Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Nagroda Nobla 2023 w dziedzinie chemii dla Moungi G. Bawendi, Louis E. Brus oraz Alexei I. Ekimov - za odkrycie i syntezę kropek kwantowych, najmniejszych cząstek w nanotechnologii.
Goście: dr Maria Jędrzejewska i mgr Michał Terlecki, Zakład Katalizy i Chemii Metaloorganicznej, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1393)
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Tak tak... pamiętam! W zeszłym tygodniu mówiłem, że będzie Grateful Dead... No ale zza winkla wyskoczył nam Dzień Muzyki Polskiej! I teraz strach nie obejść, prawda? Jeszcze by nas Redakcja Muzyczna pogoniła...
Dlatego dzisiejszą zagadką postanowiliśmy celebrować POLSKICH KOMPOZYTORÓW! Czterech ich jest -- tak jak cztery obrazki, które wygenerowały nam (nie bez pewnych problemów) sztuczne inteligencje... I jak zwykle pozaszywały w nich rozmaite skojarzenia.
Obrazek A może budzić różne emocje... ale uwierzcie mi Państwo -- to SĄ cymbały!
Obrazek B z kolei, kosztował mnie wiele nerwów... ale cóż począć! Sztuczna inteligencja po prostu nie pojmuje, co to jest szlafmyca! Więc musicie Państwo użyć nieco wyobraźni...
Obrazek C -- jak i dwa poprzednie -- również zawiera (choć trudno w to na pierwszy rzut oka uwierzyć) cztery wskazówki. Jedna z nich jest trudniejsza niż pozostałe, ale jak się przyjrzeć... można zauważyć, że obrazek uległ pewnym zniekształceniom... tak jakby autor cierpiał na jakąś wadę wzroku (???)...
Obrazek D jest zadaniem dla chętnych. Kilka komercyjnych sztucznych inteligencji odrzuciło moje prompty, a być może przesłało też moje namiary do FBI i CIA... a już na pewno do MOSSADU! Skojarzenia są to tylko trzy... jakby chciało się Państwu liczyć -- budowli na obrazku jest siedem...
No i tyle moich podpowiedzi! Telefon to tradycyjnie już 22 645 90 90, a ja zapraszam do zgadywania.
Z pozdrowieniami Z Innej Planety...-
01.10.2024
-
50 min 30 s
-
-
Nagroda IG Nobla za badania nad roślinami, które udają inne rośliny
Tegoroczna Nagroda IG Nobla w dziedzinie botaniki odebrał Felipe Yamashita z Brazylii ze swoim zespołem za badania nad roślinami, które udają inne rośliny. Badacze odkryli roślinę, która upodabnia się do innych (nawet sztucznych) rozmiarem, barwą i kształtem liści. Gościem Łukasza Badowskiego była prof. dr hab. Agnieszka Mostowska, INSTYTUT BIOLOGII EKSPERYMENTALNEJ I BIOTECHNOLOGII ROŚLIN, Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
-
01.10.2024
-
42 min 59 s
-
-
Kalendarium i zagadki lateralne
W tej części audycji prowadzący Łukasz Badowski przedstawił kalendarium oraz wizualne zagadki lateralne.
-
24.09.2024
-
51 min 57 s
-
-
Które dzielnice w Warszawie ucierpiałby w przypadku dużej powodzi? | dr Grzegorz Wierzbicki
Łomianki, Wawer i część Wilanowa to tereny, które mogły by najbardziej ucierpieć w wyniku powodzi stolicy. Dr Grzegorz Wierzbicki, z Katedry Inżynierii Wodnej i Geologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie wraz ze współpracownikami opracował specjalną mapę geomorfologiczną, na której uwidocznił, które tereny stolicy ucierpiałyby w razie ewentualnej powodzi. W swojej analizie badacze uwzględnili zarówno wysokość oraz ukształtowanie terenu, jak i najbardziej prawdopodobne miejsca przerwania wałów przeciwpowodziowych. Korzystali z danych ze skaningu laserowego, którego dokładność sięga kilku-, kilkunastu centymetrów.
