Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O Laboratorium Edukacji Kulturalnej, jego celach i założeniach oraz prowadzonych projektach, a także o edukacji kulturalnej prowadzonej przez stolicę, rozmawiały w audycji - Bożenna Dydek, dyrektor DK Zacisze, Marzena Szychułda z działu PR DK Zacisze i Anna Michalak-Pawłowska, Pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Polak potrafi
Zapraszamy do audycji ludzi, którzy mieli odwagę, inwencję i upór działać inaczej niż dyktowała im tradycja i otoczenie. Są wśród nich zarówno postaci z pierwszych stron gazet, jaki i zwykli Nowakowie i Kowalscy, którzy robią rzeczy niezwykłe i nie są szerzej znani poza swoim środowiskiem. Punktem wyjścia rozmów najczęściej bywają aktualne wydarzenia i problemy, ale prowadzący chętnie zagłębia się też w przeszłość.
Odcinki podcastu (1583)
-
Konferencja naukowa o Cmentarzu Żydowskim w Warszawie
Cmentarz przy ul. Okopowej to nie tylko miejsce pamięci – to również przestrzeń intensywnych badań konserwatorskich, archeologicznych i kulturowych. O zbliżającej się konferencji naukowej oraz szerokim spektrum interdyscyplinarnych działań mówili: Anna Śmigielska – rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie i dr Michał Laszczkowski – Fundacja Dziedzictwa Kulturowego.
-
02.05.2025
-
21 min 11 s
-
-
„O Panu O” – nowa książka Łukasza Kaniewskiego
49 literackich miniatur pełnych absurdu, ironii i wyrafinowanego humoru – to nowa propozycja od wydawnictwa Nisza. O kulisach powstawania książki opowiadał sam autor: Łukasz Kaniewski
-
02.05.2025
-
15 min 17 s
-
-
„Sztuka gotowania” w Teatrze Komuna Warszawa
Wspólne gotowanie jako akt twórczy, społeczny i kulturowy – Teatr Komuna Warszawa zaprasza na trzeci sezon swojego performatywnego projektu „Szkoła Gotowania”. O idei i tegorocznych wydarzeniach opowiadała Agnieszka Berlińska – Teatr Komuna Warszawa.
-
02.05.2025
-
16 min 50 s
-
-
Wieczór z baśniami dla dorosłych
Co by było, gdyby Czerwony Kapturek pożarł wilka? Gdyby Baba Jaga ruszyła w świat, a Dżin z butelki spotkał przyjaciela? O baśniach opowiedzianych na nowo – przewrotnych, nieoczywistych i przeznaczonych dla dorosłych – opowiadał Paweł Konter – Kolektyw Opowieści Tamdarym.
-
02.05.2025
-
20 min 37 s
-
-
O warszawskich szkołach i pejzażu z pięciolatką
O warszawskich szkołach i pejzażu z pięciolatką.
Gość:
- Paweł Brylski, autor tekstów i twórca wystaw, zajmuje się językiem, narracjami i negocjowaniem sposobów mówienia o sztuce. Interesuje go gra koncepcjami muzealnymi oraz sprzężenie praktyk artystycznych z dystrybucją wiedzy. Przez wiele lat związany z najważniejszymi instytucjami kultury, gdzie zajmował się komunikacją kultury i edukacją
-
25.04.2025
-
18 min 37 s
-
„Nie(pełno)sprawne miasta”
O książce „Nie(pełno)sprawne miasta” wydanej przez Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej.
Goście:
- dr Marta Cobel-Tokarska
- dr Piotr Rosół, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
-
25.04.2025
-
21 min 16 s
-
„Pani Anka Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
Gość:
- Anna Nehrebecka, wybitna aktorka teatralna i odtwórczyni głównych ról w ekranizacjach najważniejszych dzieł polskiej literatury, działaczka podziemia antykomunistycznego, ambasadorowa i radna Warszawy, bohaterka książki „Pani Anka Nehrebecka w rozmowie z Katarzyną Ostrowską”
-
25.04.2025
-
22 min 17 s
-
„Nowe wyrazy. Konteksty wizualne współczesnych książek poetyckich”
O wystawie „Nowe wyrazy. Konteksty wizualne współczesnych książek poetyckich” w Muzeum Literatury.
Gość:
- Natalia Malek, współkuratorka
-
25.04.2025
-
14 min 23 s
-
Czytanie performatywne „Requiem”
W czwartek odbyło się w Centrum Kultury Jidysz czytanie performatywne „Requiem” Dawida Einhorna z okazji 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Czytanie było także w języku polskim dzięki tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty, która była naszym gościem.
-
18.04.2025
-
15 min 14 s
-
-
„Fala. Rok 1984 i polski postpunk”
Gość:
- Rafał Księżyk, autor książki „Fala. Rok 1984 i polski postpunk”
-
18.04.2025
-
26 min 51 s
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Silva rerum
520 odcinków„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach
-
Rody i Rodziny Mazowsza
522 odcinkiMamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
-
W cyfrowym świecie
11 odcinkówProjekt jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji. Audycje prowadzone przez Piotra Pilewskiego emitowane są w Popołudniu Polskiego Radia RDC