Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
ZAGADKA LATERALNA: Dzień Naleśnika
Spośród tradycyjnych brytyjskich sportów stosunkowo najliczniejszą kategorię stanowią konkurencje pościgowo-spożywcze. W miejscowości Kempston, na przedmieściach Bedford w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire od mniej więcej dwudziestu lat popularność zdobywa nowa konkurencja o częściowo polskim rodowodzie. Stanowi ona połączenie tenisa (bardziej jeu de palme) z zamieszkami na tle etnicznym lub rasowym.
Zawody odbywają się tradycyjnie we wtorek przed Środą Popielcową, zaraz po wyścigu z naleśnikami. Rozgrywane są na pamiątkę pewnego wydarzenia, które miało miejsce tego właśnie dnia jeszcze w głębokich latach dziewięćdziesiątych. Wtedy to właśnie grupa polskich imigrantów wdała się w bójkę z miejscową Policją, która usiłowała zatrzymać pochodzącego z Podhala kryminalistę, odpowiedzialnego za napad z bronią w ręku na hurtownię medyczną. Akcja szybko przekształciłą się w rozróbę z podpitą zgrają przypadkowych kibiców, a także ze wszystkimi, którym spodobała się gra z biednymi Krawężnikami…
Szczególne miejsce w grze zajmuje oscypek, specjalnie sprowadzany do tego celu z Polski. Ma idealne właściwości aerodynamiczne, a poza tym ładnie pachnie. Zwycięska drużyna to ta, która nie pozwoli przejąć sera przeciwnikom, symbolizującym siły porządkowe (tradycyjnie w odblaskowych kamizelkach). Korony, których poszukiwała Policja owego sądnego dnia, zastępowane są po prostu monetami lub czymkolwiek.
Losy historycznego oscypka nie są znane. Podobno też był kontrabandą, ale zupełnie przypadkiem. Korony – jak głosi historia – odzyskano dopiero po użyciu broni gładkolufowej. W rekonstrukcji historycznej ten element pojawia się tylko, jeśli gra wymyka się spod kontroli, to jest po rozbiciu co najmniej kilkunastu szyb samochodowych…
Bo tradycja jest najważniejsza!
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1434)
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Miniony Dzień Mężczyzny postanowiliśmy uczcić dziś zagadką lateralną z użyciem Sztucznej Inteligencji... czy sztuczna inteligencja zna się na mężczyznach? Na tych, którzy są ikonami kultury — na pewno!
Dlatego dzisiejsza zagadka lateralna przedstawia Państwu poczet typów męskich wprost z kina oraz literatury (światowej i tej naszej... polskiej). Sześciu mężczyzn — sześć zagadek do odgadnięcia. Każdy to postać z filmu lub książki, raczej znany naszym Słuchaczom... choć mogą być pewne zaskoczenia.
-
11.03.2025
-
51 min 03 s
-
-
Nowa metoda w diagnozowaniu leptospirozy
Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie odkryli nową metodę w diagnozowaniu leptospirozy, co w przyszłości powinno pomóc skutecznie przeciwdziałać rozwojowi tej choroby na świecie.
Goście:
- dr lek. wet. Aleksandra Lewicka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
- dr Jan Łyczakowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego
-
11.03.2025
-
49 min 31 s
-
Kalendarium i zagadki naukowe
Noc Oscarów za nami... może to i lepiej? W każdym razie dziś Sztuczna Inteligencja (bardziej sztuczna niźli inteligencja) proponuje Państwu noc zagadek. Lateralnych -- ma się rozumieć!
Sprawa jest prosta.. Sześć obrazków, sześć wielkich dzieł światowego kina...
P.S. Mamy też mały bonus... na pewno Państwo nie zgadniecie, jakiż to film AI postanowiło zilustrować tym dodatkowym obrazkiem...
My też byśmy nie zgadli...
-
04.03.2025
-
51 min 09 s
-
-
Naukowcy z UJ znaleźli sposób na udoskonalenie biologicznej metody oczyszczania ścieków
Dr hab. Agnieszka Pajdak-Stós i dr hab. Edyta Fiałkowska z Wydziału Biologii UJ.
-
04.03.2025
-
46 min 36 s
-
-
Zagadka lateralna
Dzisiejsza zagadka lateralna powstała - a jakże! - we współpracy ze sztuczną inteligencją. Tym razem wysłaliśmy sztuczną inteligencję do teatru... Na razie w charakterze widza.
AI zapoznała się z sześcioma sztukami scenicznymi, wyłącznie polskich autorów! Do każdej z nich przygotowała lateralną ilustrację. Ile z tego zrozumiała, tyle Państwo Szanowne widzą na załączonym obrazku.
A zagadka jak zwykle - banalnie prosta! Trzeba tylko odgadnąć tytuł sztuki oraz jej autora. No i może jeszcze, co takiego sztuczna inteligencja uchwyciła na obrazku.
-
25.02.2025
-
46 min 39 s
-
-
Terminologia koloru przez pryzmat słowników języka francuskiego
Goście: prof. UAM dr hab. Agnieszka Kaliska, Zakład Językoznawstwa Romańskiego i Badań Kontrastywnych, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz dr Kaja Gostkowska, Zakład Translatologii w Instytucie Filologii Romańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Od kilku lat, wspólnie badają terminologię koloru w perspektywie leksykograficznej - nazw kolorów i pigmentów w historii sztuki, a ponadto korpusowej i diachronicznej.
-
25.02.2025
-
45 min 11 s
-
-
Zagadka lateralna
Po zeszłotygodniowych mękach z komediami filmowymi, które okazały się być zaskakująco trudnym przeciwnikiem dla Zgadujących (albo dla AI -- w sumie nie wiadomo), powracamy na bezpieczne wody złotych przebojów polskiej muzyki rozrywkowej.
Tu już nie ma to tamto! Jest sześć piosenek, a tytuł każdej został ukryty w obrazku, namalowanych pikselami przez sztuczną inteligencję... Dla ułatwienia (albo i nie?) AI umieściła w wygenerowanych przez siebie grafikach także subtelne podpowiedzi dotyczące tożsamości wykonawców.
Zadanie polega na odgadnięciu tytułu, wykonawcy oraz wskazaniu owych podpowiedzi.
Powodzenia!
P.S.: Sztuczna inteligencja tym razem zrobiła więcej niż 100% normy, bowiem wygenerował bonusowy obrazek -- bez podpowiedzi dotyczącej wykonawcy... ale za to bardzo uroczy. Ale to tak poza konkursem... :D
-
18.02.2025
-
48 min 18 s
-
-
O najnowszym raporcie i badaniach „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo”
O najnowszym raporcie i badaniach „Społeczna percepcja uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez polskie oraz ukraińskie państwo”
Gość: dr Robert Staniszewski, Katedra Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Warszawski
-
18.02.2025
-
46 min 06 s
-
-
Zagadki lateralne i kalendarium naukowe
Uff! Dziś sztuczna inteligencja byłą wyjątkowo oporna i mało błyskotliwa. Trudno było ją zmusić do pracy -- może nie lubi komedii filmowych?
No ale my lubimy, a AI nie ma tu nic do gadania! Za to Państwo macie sporo do powiedzenia, bo tradycyjnie sześć zagadek, oznaczonych literami A do F czeka już na Państwa na Facebooku PR RDC.
Podsumowując: w zestawie są trzy polskie i trzy zagraniczne komedie filmowe. Należy odgadnąć tytuł, reżysera, oraz odtwórcę głównej roli.
-
11.02.2025
-
50 min 37 s
-
-
Prof. Ryszard Buczyński laureatem konkursu NAWA Canaletto 2024
Prof. Ryszard Buczyński z Wydziału Fizyki UW, który został laureatem konkursu NAWA Canaletto 2024. Konkurs ma na celu wsparcie mobilności naukowców z Włoch i Polski.
– Otrzymane finansowanie pozwoli mojemu zespołowi na realizację współpracy naukowej w zakresie badań nad wewnętrzną strukturą światłowodów specjalnych, zawierających w rdzeniu uporządkowane nanostruktury dielektryczne i półprzewodnikowe, a także nanokryształy i nanoceramiki – wyjaśnia badacz (źródło: Wydział Fizyki UW).
-
11.02.2025
-
44 min 25 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
532 odcinki
-
Palimpsest, czyli wszystkie Warszawy Piotra Otrębskiego
127 odcinków -
Keyon Harrold o nowym albumie „Foreverland”
1 odcinek -
Historia bez tabu
23 odcinkiW tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.