W hołdzie tym, którzy odminowywali stolicę stworzona została mapa oznaczeń saperskich. - To projekt, który pozwoli na lepsze poznanie historii Warszawy - mówił w Radiu dla Ciebie Paweł Gałwa ze "Stowarzyszenia Kamień i Co?".
RDC
Odminowywanie rozpoczęło się po wyzwoleniu miasta 17 stycznia 1945 roku. - Potrzebna była tyraniczna praca saperów. Warszawa była odminowywana nie tylko przez saperów podlegających pod Ludowe Wojsko Polskie, ale też i takie samozwańcze grupy saperów. I też przez wojska rosyjskie, które pozostawiały napisy w cyrylicy - tłumaczył gość audycji "Plan na weekend".
- Ładunki wybuchowe były dużym problemem - dodał gość audycji "Plan na weekend". - Lewobrzeżna cześć Warszawy była miastem bardzo spustoszonym przez Powstanie, ale też przy okazji wojska niemieckie w czasie wycofywania się, zostawiły bardzo dużo celowych pułapek, które miały po prostu utrudnić życie mieszkańcom - wyjaśnia.
Akcja w stolicy była przeprowadzona bardzo sprawnie.
- Sam proces był ekstremalnie szybki, ponieważ Warszawa była już wtedy miastem stołecznym, dlatego to był też największy priorytet, żeby szybko odminować. Więc tak naprawdę w ciągu roku udało się uporać z ładunkami wybuchowymi, natomiast jeśli chodzi o całą Polskę, to cały proces zakończył się w 56 roku - opowiadał.