Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1169)
-
ZAGADKA LATERALNA: Taniec Lekkich Goryli
Mało kto może sobie pozwolić na wynajęcie na cały miesiąc zameczku nad Loarą w celach rozrywkowych… no ale jak się wydało z sukcesem aż jeden singiel i zdobyło grono followersów na tik-toku, to trzeba się przecież zrelaksować po tak ciężkiej pracy!
Pewna niezbyt pruderyjna piosenkarka, zachłysnąwszy się sławą i świeżo zarobionymi pieniędzmi, wybrała właśnie taki model celebracji. Wraz ze znajomymi oraz sporą ilością używek – tych legalnych i tych takich… nieco mniej – zaszyła się w pewnym zameczku jakby wprost z akwareli Williama Turnera wyjętym no i… rozpoczęła ostre imprezowanie.
Ale gdyby przezorna wytwórnia płytowa nie zapewniła z góry odpowiednich środków bezpieczeństwa, mogłoby się okazać, że kolejna gwiazda (raczej pomniejszej wielkości) dołączyła do klubu 27… Na szczęście przytomni ochroniarze szybko zorientowali się w nadchodzącym niebezpieczeństwie i ewakuowali towarzystwo, zanim zrobiło się gorąco…
Nasza nieroztropna szansonistka uszła tym razem z niewielkimi zadrapaniami, ale jeszcze przez jakiś czas może mieć spore problemy z… zasypianiem. Bo wprawdzie Francja to jednak nie Australia, ale też trzeba się tu mieć na baczności!
-
14.03.2023
-
53 min 14 s
-
-
Wpływ światła niebieskiego na rozwój choroby Parkinsona
Dr Milena Anna Damulewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z zespołem, w ramach grantu NCN wykorzysta model Drosophila melanogaster (owad zwany popularnie muszką owocową) do analizy molekularnego mechanizmu, poprzez który światło wpływa na postęp choroby Parkinsona. Celem projektu jest wykazanie, że u osób starszych zaburzenie pracy zegara okołodobowego poprzez zanieczyszczenie światłem powoduje zmiany na poziomie metabolizmu komórek oka, co ostatecznie prowadzi do przyspieszenia zmian neurodegeneracyjnych w mózgu.
-
14.03.2023
-
51 min 42 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
14.03.2023
-
51 min 49 s
-
-
Zagadka lateralna: Siedzi mi na ogonie!
SIEDZI MI NA OGONIE!
Jest rok 2030, Warszawa… Miastem rządzą już tylko zaimki. Samochód to luksus, a jedzenie składa się z samych owadów… nie no żartuję! Tak źle to jeszcze nie jest (z naciskiem na „jeszcze”). Ale oczywiście do nowej rzeczywistości jakoś trzeba się było przyzwyczaić. I aż dziw bierze, że to nie Polacy wpadli pierwotnie na ten genialny pomysł…
Nasz model biznesowy jest banalnie prosty! Masz trochę wolnego czasu, skuter elektryczny i łeb na karku? Chętnie komuś pomożesz za niewielką opłatą? Nie ma sprawy – wynajmiemy cię od zaraz!
Będziesz jechał za wskazanym samochodem i śledził każdy jego ruch. Musisz tylko pamiętać, żeby w odpowiednim momencie być w odpowiednim miejscu (mapę dostarczymy na twój telefon komórkowy). Aplikacja wskaże ci model i numery. Taki UBER tylko inaczej. Zamiast wozić kogoś – śledzisz go dla nas.
A teraz najlepsze! ON CI ZA TO PŁACI!!! Za pomocą naszej aplikacji wysyłasz mu swoją stawkę, numer konta iii… Voila! Na koniec dnia – przelew! Nikt nie traci, a wszyscy zyskują! Uwaga: preferujemy osoby otyłe! Podwójna stawka, jeśli potrafisz jechać naprawdę szybko!
Nazywa się to „Perski ogon”. Bo ten interes ogarnęli po raz pierwszy w 2022 roku w Teheranie…
-
07.03.2023
-
43 min 15 s
-
-
Jak powstało życie na Ziemi
Gośćmi Łukasza Badowskiego byli January Weiner – profesor ekologii, Uniwersytet Jagielloński, autor szeregu prac i podręczników naukowych oraz January Weiner 3 – Berlin Insitute of Health, bioinformatyk i zapalony popularyzator nauki, autorzy książki „Jak powstało życie na Ziemi”.
-
07.03.2023
-
42 min 38 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd ciekawostek naukowych zaprasza Łukasz Badowski.
-
07.03.2023
-
43 min 36 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Niewierny Tomasz
Tomasz Kafar, młody obieżyświat, czy jak to się teraz mówi uczenie “travelloger” przejechał bezdrożami Ameryki Północnej i Południowej tysiące kilometrów. Ale dopiero Afryka Południowa okazała się dla niego poważnym wyzwaniem. A wszystko przez nabiał…
Zaproszony do tamtejszej telewizji śniadaniowej Polak, postanowił zapoznać miejscową ludność z aspektami polskiej kuchni. Efekt przerósł najśmielsze oczekiwania gospodarzy programu. W okolicach stacji siedziby telewizyjnej zaczęły się gromadzić luźne grupki miejscowej czarnej ludności, która od razu wszczęła zamieszki na tle rasowym.
Biednego młodzieńca policja musiała odeskortować opancerzonym samochodem… ale to był dopiero początek. Po południu Polaka wyrzucono z hotelu jako – uwaga! – muzułmańskiego terrorystę. Zaatakowany przez wrogi tłum, Tomasz musiał wypić tego, co sam nawarzył, acz nie był to ani kefir, ani nawet piwo! Tylko dzięki ostremu wejściu uzbrojonej policji, nasz pechowy podróżnik uniknął utopienia w cytrusach, a w trakcie bezładnej ucieczki schronił się w miejscowym stawie – a właściwie to nawet bagnie…
I to był akurat strzał w dziesiątkę! Jego prześladowcy musieli odstąpić od pogoni, straciwszy mnóstwo krwi. Zabobonni lokalsi uznali w końcu, że choć Polak nie Arab, to licho Białego go nie weźmie… a nawet nie pokąsa.
A mleka to już nikt tutaj na pewno do ust nie weźmie! Nawet świeżego!!!-
28.02.2023
-
51 min 48 s
-
-
Mapa dysku protogwiazdowego o największej znanej dziś precyzji
Międzynarodowy zespół astronomów, którego częścią jest troje badaczy związanych z UMK, uzyskał mapę dysku protogwiazdowego o największej znanej dziś precyzji. Odkrycie dostarcza dowodów przewidywanych przez teorię akrecji epizodycznej, czytamy na stronach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Gościem audycji był mgr Michał Durjasz, z Instytut Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, Centrum Doskonałości IDUB Astronomia i Astrofizyka.
-
28.02.2023
-
51 min 53 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
28.02.2023
-
51 min 08 s
-
-
Zagadka lateralna: Terroryści
W Polsce terroryzm słabo się na ogół przyjmuje. Po prostu u nas nic nigdy nie wychodzi, a ludzie niczego nie umieją zrobić porządnie. Tak było, jest… i pewnie jeszcze dłuugo będzie. A już najgorzej wychodzą na tym tak zwani ekoterroryści.
Żart głosi, że wzburzona klimatycznie młodzież oblała kiedyś zupą obraz Jakcsona Pollocka… ale do dziś nikt nie zauważył. W pewnej wiosce na Podlasiu protest skierowano natomiast przeciwko budowanej ostatnio gigantycznej fermie kur. Ferma miała stanąć w okolicach niedawno ustanowionego rezerwatu, w którym podobno mieszkał wodnik. Tak! Wodnik! Na takiej Islandii to ekologowie bronią siedlisk elfów, a u nas – wodników. Pewnie dlatego, że na Islandii wodniki wymarły…
Ten konkretny wodnik był nasz swojski i na stałe – tym bardziej więc wzburzyły się serca naszych domorosłych ekoterrorystów. Bo na naszym… no powiedzmy to już bez kozery… niżu Europejskim to wodnika ze świecą szukać! Tak czy siak, zamiast jednak coś lub kogoś oblewać, Polscy bojownicy o klimat wybrali inną – jeszcze radykalniejszą formę protestu. Postanowili się mianowicie przykleić!
Na budowę wtargnęli tuż po zmroku i natychmiast przystąpili do dzieła… Potem… no cóż, sen ich nieco zmógł. Jakież było ich zdziwienie, kiedy o świcie obudzili się… pośrodku niczego! A jeszcze żeby było zabawniej, wezwana na miejsce policja od razu zabrała się za represjonowanie młodzieży. Konkretnie to akurat ich zignorowała totalnie… Bardziej zainteresowały stróżów prawa kwestie zupełnie niezwiązane.
Szkoda mi tych ekologów… naprawdę! Polska myśl techniczna wyprzedziła bowiem nie tylko ich, ale też Unię Europejską i w ogóle cały świat!!! U nas gospodarka stoi głównie na recycklingu, a nasze fermy są najekologiczniejsze na świecie!!! Nikt takich nie ma… i – zdaniem Urzędu Skarbowego– nawet nie powinien…
-
21.02.2023
-
41 min 43 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
55 odcinków
-
Poranek RDC
9142 odcinkiPrzy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
-
Latające radio doktora Kruszewicza
510 odcinkówDr Andrzej G. Kruszewicz, z zamiłowania ornitolog i podróżnik, autor ponad 30 książek, z zawodu lekarz weterynarii, a od 2009 roku dyrektor Warszawskiego ZOO.
-
Popołudnie Radia dla Ciebie
3151 odcinków