Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Z innej planety
Jest to cykl audycji popularyzujący naukę na antenie RDC. Trzygodzinna opowieść „z innej planety”. Nasze studio odwiedzają goście – najczęściej naukowcy. Prowadzimy też Radiowy Instytut Badań Akustycznych, w którym rozkładamy dźwięk na czynniki pierwsze. Natomiast w ostatniej godzinie rozwiązujemy kryminalną zagadkę lateralną. Zaprasza Łukasz Badowski.
Odcinki podcastu (1411)
-
Naukowcy z Wydziału Fizyki UW twórcami nowego, niezwykle efektywnego konwertera nośników informacji kwantowej
Gośćmi Łukasza Badowskiego byli: dr Michał Karpiński, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i dr Filip Sośnicki, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
-
06.06.2023
-
52 min
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowych ciekawostek zaprasza Łukasz Badowski.
-
06.06.2023
-
51 min 15 s
-
-
Zagadka lateralna: Cie choroba!
Ukrywanie własnej niekompetencji to sztuka sama w sobie. Czasem człowiek schrzani coś po całości… i potem szuka sposobu, jakby tu się wyłgać od odpowiedzialności… Jedni idą na L4… inni – udają chorobę psychiczną… Ale co zrobić, jak zachoruje sztuka?!?
Właśnie taka katastrofa przytrafiła się niewielkiemu muzeum malarstwa w Konstancy. Kolekcja marynistyczna ofiarowana na przechowanie miejskiemu muzeum przez bodaj najbardziej znaną obywatelkę miasta, tenisistkę Simonę Halep, znalazła się w centrum uwagi, gdy jeden z amerykańskich turystów zwrócił uwagę na dość kompromitujący fakt…
Uważna lektura katalogu wystawy doprowadziła go do wniosku, że porządki w tym muzeum wywrócone są do góry nogami. I to dosłownie! Szybko okazało się, że to nie przypadek, ani tym bardziej szaleństwo kuratora… Nno dobrze – pomysł może i był nieco szalony, ale w tym szaleństwie była jednak pewna metoda! Zresztą jak coś jest szalone, a działa przez blisko siedem lat… to może jednak nie jest takie głupie?
Chore pomysły nie mogą jednak przesłonić trudnej prawdy – kiedy choruje sztuka, trzeba ratować ją zdobyczami nauki, a nie ukrywać za maską iluzji… Żebyż jeszcze istniało jakieś lekarstwo na tak artystyczne przypadłości!
-
30.05.2023
-
43 min 36 s
-
-
Majaczenie a geriatria. Jak nim zarządzać, zapobiegać, czy łagodzić objawy?
Gościem Łukasza Badowskiego był prof. dr hab. Jerzy Gąsowski, Katedra Chorób Wewnętrznych i Gerontologii, Wydział Lekarski, Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie KODEK.
-
30.05.2023
-
50 min 59 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowego kalendarium zaprasza Łukasz Badowski.
-
30.05.2023
-
50 min 13 s
-
-
Zagadka lateralna: Na Florydzie bez zmian
Akrylamid to taka substancja, która powstaje ze skrobi w procesie zwanym reakcją Maillarda… czyli po ludzku mówiąc - przy pieczeniu. Podobno jest rakotwórczy… ale tu zdania są podzielone. W każdym razie przyczynił się do śmierci i kalectwa kilku osób na Florydzie… no bo przecież GDZIEŻBY INDZIEJ!!!
Wszystko za sprawą nowo wybranej Rady pewnego nadmorskiego miasteczka, która do serca wzięła sobie doniesienia o katastrofie klimatycznej i wprowadziła daleko idące restrykcje dotyczące grillowania. I to wszystko w kraju, w którym do tej pory zgrillować można było nawet karabin maszynowy!
