SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Z archiwum RDC: Matka i Syn

Andrzej Staśkiewicz - kurpiowski lirnik ze swoimi skrzypkami i Krzysztof Zyśk - kurpiowski rzeźbiarz na Kiermaszu w Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. Zdjęcie ze zbiorów Józefa Sobieckiego, wykonane w 2008 roku

Andrzej Staśkiewicz, znany twórca ludowy, mieszka w Kadzidle. Spotkać go można na Miodobraniu Kurpiowskim w Myszyńcu, na Święcie Palmy Kurpiowskiej w Łysych, podczas Niedzieli Kadzidlańskiej oraz na kiermaszach i festynach ludowych w całym kraju. Kilka razy pokazywał swoje dzieła w Warszawie. Jest twórcą ludowym o złotych rękach. Jego ulubionym tworzywem jest drewno, z którego potrafi robić cuda. Jest jedynym na Kurpiach lirnikiem. Na zrobionych przez siebie instrumentach: skrzypkach, basetli czy lirze korbowej potrafi wygrywać popularne kurpiowskie melodie, czym wzbudza żywe zainteresowanie i przyciąga ludzi do swojego stoiska. Niektóre wykonane przez niego instrumenty trafiły do Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Tworzy również drewniane zabawki, poruszane siłą wiatru lub spadku wody. Jest też rzeźbiarzem, a jego ulubionym motywem jest Chrystus Frasobliwy.

Oto fragment wspomnień red. Józefa Sobieckiego „Dźwiękowe ścieżki pamięci” .

„Nie uznaję seryjnej produkcji rzeźb – mówi Pan Andrzej. – U mnie każda rzeźba jest inna i to zależy nie tylko ode mnie, ale też od tego, jaki kawałek drewna wpadnie mi w ręce. Zastanawiałem się, dlaczego postać Chrystusa Frasobliwego jest tak popularna wśród rzeźbiarzy ludowych. Myślę, że postać ta wyrażała dawniej ciężką dolę chłopa, jego życie pełne trosk. Chrystus Frasobliwy był głównym powiernikiem ludu wiejskiego. Można się było do niego zwrócić w każdej sprawie. Ja proponuję, żeby każdy miał Chrystusa Frasobliwego w swoim domu. Niech on się martwi, bo ma większą głowę. Bo w tej rzeźbie najważniejsze są głowa i ręce: głowa do myślenia, a ręce do pracy. Dlatego na głowie i rękach skupia się uwaga każdego rzeźbiarza ludowego”.

Dzieciom podobają się drewniane ptaki wykonywane przez Pana Andrzeja. Jego mama – Marianna Staśkiewicz – jest cenioną na Kurpiach twórczynią ludową i poetką. Niedawno ukazał się tomik jej wierszy zatytułowany „Poziewaj zietrecku”. Niepowtarzalnym pięknem wyróżniają się szydełkowane przez nią figurki Matki Boskiej, aniołów i ludzi. Pani Marianna jest laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.

W audycji usłyszą Państwo również kapelę Józefa Mroza z Kadzidła. Nagranie pochodzi z roku 1969.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone