SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Z Łosiem przez las: Nadleśnictwo Janów Lubelski, cz. 5

Kogut głuszca przy gastro litach, czyli małych kamyczkach, połykanych przez ptaki, ułatwiających im trawienie-projekt ochrony głuszca; fot. Tomasz Jargiłło z Nadleśnictwa Janów Lubelski

Głuszcami, największymi i rzadko spotykanymi reprezentantami kuraków w Polsce, pasjonują się przyrodnicy, opisywali je pisarze, chętnie uwieczniają fotograficy. Tak jak w przypadku jeleni pewnego rodzaju misterium stanowi rykowisko, to podobnie z głuszcami: obserwowanie (co ze względu na bezpieczeństwo tych ptaków jest na szczęście nieczęste!) ich tzw. toków w okresie godowym należy do najwspanialszych „wydarzeń” na łonie natury w lesie.

Niestety, wiadomo, iż ptak ten należy do gatunków zagrożonych wyginięciem, w związku z tym trwają różnego rodzaju prace badawczo-naukowe, pozwalające lepiej rozpoznać głuszca oraz poprawić stan liczebny jego populacji. W takim właśnie projekcie („Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”), rozpoczętym w 2018 roku, uczestniczy Nadleśnictwo Janów Lubelski (wraz z Nadleśnictwami w Józefowie i Biłgoraju) z Lubelskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Jednym z bieżących, trudnych, ale i radosnych etapów projektu było tzw. wsiedlenie kuraków na teren Nadleśnictwa Janów Lubelski. Ptaki, o wdzięcznych imionach Tola, Bolek i Lolek, są już w naturalnych warunkach, a leśnicy spodziewają się powoli przychówku.

Jak wyglądało sprowadzenie głuszców z Leżajska do Nadleśnictwa Janów Lubelski, jak zachowują się ptaki w nowych warunkach i co wiemy o ich pochodzeniu genetycznym, opowiedzieli w audycji: Ewa Flis-Martyniuk, starszy specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przyrody w Nadleśnictwie Janów Lubelski oraz Waldemar Kuśmierczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone