Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiej Akademii Nauk wykorzystali fotony do stworzenia pulsującego neuronu, czyli podstawowego elementu przyszłego fotonicznego procesora sieci neuronowych. Tzw. układy neuromorficzne, czyli naśladujące działaniem biologiczny mózg, nad którymi pracują badacze, są przyszłością sztucznej inteligencji.
Gościem Łukasza Badowskiego był dr Krzysztof Tyszka, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1393)
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Tak tak... pamiętam! W zeszłym tygodniu mówiłem, że będzie Grateful Dead... No ale zza winkla wyskoczył nam Dzień Muzyki Polskiej! I teraz strach nie obejść, prawda? Jeszcze by nas Redakcja Muzyczna pogoniła...
Dlatego dzisiejszą zagadką postanowiliśmy celebrować POLSKICH KOMPOZYTORÓW! Czterech ich jest -- tak jak cztery obrazki, które wygenerowały nam (nie bez pewnych problemów) sztuczne inteligencje... I jak zwykle pozaszywały w nich rozmaite skojarzenia.
Obrazek A może budzić różne emocje... ale uwierzcie mi Państwo -- to SĄ cymbały!
Obrazek B z kolei, kosztował mnie wiele nerwów... ale cóż począć! Sztuczna inteligencja po prostu nie pojmuje, co to jest szlafmyca! Więc musicie Państwo użyć nieco wyobraźni...
Obrazek C -- jak i dwa poprzednie -- również zawiera (choć trudno w to na pierwszy rzut oka uwierzyć) cztery wskazówki. Jedna z nich jest trudniejsza niż pozostałe, ale jak się przyjrzeć... można zauważyć, że obrazek uległ pewnym zniekształceniom... tak jakby autor cierpiał na jakąś wadę wzroku (???)...
Obrazek D jest zadaniem dla chętnych. Kilka komercyjnych sztucznych inteligencji odrzuciło moje prompty, a być może przesłało też moje namiary do FBI i CIA... a już na pewno do MOSSADU! Skojarzenia są to tylko trzy... jakby chciało się Państwu liczyć -- budowli na obrazku jest siedem...
No i tyle moich podpowiedzi! Telefon to tradycyjnie już 22 645 90 90, a ja zapraszam do zgadywania.
Z pozdrowieniami Z Innej Planety...-
01.10.2024
-
50 min 30 s
-
-
Nagroda IG Nobla za badania nad roślinami, które udają inne rośliny
Tegoroczna Nagroda IG Nobla w dziedzinie botaniki odebrał Felipe Yamashita z Brazylii ze swoim zespołem za badania nad roślinami, które udają inne rośliny. Badacze odkryli roślinę, która upodabnia się do innych (nawet sztucznych) rozmiarem, barwą i kształtem liści. Gościem Łukasza Badowskiego była prof. dr hab. Agnieszka Mostowska, INSTYTUT BIOLOGII EKSPERYMENTALNEJ I BIOTECHNOLOGII ROŚLIN, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
01.10.2024
-
42 min 59 s
-
-
Kalendarium i zagadki lateralne
W tej części audycji prowadzący Łukasz Badowski przedstawił kalendarium oraz wizualne zagadki lateralne.
-
24.09.2024
-
51 min 57 s
-
-
Które dzielnice w Warszawie ucierpiałby w przypadku dużej powodzi? | dr Grzegorz Wierzbicki
Łomianki, Wawer i część Wilanowa to tereny, które mogły by najbardziej ucierpieć w wyniku powodzi stolicy. Dr Grzegorz Wierzbicki, z Katedry Inżynierii Wodnej i Geologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wraz ze współpracownikami opracował specjalną mapę geomorfologiczną, na której uwidocznił, które tereny stolicy ucierpiałyby w razie ewentualnej powodzi. W swojej analizie badacze uwzględnili zarówno wysokość oraz ukształtowanie terenu, jak i najbardziej prawdopodobne miejsca przerwania wałów przeciwpowodziowych. Korzystali z danych ze skaningu laserowego, którego dokładność sięga kilku-, kilkunastu centymetrów.
-
24.09.2024
-
52 min 06 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Ziemniak parzy!
