warszawy”?
Ponad 83 lata temu, dokładnie 15 października 1944 r. w Warszawie ukazało się pierwsze wydanie dziennika „Życie Warszawy”. Co spowodowało, że w środku siermiężnej gomułkowskiej Polski mogła powstać taka gazeta jak „Życie Warszawy”? - dr Michał Przeperski, Muzeum Historii Polski
„Każdy kadr z moich filmów można oprawić jak obraz” – tak mówił o swoich filmach Siergiej Paradżanow, którego 100. urodziny Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny celebrować będzie retrospektywą w kinie Iluzjon. Jej tytuł Siergiej Paradżanow. Barwy kina nawiązuje do jednego z arcydzieł reżysera i podkreśla główny wyróżnik jego twórczości: wyjątkową wizualną formę, niezwykłą malarską wyobraźnię, która pozwoliła mu zająć miejsce pośród najbardziej oryginalnych autorów filmowych wszech czasów. Katarzyna Wajda, historyczka polskiego kina, FINA.
W Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż „Paradżanow. Chcę minąć swój cień”, o którym opowiedzieli kuratorzy: Taras Gembik i Joanna Kordjak.