Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Martwe drewno, czyli jakie? O jego znaczeniu w lesie opowie dr hab. Paweł Sienkiewicz z Katedry Entomologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz prezes Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Jak drewno zmieniło historię Gdańska o 60 lat wyjaśnił dr Andrzej Gierwszewski, rzecznik prasowy Muzeum Gdańska. A dr Wojciech Połeć, socjolog i antropolog kultury, adiunkt w Instytucie Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW wyjaśni nam, jakie fascynujące „(Nie)ginące zawody” związane są z drewnem, i jak zadbać o ich przetrwanie.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Pan od przyrody
Program prowadzi redaktor Łukasz Badowski, który zapoznaje słuchaczy z historią, astronomią, przyrodą oraz poleci wartościowe książki, filmy i gry. Audycja ma charakter magazynu reporterskiego, a każdemu odcinkowi towarzyszy jeden temat przewodni – niedźwiedzie, imiona, gwiazdy…
Odcinki podcastu (325)
-
Herbata
W Międzynarodowy Dzień Herbaty dowiemy się skąd wziął się ten napar, jakie są jego rodzaje, nazwy i właściwości. Będzie też o chemii w herbacie. A pomogą nam w tym:
Anna Brożyna, autorka książki k„Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, założycielka grupy Piewcy Teiny i organizatorka Festiwalu Herbaty Zaparzaj!
Ewelina Hallmann. prof. dr hab. profesor. Katedra Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej SGGW w Warszawie.
-
21.05.2023
-
49 min 31 s
-
-
ZIMNA ZOŚKA oraz ZIMNI OGRODNICY
Gośćmi Łukasza Badowskiego byli:
Grażyna Dąbrowska, synoptyk IMGW-PIB
oraz dr hab. Lucyna Rotter prof.UPJPII. Semiolog kultury, kostiumolog, historyk.
i Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii, Oddział Muzeum Narodowego w. Warszawie
-
14.05.2023
-
48 min 30 s
-
-
Groch z kapustą
Fasola, groch i kapusta - dlaczego warto jeść groch, fasolę i kapustę, jakie mają znaczenie dla naszego organizmu opowiedziała Marta Kielak, dietetyk Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.
Mgr inż. Piotr Dobrzyński z Wydziału Biologii UW i Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego opowiedział o niezwykłej roślinie, która kwitnie w Ogrodzie, a jest nią Strongylodon macrobotrys i co ma wspólnego z grochem i fasolą.
A następnie prawdziwa gratka - To już 40 lat! Zespół „Fasolki”, który funkcjonuje przy Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie, działa od 1983 roku. Rozmowa z Ewą Chotomską, matką – założycielką „Fasolek”.
-
07.05.2023
-
50 min 44 s
-
-
Między
O rzeczach, przestrzeniach i wyrazach, które są "między" rozmawialiśmy z dr Anną Pięcińską, filolog i językoznawczynią, znaną z wtorkowym spotkań na antenie RDC i Leszkiem Lisieckim, dyrektorem Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie.
-
02.05.2023
-
53 min 12 s
-
-
ŁUKASZ BADOWSKI i cały ten jazz. Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu…
Rozmawiamy z Markiem Romańskim, dziennikarzem pisma „Jazz Forum” i autorem audycji Ale Jazz! w RDC o tym, czym jest jazz.
Jazz na fortepianie w wydaniu polskim, czyli Komeda i Kosz, dwaj klasycy polskiego jazzu, którzy zmarli tragicznie. Opowie o nich Krzysztof Karpiński, prawnik, pianista, entuzjasta i badacz historii jazzu. Autor książki „Był jazz. Krzyk jazz-bandu w międzywojennej Polsce” oraz „Tylko smutek jest piękny opowieść o Mieczysławie Koszu”, na podstawie której powstał film fabularny: „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.
A następnie Leszek Możdżer o tym, na czym polega jazz.
-
30.04.2023
-
51 min 58 s
-
-
Na językach
W Dzień Języka Angielskiego i Hiszpańskiego, Światowy Dzień Praw Autorskich i rocznicę śmierci Szekspira i Cervantesa rozmawialiśmy o tym wszystkim.
A pomogli nam w tym: dr Edyta Kwiatkowska-Faryś z Zakładu Badań Psycholingwistycznych i Międzykulturowych nad Leksyką i Dyskursem, Wydział Neofilologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Krzysztof Mrowcewicz - dr hab., profesor instytutu, Zespół Europeistyki Literackiej Instytut Badań Literackich PAN.
-
23.04.2023
-
51 min 44 s
-
-
ŁADNE i BRZYDKIE
Skąd wiadomo, że coś jest ładne, a coś jest brzydkie? Co ma z tym wspólnego neuroestetyka i Umberto Eco? I czy masowy design musi być brzydki? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania. A pomogą nam w tym: Dr hab. Dorota Folga Januszewska, prof. uczelni, kierownik Pracowni Teorii i Eksperymentu Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wicedyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, historyk sztuki, muzeolog i krytyk sztuki oraz Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.
-
16.04.2023
-
48 min 11 s
-
-
KSIĘŻYCowe Święto
Skąd wiadomo, kiedy jest Wielkanoc, i co ma z tym wspólnego księżyc?
Na Politechnice Warszawskiej ruszył program mający na celu upamiętnienie Mieczysława Bekkera - współkonstruktora pojazdu, który jeździł po Księżycu. O tym niezwykłym naukowcu opowiedział nam dr inż. Andrzej Selenta z Politechniki Warszawskiej.
A Dr Piotr Witek z Planetarium CNK- o ciemnej i jasnej stronie księżyca, jak go obserwować, by dostrzec, i co warto zobaczyć.
-
09.04.2023
-
45 min 12 s
-
-
Żarty się skończyły
W jakiej konwencji żartować, jak żarty postrzegają i odbierają osoby w spektrum wyjaśni nam dr Mateusz Płatos, wiceprezes Stowarzyszenia Innowacji Społecznych "Mary i Max", Wydział Psychologii UW. O żartobliwych badaniach naukowych opowie nam dr Maciej Lisicki, Wydziału Fizyki UW. Czy można nauczyć sztuczną inteligencję ironii i sarkazmu, i czy da się z nią pożartować wie dr Leon Ciechanowski z Katedry Zarządzania w Społeczeństwie Sieciowym Akademii Leona Koźmińskiego
-
02.04.2023
-
46 min 15 s
-
-
Dzień Dobrego Łotra
O legendzie Robin Hooda rozmawialiśmy z prof. ucz. dr hab. Bartłomiejem Błaszkiewiczem z Zakładu Wydziału Neofilologii Instytutu Anglistyki UW;
A z prof. Stanisławem Sroką, z Wydziału Historycznego UJ, autorem książki "Janosik. Prawdziwa historia karpackiego zbója" o tym właśnie zbóju rozmawialiśmy.
-
26.03.2023
-
51 min 55 s
-
PODCASTY