Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Umowa dożywocia to popularna forma przeniesienia własności nieruchomości przez osoby starsze w zamian za dożywotnią opiekę i zapewnienie warunków życia przez osobę bliską lub nabywcę. Jak powinna wyglądać odpowiednio przygotowana umowa? Co robić w sytuacji, gdy ktoś ją łamie? Jakie prawa i obowiązki wynikają z takiej umowy dla obu stron? O tym mówi:
- Piotr Śwircz, adwokat
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Jest sprawa
„Jest Sprawa” to audycja o charakterze publicystyczno-reporterskim. Trzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
Rozmawiamy o sprawach społecznych, obyczajowych, miejskich – budzących emocje i wymagających wyjaśnienia na forum publicznym. Podejmujemy też interwencje w sprawach naszych słuchaczy.
Audycja trwa godzinę i zawsze można wziąć w niej aktywny udział, dzwoniąc pod numer 22 645 90 90, dzieląc się swoją opinią lub zdaniem na podejmowany temat.
Zapraszamy do kontaktu z nami telefonicznie, mailowo (jestsprawa@rdc.pl) lub listownie.
Odcinki podcastu (2904)
-
Problemy mieszkaniowe okiem młodych dorosłych
Dzisiaj w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbywa się międzynarodowa konferencja „Mieszkanie własne czy wynajmowane? Polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”. Konferencja prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w 2025 roku wśród młodych dorosłych na temat ich preferencji mieszkaniowych. Szerzej jednak dotyczy prowadzonej polityki mieszkaniowej, możliwości, potrzeb i kierunków jej zmiany. Co wynika z najnowszego raportu dotyczącego kwestii mieszkaniowych? O tym dyskutują:
- Lidia Jędrzejak - studentka, Fundacja Ważne Sprawy,
- Paweł Traczewski - absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, współautor raportu „Mieszkanie własne czy wynajmowane? Polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”,
- Jan Kroszka - absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, współautor raportu „Mieszkanie własne czy wynajmowane? Polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych".
-
14.05.2025
-
20 min 54 s
-
Teraz odtwarzane
Czym jest tak naprawdę umowa dożywocia?
Umowa dożywocia to popularna forma przeniesienia własności nieruchomości przez osoby starsze w zamian za dożywotnią opiekę i zapewnienie warunków życia przez osobę bliską lub nabywcę. Jak powinna wyglądać odpowiednio przygotowana umowa? Co robić w sytuacji, gdy ktoś ją łamie? Jakie prawa i obowiązki wynikają z takiej umowy dla obu stron? O tym mówi:
- Piotr Śwircz, adwokat
-
14.05.2025
-
22 min 18 s
-
Odtwarzam
-
Spór wokół kamienicy przy Marszałkowskiej 66 w Warszawie
Kamienica przy Marszałkowskiej 66 to neogotycki zabytek z 1894 roku. Miasto zapowiedziało sprzedaż budynku, co spotkało się z dużą krytyką działaczy społecznych i ruchów miejskich. O sprawie budzącej duże kontrowersje w stolicy dyskutują:
- Anna Folta - Radna dzielnicy Śródmieście, Miasto Jest Nasze
- Sławomir Potapowicz - Radny m.st. Warszawy, wiceprzewodniczący Rady Warszawy
- Hanna Milewska - Wilk - Specjalistka ds. mieszkalnictwa, Fundacja Rynek Najmu
-
13.05.2025
-
45 min 49 s
-
Centrum Modlińska 6D. Spór o przyszłość kupców w hali targowej
Wciąż trwa konflikt między zarządcą a kupcami pracującymi w Centrum Modlińska 6D. W minionym tygodniu doszło do przepychanek i interwencji policji. Czego dotyczy spór i czy istnieje szansa na jego rozwiązanie? O sprawie opowiadają:
- Dominika Parzuch-Skóra i Jacek Borkowski – przedstawiciele kupców z Centrum Modlińska 6D;
- Zenobia Żaczek – Komitet Obrony Praw Lokatorów.
-
12.05.2025
-
15 min 08 s
-
Apel o ustawową asystencję osobistą dla osób z niepełnosprawnościami
Fundacja Avalon apeluje do rządzących o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących asystencji osobistej. Jak podkreśla, brak systemowego rozwiązania w tym zakresie prowadzi do wykluczenia osób z niepełnosprawnościami z wielu obszarów życia.
Gość:
- Łukasz Wielgosz z Fundacji Avalon
-
12.05.2025
-
27 min 11 s
-
Przedstawiciele zawodów medycznych protestują przeciwko przemocy
Morderstwo ortopedy w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, brutalne pobicie pielęgniarki w Pruszkowie, atak na medyka w szpitalu w Złotowie – to tylko kilka z dramatycznych wydarzeń ostatnich tygodni. Przemoc wobec pracowników ochrony zdrowia staje się coraz częstszym zjawiskiem. Środowisko medyczne mówi: dość; domaga się realnych zmian w przepisach i skuteczniejszych mechanizmów ochrony. O planowanych działaniach, w tym marszu milczenia zaplanowanym na 10 maja w Warszawie, rozmawiają:
- Sebastian Goncerz – Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, koordynator komitetu organizacyjnego marszu milczenia medyków, który przejdzie ulicami Warszawy 10 maja
- Zofia Czyż – wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
- Jolanta Januszczak – Sekretarz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
- prof. Magdalena Wiśniewska – zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie, Naczelna Rada Lekarska
- Tomasz Draczyński – wiceprezes Krajowej Rady Ratowników Medycznych
-
07.05.2025
-
45 min 02 s
-
Problemy mieszkańców kamienicy przy Polnej 46 w Warszawie
Mieszkańcy jednej z kamienic w ścisłym centrum Warszawy skarżą się na skrajnie trudne warunki życia. Brak centralnego ogrzewania, zniszczona infrastruktura i odpadająca elewacja to codzienność, z którą zmagają się od lat. Dlaczego mimo licznych zgłoszeń i interwencji sytuacja nie ulega poprawie? o tej sprawie dyskutują:
- Anna Folta - radna dzielnicy Śródmieście, Miasto Jest Nasze
- Joanna Rońda - lokatorka kamienicy przy Polnej 46
- Michał Szlendak - przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej Polna 46
- Luiza Podedworny - Komitet Obrony Praw Lokatorów
-
06.05.2025
-
44 min 07 s
-
Jak żyje się seniorom w Warszawie?
Warszawski ratusz opublikował raport poświęcony sytuacji osób starszych w stolicy. Z badania wynika, że aż 92% mieszkańców powyżej 60. roku życia pozytywnie ocenia bezpieczeństwo, czystość i zieleń w swojej najbliższej okolicy. Wśród najczęściej wskazywanych braków znalazły się: ławki (44%), oświetlenie chodników (21%) i toalety publiczne (20%). Jak te dane przekładają się na codzienność warszawskich seniorów? O tym rozmawiają:
- Magdalena Paczos-Furmańska – psychoterapeutka, psycholożka, członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Psychiatrycznego
- Katarzyna Fetter – prezeska Fundacji im. Józefa Fettera „Silni Wiekiem”
- Małgorzata Żuber-Zielicz – ekspertka ds. edukacji i polityki senioralnej, przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów w latach 2020–2024, członkini Komisji Senioralnej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich i Zespołu Ekspertów ds. polityki senioralnej przy Wojewodzie Mazowieckim
-
05.05.2025
-
47 min 15 s
-
Najgłośniejszy przystanek w Warszawie – czy da się poprawić komfort pasażerów?
Mieszkańcy warszawskiego Powiśla skarżą się na uciążliwy hałas na przystanku autobusowym zlokalizowanym w tunelu Wisłostrady. Czy można poprawić warunki w tym miejscu i zwiększyć komfort osób korzystających z komunikacji miejskiej? Gośćmi audycji "Jest sprawa" byli:
- Jakub Dybalski – rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich
- Tomasz Kunert – rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie
- Daniel Łaga – działacz społeczny z Powiśla
-
30.04.2025
-
16 min 10 s
-
Reforma recyklingu czy zagrożenie dla małych i średnich firm?
W audycji "Jest Sprawa" rozmowa o planach reformy systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP). Organizacje branżowe ostrzegają, że nowe rozwiązania zaproponowane przez rząd mogą oznaczać koniec wolnorynkowej konkurencji w sektorze recyklingu opakowań, wzrost cen i zagrożenie dla tysięcy małych i średnich firm. O sprawie mówi:
Jakub Tyczkowski – prezes zarządu firmy Rekopol, reprezentujący sektor przedsiębiorstw zajmujących się recyklingiem
-
30.04.2025
-
25 min 42 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Latające radio doktora Kruszewicza
619 odcinkówDr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
-
W cyfrowym świecie
11 odcinkówProjekt jest realizowany przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji. Audycje prowadzone przez Piotra Pilewskiego emitowane są w Popołudniu Polskiego Radia RDC
-
Rody i Rodziny Mazowsza
524 odcinkiMamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.