-
24.09.2024
-
52 min 06 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Ziemniak parzy!
ZAGADKA LATERALNA: Ziemniak parzy!
Ziemniak, kartofel, pyra… Mało co może poszczycić się w polszczyźnie taką liczbą synonimów. Prawie jak borówka… to znaczy chciałem powiedzieć JAGODA! Tak czy siak można zeń zrobić wszystko – puree, frytki, plinze… a i nawet coś do picia. Sok! Sok z ziemniaka!!! A co żeście myśleli?!?
Na tym jednak kwestia ziemniak się nie kończy. Okazuje się bowiem, że ziemniak parzy! Nawet jak jest zimny… Zwłaszcza, kiedy ktoś inny też jest już “zimny”, a sprawą jego ciała zajmuje się już policja. Wtedy ziemniak jest na wagę złota.
Taki ziemniak, odnaleziony na miejscu zbrodni (odnaleziony dodajmy w Środzie Wielkopolskiej!), trafia natychmiast do laboratorium. A właściciel… nnno dobra – były właściciel ziemniaka – do aresztu w Poznaniu. To znaczy najpierw jest ekspertyza balistyczna. Bo przecież tak zupełnie za niewinność to raczej nikogo nie posadzą…
Teoretycznie mogliby dodać jeszcze naruszenie prawa o broni palnej… ale tu już pojawia się kwestia filozoficzna…
No bo sami Państwo pomyślcie… czy można komuś zabronić ziemniaka?!? W Wielkopolsce byłoby to naruszeniem Konwencji Genewskiej… co najmniej!
-
17.09.2024
-
41 min 21 s
-
-
Superrozdzielczy spektrometr dla krótkich impulsów światła
Dwóch naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opracowało inspirowany fizyką kwantową superrozdzielczy spektrometr dla krótkich impulsów światła. Urządzenie zaprojektowane w Laboratorium Urządzeń Kwantowo-Optycznych w Centrum Optycznych Technologii Kwantowych, Centrum Nowych Technologii i na Wydziale Fizyki UW oferuje ponad dwukrotną poprawę rozdzielczości w porównaniu do standardowych podejść. W przyszłości może zostać zminiaturyzowany na chipie fotonicznym i zastosowany w sieciach optycznych i kwantowych, a także w badaniach spektroskopowych materii. Wyniki tych prac opublikowało prestiżowe czasopismo „Optica”. Gościem audycji był doktorant Michał Lipka z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych/CeNT UW.
-
17.09.2024
-
50 min 44 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
17.09.2024
-
51 min 37 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Tenor contra tenor
ZAGADKA LATERALNA: Tenor contra tenor
Gdyby zapytać artystów operowych, co jest ich największą zmorą, zdania byłyby podzielone. Jedni powiedzieliby – reżyser! Inni… że orkiestra… Tymczasem pewien anonimowy baryton z Teatru Muzycznego w Poznaniu wypalił by pewnie z miejsca, że… tenor!
Tenor to jest proszę ja Państwa strach w oczach i upadek. Z tenorem się nie dyskutuje. Tenor jednemu da, drugiemu odbierze… normalnie jak na Sądzie Ostatecznym… choć to akurat może jednak nazbyt wysoka instancja.
Tak czy siak, nasz baryton miał z jednym takim tenorem sporo na pieńku. Nawet chciał się poskarżyć, ale… nie dało się. Musiał uznać swój los i się podporządkować… Co prawda ostatecznie chodziło tylko o wycięcie paru tuj w ogródku…
No ale jakiś taki niesmak pozostał.-
10.09.2024
-
49 min 54 s
-
-
„Szaleństwo w operze” | dr Marcin Bogucki
Gościem audycji był dr Marcin Bogucki, autor książki „Szaleństwo w operze”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Słowo/ obraz terytoria, absolwent kulturoznawstwa, historii sztuki i muzykologii, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obronił pracę doktorską dotyczącą związków opery i szaleństwa w epoce nowoczesnej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół kulturowej historii muzyki oraz reżyserii operowej.
-
10.09.2024
-
47 min 42 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
10.09.2024
-
53 min 20 s
-
PODCASTY