SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Łosiowisko: Kłoczowscy z Bogdan

Od lewej: Maja Komorowska, o. Andrzej J. Kłoczowski OP, prof. Mariusz Bryl; fot. P. Łoś/RDC

W letnie popołudnie 5 sierpnia, w Bogdanach w powiecie przasnyskim odbyły się symboliczne sto dwudzieste urodziny Eugeniusza Kłoczowskiego, agronoma, ziemianina, publicysty i działacza społecznego, właściciela tychże rodzinnych Bogdan. Była więc znakomita okazja, by zagłębić się w historię rodziny i poznać twórczość niektórych jej członków, a w szczególności wspomnianego Eugeniusz i jego matki Kazimiery.

Uroczystość była częścią różnych współczesnych działań rodziny Kłoczowskich, w tym pana Jana Marii Kłoczowskiego, obecnego gospodarza tego miejsca. Wokół dworu Rykowskich i Kłoczowskich zgromadziły się znakomitości: prof. Maja Komorowska, zaprzyjaźniona z rodziną, czytająca poezję Kazimiery Kłoczowskiej. Był ojciec Andrzej Jan Kłoczowski, dominikanin, brat wybitnego historyka prof. Jerzego Kłoczowskiego. Był wreszcie prof. Mariusz Bryl, historyk sztuki, który opowiedział o Arturze Grottgerze w kontekście twórczości plastycznej Kazimiery Kłoczowskiej. Spotkanie, na poły prywatne, ale też będące częścią obchodzonych właśnie dni Chorzel, przygotował Jan Maria Kłoczowski.

Oto Piotr Józef Kłoczowski, syn burmistrza Piaseczna i uczestnika powstania styczniowego, poprzez dzierżawę Modesina, kolejno Dąbek, a następnie Duczymina, powraca do życia ziemiańskiego. Jego pierwsza żona, Maria z Mierzejewskich umiera przedwcześnie. Po raz drugi więc Piotr Kłoczowski żeni się z Kazimierą z Rykowskich, która po swym ojcu wnosi w posagu dobra Bogdany. I taki był początek Kłoczowskich w tym miejscu.
Syn Piotra i Kazimiery – Eugeniusz Józef był ostatnim, przedwojennym właścicielem Bogdan. Nie tylko pracował na roli, ale parał się publicystyką rolniczą i społeczną, był związany z „Gazetą Rolniczą” Jana Lutosławskiego. Swoje trudne, ale ciekawe, a nade wszystko pracowite życie opisał we „Wspomnieniach mazowieckiego ziemianina z lat 1897-1951”.

Po 1989 roku, gdy synowie i wnukowie Eugeniusza Kłoczowskiego odkupili od gminy rodzinny dom, do Bogdan powróciło prawdziwe, rodzinne życie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone