Śladami. 63 miejsca Powstania Warszawskiego
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
Zbliża się Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Każda z tych dolegliwości dotyka nie więcej niż 5 pacjentów na 10 tysięcy osób.
Przypuszczalnie jedną z najczęstszych chorób rzadkich jest miastenia, czyli nabyta (niedziedziczona) choroba nerwowo-mięśniowa o podłożu autoimmunologicznym. Choć miastenia wcale nie jest tak rzadka, wiedza o niej, zarówno wśród społeczeństwa, jak i personelu medycznego, jest znikoma. W związku z tym dniem powstała wyjątkowa wystawa fotograficzna "Z miastenią twarzą w twarz", którą otwarto dziś podczas konferencji "Choroby rzadkie w perspektywie pacjentów, rodzin, lekarzy i opiekunów", odbywającej się w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Organizatorem wystawy jest stowarzyszenie Miastenia Gravis Face to Face, której przedstawicielkę Sylwię Łukomską gościliśmy w naszym studiu.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Centrum Myśli Jana Pawła II włącza się w obchody Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka, stawiając w centrum uwagi prawa i głos dzieci oraz młodzieży. Od 3 do 10 grudnia zaprezentowane zostaną trzy głośne filmy o dziecięcej perspektywie i prawach dziecka, spotkania z ekspertami oraz dyskusje o współczesnych wyzwaniach w ochronie najmłodszych – zaprasza Agata Madaj z Centrum Myśli JP II
30.11.2024
18 min 41 s
Rozpoczęła się rejestracja do akcji „PoKolędzie JP2”, podczas której – poprzez wspólne kolędowanie – muzycy podzielą się radością Bożego Narodzenia między innymi z mieszkańcami domów pomocy społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych. W związku z jubileuszową. dziesiątą edycją Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest organizatorem akcji zaplanowano także warsztaty muzyczne dla chórzystów i uroczysty koncert kolędowy - zapowiada tegoroczną odsłonę cyklu „Człowiek w Centrum” Jakub Siekierzyński dyrygent chóru CM JP II i koordynator akcji
30.11.2024
15 min 38 s
W samym środku zimnej aury zaproszenie do podróży w głąb soczystego, kolorowego lasu, pełnego dziwów i czarów. Swoimi obrazami Luiza Poreda przeniesie w nieco odrealnione, symboliczne przestrzenie przepełnione opowieściami o życiu wewnętrznym istot zamieszkujących naszą planetę. Ta opowieść, malowana językiem natury, jest ludzką historią doświadczania życia i otaczającej nas rzeczywistości. Przepełniona miłością do wszelkiego stworzenia, napełnia nadzieją na lepszy świat dla wszystkich czujących istot.
30.11.2024
18 min 45 s
O wystawie „Czesław Miłosz w Kalifornii w fotografii Adama Lizakowskiego” oraz o swojej wieloletniej znajomości z poetą i spotkaniach w jego amerykańskim domu, opowiedział autor zdjęć, poeta Adam Lizakowski. Wystawę współorganizowaną przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich można oglądać od 25 listopada w Galerii na Smolnej w Domu Kultury Śródmieście.
30.11.2024
19 min 28 s
O wystawie "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji, która jest wyjątkową prezentacją twórczości uznanej artystki Agnieszki Brzeżańskiej.
Jej intrygujący tytuł pochodzi z fragmentu renesansowego dzieła botanicznego pt. "Herbarz polski, to jest o przyrodzeniu ziół i drzew rozmaitych, i innych rzeczy do lekarstw należących". To pierwszy oryginalny polski zielnik, który ukazał się w 1595 roku, a jego autorem jest Marcin z Urzędowa, botanik, zielarz, lekarz i ksiądz.
16.11.2024
17 min 24 s
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, Festiwal przyjął wersję hybrydową: w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego, przy ul. Kazimierza Tetmajera 38, Izabelin C i w formie transmisji na kanale YT.
Na Festiwalu występują znani i cenieni mistrzowie fotografii przyrodniczej, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, zapewnia organizator Irek Graff - fotograf, nauczyciel, od wielu lat zajmuje się fotografią przyrodniczą i promuje ją organizując festiwale, wystawy, plenery, spotkania, szkolenia, jest twórcą nagradzanych diaporam fotograficznych.
16.11.2024
18 min 36 s
Ukazał się kolejny 44 numer Kwartalnika Literacko-Kulturalnego „LiryDram"; o swoich dokonaniach i treściach literackich opowiadali Marlena Zyger, pomysłodawczyni i redaktor naczelna Kwartalnika oraz bohaterowie periodyku, osoby wielu talentów - literaci, poeci Bożena Boba-Dyga i Igor Frender.
16.11.2024
22 min 57 s
Aura, azbest, czemó, delulu, oporowo, sigma, a może yapping? - to przykładowe słowa z finałowej dwudziestki dziewiątego plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku 2024 PWN.
Do 30 listopada będzie można wybrać już tylko jedno, które zostanie tym szczególnym słowem dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.
Definicje i przykłady użycia każdego z finałowych słów można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku 2024.
W skład Jury wchodzą językoznawcy zajmujący się polszczyzną młodzieży: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. UJK dr hab. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki" oraz nasz gość - prof. dr hab. Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego.
16.11.2024
18 min 30 s
Szpital Kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej otrzymał certyfikat „Szpital bez bólu”, potwierdzający wprowadzenie procedur łagodzenia bólu, zgodnych z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. „Szpital bez bólu” jest to zaświadczenie przyznawane placówkom spełniającym kryteria podnoszące jakość działań uśmierzających ból pooperacyjny oraz przewlekły. Inicjatywa powstała dzięki współpracy Polskiego Towarzystwa Badania Bólu, Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwa Chirurgów Polskich, Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.
Gościem był lek. Robert Jarzębski, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii oraz zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej.
09.11.2024
13 min 07 s
Wystartowała kampania edukacyjna „POkoCHaj Płuca. Unikaj zaostrzeń”, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest chorobą postępującą, ale dzięki właściwemu leczeniu można zmniejszyć ryzyko występowania kolejnych, niebezpiecznych dla pacjenta zaostrzeń, których konsekwencje są nieodwracalne. Niestety w Polsce duża część pacjentów – nawet ok. 55% – leczy je samodzielnie w warunkach domowych, nie mówiąc o tym lekarzowi.
O tym, jak to jest niebezpieczne, opowiedział nasz gość dr hab. n. med. Piotr Boros, prof. IG – Zakład Fizjopatologii Oddychania, Poradnia Chorób Płuc, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
09.11.2024
14 min 46 s
PODCASTY
Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października, codziennie, będą mogli Państwo odbyć podróż wśród miejsc, domów, ulic, które Powstanie Warszawskie pamiętają.
Mamy w Polsce i na Mazowszu całą mozaikę rodzin. Są rody wielkie, możne i zasłużone, które przez wieki miały znaczenie polityczne, wsławiały się mecenatem kulturalnym i szeroką działalnością filantropijną.