Pow. żuromiński strefą zapowietrzoną. To decyzja KE
29.04.2021 17:40
Aktualizacja: 22:17 15.08.2022
Komisja Europejska zdecydowała, że prawie cały powiat żuromiński na północy Mazowsza jest strefą zapowietrzoną. Został ustanowiony także pas prewencyjny między zagrożonymi i bezpiecznymi powiatami. Wszystko, żeby ograniczyć rozwój ptasiej grypy. Tymczasem tysiące ptaków czeka na utylizację.
RDC
- Niestety, Komisja Europejska ustanawia na terenie całego powiatu żuromińskiego, za wyjątkiem gminy Siemiątkowo obszar zapowietrzony - mówi Radiu dla Ciebie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Paweł Jakubczak.
- Należy utrzymać drób bez kontaktu z ptakami dzikimi. Najlepiej trzymać je w kurnikach. tam je poić i karmić. Na pewno nie wywozić w tej chwili z gospodarstw - radzi właścicielom weterynarz.
Restrykcje w związku kolejnymi przypadkami ptasiej grypy zaostrzył także wojewoda mazowiecki.
Strefa buforowa
Wojewoda ustanowił kilometrowy pas prewencyjny między strefami zagrożonymi i zapowietrzonymi.
- To oznacza, że nie może tam być żadnych kur, gęsi czy kaczek - mówi Jakubczak. - W rozporządzeniu wojewoda zatwierdził sytuację w której ma być zakaz utrzymywania. W tym wypadku należy ten drób w postaci kaczki czy kury ubić i schować do zamrażarki celem sporządzenia rosołu - tłumaczy.
Na utylizację czeka wciąż także blisko 10 tysięcy ton padłego drobiu.
Nie ma zagrożenia
Najwięcej padłych ptaków jest z powiatów żuromińskiego i mławskiego. Ptaki zalegają w kurnikach i czekają w kolejce na wywóz. Z tym jest problem bo do niedawna na Mazowszu nie było żadnego zakładu utylizacyjnego, który by się tym zajmował.
- Nie ma zagrożenia bombą biologiczną - uspokaja Jakubczak. - Dlatego, że jest to wszystko na bieżąco nadzorowane i procedury są zachowywane. Natomiast nie trudno zaprzeczyć, że procesy gnilne w długo leżących w kurnikach zwierzętach zaczynają się odbywać. Powinniśmy dołożyć pełnych starać, żeby tę materię organiczną usunąć - tłumaczy.
Jakubczak zachęca hodowców by sami zwracali się do powiatowych lekarzy weterynarii o pozwolenia na zagospodarowanie odpadów.
Na Mazowszu jest już 90 ognisk ptasiej grypy. Strefy zagrożone wyznaczono w sumie w 8 powiatach - w mławskim, żuromińskim, płońskim, sierpeckim, płockim, węgrowskim, wyszkowskim i ciechanowskim.