Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
W Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera o tym, że choroba otępienna dotyka nie tylko chorego, ale też ma wpływ na całą rodzinę, a w szczególności na ich codziennych opiekunów. Na tę przypadłość cierpi 8,7 miliona osób w Europie i 47,5 miliona na całym świecie, a każdego roku odnotowuje się 4,5 mln nowych przypadków. Szacuje się, że choroba Alzheimera stanowi 65 - 70% wszystkich chorób otępiennych.
O książce „(Nie mój) Alzheimer. Historie opiekunów" Rober Łuchniak rozmawiał z autorką Pauliną Wójtowicz.
11.09.2024
38 min 05 s
Wokół książki „Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne” autorstwa Marii Mazurek, dziennikarki, współautorki książek popularnonaukowych, która w rozmowach ze specjalistami bada, czym są choroby autoimmunologiczne: jak je oswoić, zrozumieć, złagodzić ich objawy i nauczyć się z nimi względnie normalnie żyć.
08.09.2024
44 min 39 s
Teorię przywiązania, inaczej naukę o tworzeniu więzi z rodzicami we wczesnym dzieciństwie, opisał brytyjski psychiatra i psychoanalityk John Bowlby w latach 50. ubiegłego wieku. Twierdził, że sposób, w jaki opiekunowie zaspokajali nasze potrzeby w okresie niemowlęctwa, ma bezpośredni wpływ na relacje w życiu dorosłym. John Bowlby wyróżnił trzy podstawowe style przywiązania: lękowo-ambiwalentny, lękowo-unikający i bezpieczny. Poszczególne przypadki rozkodowała słuchaczom psycholog Maria Rotkiel.
08.09.2024
44 min 05 s
Blisko 6 tysięcy Polek umiera na nowotwory: raka jajnika, raka szyjki macicy czy raka endometrium. Wszystko to z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby.
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych, a to dobry moment na przyjrzenie się swojemu zdrowiu – apeluje dr. n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
04.09.2024
19 min 33 s
Teatr 21 jest obecny na kulturalnej scenie Warszawy już od 2005 roku.
Założony początkowo jako amatorska grupa działająca przy szkole specjalnej, ewoluował w stronę profesjonalnego teatru zatrudniającego aktorów i aktorki z niepełnosprawnościami, głównie z zespołem Downa i spektrum autyzmu.
O nowym sezonie i repertuarze Centrum Sztuki Włączającej Teatru 21 opowiadała Aleksandra Mahmud,
04.09.2024
10 min 26 s
O programach „Krok do domu” i „Schronienie i wsparcie” ( „Schronienie i Wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności i obywateli Ukrainy w ramach Programu Najmu Społecznego”) – założenia przedstawiła Agnieszka Gusińska z Fundacji Habitat for Humanity Poland
01.09.2024
16 min 01 s
O badaniu poświęconemu zjawisku „phubbingu rodzicielskiego”, czyli o sposobie korzystania z smartfonu przez rodziców i wpływie na funkcjonowanie psychiczne dziecka. Temu problemowi przyjrzał się zespół lubelskich naukowców, a projekt został zrealizowany w latach 2022/ 2023, na grupie 180 uczniów szkoły średniej w wieku od 14 do 20 lat. Wyniki prac przybliżyła prof. Aneta Przepiórka – kierownik zespołu badawczego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II
01.09.2024
17 min 59 s
Gość: Małgorzata Karolina Piekarska, Muzeum Niepodległości
01.09.2024
18 min 09 s
Gość: Alicja Wancerz-Gluza, Fundacja Ośrodka KARTA
01.09.2024
22 min 11 s
„Wiosłuj Ramię w Ramię dla Pełnosprawności z Fundacją Otwarte Ramiona i wspieraj osoby z uszkodzonymi kończynami górnymi!” — to hasło wrześniowej akcji Fundacji, która aktywnie od 2000 roku wspiera zmagania osób z dysfunkcjami i urazami, na początku tylko kończyn górnych, a dziś także z wadami wrodzonymi, rozległymi urazami oraz chorobami genetycznymi. Do wzięcia udziału w przedsięwzięciu zapraszały Magdalena Buszko i Magdalena Wojcieszek, koordynatorka wolontariatu z „Otwarte Ramiona Fundacji Splotu Ramiennego”.
28.08.2024
13 min 14 s
PODCASTY
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy poproszono nas o poprowadzenie autorskiej audycji w Radiu dla Ciebie. Od tego momentu minęło już trochę czasu, a my zadomowiliśmy się na dobre w przytulnym studiu, z którego co poniedziałek o 19.00 – wspólnie z realizatorem Jackiem Kosińskim – nadajemy.
Magazyn PoWarszawsku to audycja, która przeniesie Was w świat dawnej Warszawy. Zanurz się z nami w dawne gazety i książki, pełne ciekawostek, anegdot i spraw ważnych też. Każda audycja to też gość, który opowie Wam i nam o swojej Stolicy.