ZAGADKA LATERALNA: Ziemniak parzy!
Ziemniak, kartofel, pyra… Mało co może poszczycić się w polszczyźnie taką liczbą synonimów. Prawie jak borówka… to znaczy chciałem powiedzieć JAGODA! Tak czy siak można zeń zrobić wszystko – puree, frytki, plinze… a i nawet coś do picia. Sok! Sok z ziemniaka!!! A co żeście myśleli?!?
Na tym jednak kwestia ziemniak się nie kończy. Okazuje się bowiem, że ziemniak parzy! Nawet jak jest zimny… Zwłaszcza, kiedy ktoś inny też jest już “zimny”, a sprawą jego ciała zajmuje się już policja. Wtedy ziemniak jest na wagę złota.
Taki ziemniak, odnaleziony na miejscu zbrodni (odnaleziony dodajmy w Środzie Wielkopolskiej!), trafia natychmiast do laboratorium. A właściciel… nnno dobra – były właściciel ziemniaka – do aresztu w Poznaniu. To znaczy najpierw jest ekspertyza balistyczna. Bo przecież tak zupełnie za niewinność to raczej nikogo nie posadzą…
Teoretycznie mogliby dodać jeszcze naruszenie prawa o broni palnej… ale tu już pojawia się kwestia filozoficzna…
No bo sami Państwo pomyślcie… czy można komuś zabronić ziemniaka?!? W Wielkopolsce byłoby to naruszeniem Konwencji Genewskiej… co najmniej!
-
17.09.2024
-
41 min 21 s
-
-
Superrozdzielczy spektrometr dla krótkich impulsów światła
Dwóch naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opracowało inspirowany fizyką kwantową superrozdzielczy spektrometr dla krótkich impulsów światła. Urządzenie zaprojektowane w Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych w Centrum Optycznych Technologii Kwantowych, Centrum Nowych Technologii i na Wydziale Fizyki UW oferuje ponad dwukrotną poprawę rozdzielczości w porównaniu do standardowych podejść. W przyszłości może zostać zminiaturyzowany na chipie fotonicznym i zastosowany w sieciach optycznych i kwantowych, a także w badaniach spektroskopowych materii. Wyniki tych prac opublikowało prestiżowe czasopismo „Optica”. Gościem audycji był doktorant Michał Lipka z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych/CeNT UW.
-
17.09.2024
-
50 min 44 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
17.09.2024
-
51 min 37 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Tenor contra tenor
ZAGADKA LATERALNA: Tenor contra tenor
Gdyby zapytać artystów operowych, co jest ich największą zmorą, zdania byłyby podzielone. Jedni powiedzieliby – reżyser! Inni… że orkiestra… Tymczasem pewien anonimowy baryton z Teatru Muzycznego w Poznaniu wypalił by pewnie z miejsca, że… tenor!
Tenor to jest proszę ja Państwa strach w oczach i upadek. Z tenorem się nie dyskutuje. Tenor jednemu da, drugiemu odbierze… normalnie jak na Sądzie Ostatecznym… choć to akurat może jednak nazbyt wysoka instancja.
Tak czy siak, nasz baryton miał z jednym takim tenorem sporo na pieńku. Nawet chciał się poskarżyć, ale… nie dało się. Musiał uznać swój los i się podporządkować… Co prawda ostatecznie chodziło tylko o wycięcie paru tuj w ogródku…
No ale jakiś taki niesmak pozostał.-
10.09.2024
-
49 min 54 s
-
-
„Szaleństwo w operze” | dr Marcin Bogucki
Gościem audycji był dr Marcin Bogucki, autor książki „Szaleństwo w operze”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Słowo/ obraz terytoria, absolwent kulturoznawstwa, historii sztuki i muzykologii, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obronił pracę doktorską dotyczącą związków opery i szaleństwa w epoce nowoczesnej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół kulturowej historii muzyki oraz reżyserii operowej.
-
10.09.2024
-
47 min 42 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
10.09.2024
-
53 min 20 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Rody i Rodziny Mazowsza
496 odcinkówMamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.
-
Plan na weekend
423 odcinki -
Nocne Zwierki
144 odcinki