Oczywistym jest, że każda akcja musi wywołać reakcję. A miejscowy aeroklub – którego pas startowy stanowił do tej pory mekkę miłośników żeberek BBQ – znalazł sposób… tyleż prosty, co oryginalny. Tylko jednego nie przewidzieli kulinarni innowatorzy… że miłośników hamburgerów i frytek (w szczególności frytek) znajdzie się więcej niżby się organizatorzy spodziewali… No i katastrofa gotowa!
Projekt na razie zawieszono – przynajmniej do ostatniego pogrzebu – ale ptaszki ćwierkają, że być może wróci on w nieco unowocześnionej formie… pod osłoną broni maszynowej!!!
-
23.05.2023
-
50 min 21 s
-
-
Znaki interpunkcyjne
Obecne analizy są rozwinięciem naszych wcześniejszych wyników nad multifraktalnymi cechami zmienności długości zdań dzieł literatury światowej. Czym bowiem jest długość zdania? To nic innego jak odległość do kolejnego, konkretnego znaku interpunkcyjnego: kropki. Teraz wzięliśmy więc pod statystyczną lupę wszystkie znaki interpunkcyjne, przyjrzeliśmy się także, co się dzieje z interpunkcją podczas tłumaczeń - mówi prof. dr hab. Stanisław Drożdż , Instytut Fizyki Jądrowej PAN oraz Wydział Informatyki I Telekomunikacji Politechnika Krakowska.
-
23.05.2023
-
51 min 54 s
-
-
Kalendarium naukowe
Na przegląd naukowego kalendarium zaprasza Łukasz Badowski.
-
23.05.2023
-
48 min 29 s
-
-
ZAGADKA LATERALNA: Kulinarne qui pro quo…
Kiedy młody Maxim, przyjechał z rodzicami – dyplomatami – do Polski (którą znał wcześniej jedynie z opowiadań babci), wszyscy zdawali sobie sprawę, jak trudna będzie asymilacja w naszej rzeczywistości szkolnej… zwłaszcza w przypadku kogoś tak młodego, nie znającego lokalnego języka i w dodatku nieco jąkającego się
Rzeczywistość przerosła wszystkich już pierwszego dnia.
Najpierw szkolna aplikacja do nauki zdalnej ustawiła Maximowi interfejs w piśmie klinowym… i za nic świecie nie chciała inaczej! A spróbujcie wrócić do ustawień początkowych, jak wam się wszystko na ekranie wyświetla w jakimś mezopotamskim dialekcie… Potem się okazało, że to był francuski… tylko przez te klinowe krzaczki nikt tego nie zauważył…
Dalej było już tylko gorzej. Chłopiec, poproszony przez nauczycielkę o przedstawienie siebie i kraju swego pochodzenia, wygłosił pochwalną przemowę na cześć… przywódcy Rosji! “To jedyna rzecz, która naprawdę się mojemu krajowi udała” orzekł zupełnie niespeszony. Możecie sobie wyobrazić miny uczniów… zwłaszcza tych, którzy przyjechali z ogarniętej wojną Ukrainy…
Dopiero długie śledztwo wychowawców klasy, połączone z dokładnym przesłuchaniem nieco zalęknionego chłopca, wyjaśniło całą sprawę! Doszło oczywiście do nieporozumienia, które wyjaśniono wszystkim obiedzie. Zresztą… świat idzie do przodu i nawet tradycja musi ustąpić globalizacji. W końcu wszystkich zwaśnionych połączyły pierogi…
Zdaje się nawet, że ruskie…
-
16.05.2023
-
53 min 23 s
-
-
Czy dzięki wiedzy z zakresu mechaniki kwantowej uda się efektywniej zamieniać informację na pracę mechaniczną?
Gościem Łukasza Badowskiego był Kamil Korzekwa, Zakład Optyki Atomowej, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii, UJ.
-
16.05.2023
-
50 min 45 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
127 odcinków
-
Smaki świata
81 odcinków -
Czas na reportaż
15 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne. -
Południe RDC
4004 odcinkiZ życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.