SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Łosiowisko: zaszczytna posługa – życie i dzieło Hanny Chrzanowskiej

0. Hanna Chrzanowska, Anna Rydlówna i grono uczennic pielęgniarstwa w Krakowie/ www.hannachrzanowska.pl

– Zakończenie procesu beatyfikacji Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej (1902-1973) było możliwe dzięki udokumentowaniu cudownego uzdrowienia ponad sześćdziesięcioletniej kobiety, mającej pękniętego naczyniaka, będącej po zawale serca i sparaliżowanej, która – wedle opinii lekarzy watykańskich – za sprawą H. Chrzanowskiej w sposób „nagły” odzyskała zdrowie – powiedziała w „Radiu dla Ciebie” Helena Matoga, vice postulator w jej procesie beatyfikacyjnym. Wyniesienie na ołtarze Hanny Chrzanowskiej nastąpi 28 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Hanna Chrzanowska była pielęgniarką, oddaną całym sercem opiekunką chorych, ale także działaczką charytatywną, pedagogiem, instruktorką pielęgniarstwa oraz prekursorką pielęgniarstwa domowego i parafialnego. Urodziła się w Warszawie jako starsza córka prof. Ignacego Chrzanowskiego (1866-1940), historyka literatury i Wandy ze Szlenkierów (1876-1951). Część dzieciństwa spędziła zarówno w warszawskim Pałacu Szlenkierów (ob. Pl. Dąbrowskiego, ambasada Włoch), we dworze rodzinnym w podwarszawskiej Wiązownie oraz w Krakowie.

– Ciocia Hanna raczej nie miała wpływu na religijność naszej rodziny w kontekście zmiany wyznania z ewangelicko-augsburskiego na katolickie. Konwersji dokonał już wcześniej nasz dziadek Karol Stanisław Szlenkier (1884-1944), katoliczką była też ciocia Zofia Szlenkierówna (1882-1939), a więc ugruntowanie rodziny w wierze katolickiej miało miejsce już dużo wcześniej, niż działalność cioci Hanny – powiedział Stanisław Szlenkier, chrześniak przyszłej beatyfikowanej. Z pewnością natomiast, postawa życiowa Hanny Chrzanowskiej, Zofii Szlenkierówny i wcześniejszych pokoleń tej rodziny wpływała na działalność kolejnych członków rodziny, na przykład Karola Ksawerego Szlenkiera (1921-1993), uczestnika powstania warszawskiego, zaangażowanego w reaktywowanie w Polsce Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, organizacji katolickiej, prowadzącej wiele dzieł w sferze pomocniczości i opieki nad chorymi.

Na życie i postawę Hanny Chrzanowskiej wpływ miały jej oba domy rodzinne: Szlenkierów, zamożnych przedsiębiorców – garbarzy i filantropów warszawskich, rzeczywiście pierwotnie wyznania ewangelicko-augsburskiego oraz ziemiański i głęboko katolicki dom Chrzanowskich. W obu rodzinach stosowano zasadę odpowiedzialności za drugiego człowieka, zwłaszcza tego, który potrzebuje pomocy lub jest chory. Można powiedzieć, że altruistyczne, wypływające także z religijności postawy Hanny Chrzanowskiej i jej ciotki Zofii Szlenkierówny, fundatorki warszawskiego szpitala dziecięcego na Woli, mają swe korzenie w historii kilku pokoleń przodków.

Hanna Chrzanowska, jako pielęgniarka przyczyniła się do podniesienia znaczenia pielęgniarstwa w Polsce. Poprzez swoją szeroką działalność praktyczną, teoretyczną i pedagogiczną, pokazała adeptkom tego zawodu, że jest on przede wszystkim posłannictwem, którego nie można się wstydzić. Przeciwnie – bycie pielęgniarką jest zaszczytem. W swoim życiu doświadczyła wielu ciężkich chwil, ale i radości, gdy otrzymywała podziękowania i widziała ulgę u chorych, którymi wcześniej nikt się profesjonalnie nie zajmował. Przy czym, co ważne – nie chodzi tylko o czysto techniczne podejście do opieki, ale o widzenie w chorym drugiego człowieka, czującego, a cierpiącego, chorego, a także potrafiącego się uśmiechać.

Gdy w wyniku ciężkiej choroby Hanna Chrzanowska zmarła, na jej pogrzebie ówczesny metropolita krakowski Karol kard. Wojtyła powiedział: „Dziękujemy Ci Pani Hanno, że byłaś wśród nas, że byłaś taką, jaką byłaś. Dziękują Ci za to opiekunki chorych, siostry zakonne, pielęgniarki, młodzież akademicka – cały Kościół krakowski. Dziękuję Ci za to jako biskup Kościoła krakowskiego. Byłaś dla mnie ogromną pomocą i oparciem”.

W audycji Piotra Łosia udział wzięli: Helena Matoga, pielęgniarka, historyk pielęgniarstwa, vice postulator w procesie beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, Marzena Florkowska, publicystka Polskiego Radia Kraków, autorka m. in. książki „Radość dawania. Hanna Chrzanowska we wspomnieniach, listach, anegdotach” (Kraków 2010) oraz Stanisław Szlenkier, syn Karola Ksawerego i Anny z Podhorskich, chrześniak H. Chrzanowskiej.

 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone