Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Od kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie. O tym, co chcielibyście usłyszeć lub o czym powiedzieć. Czasem poważnie, czasem żartobliwie i zaczepnie.
Odcinki podcastu (5507)
-
Akcja - Co za różnica?
„Co za różnica?” - Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rozpoczyna akcję społeczną, w której zachęca do zaangażowania w wolontariat towarzyszący w ramach Programu „Obecność”, a sytuację osób starszych, które bardzo często zmagają się z samotnością naświetlia nam Paulina Łatacz ze Stowarzyszenia.
-
10.05.2025
-
14 min 13 s
-
-
„Antoni Michalak [1902-1975]. Wiele opowieści”
O wystawie jednego z najbardziej oryginalnych twórców polskiej sztuki religijnej XX wieku, wybitnym rysownikiem, uważnym portrecistą i pedagogiem. Należał do Bractwa św. Łukasza – grupy absolwentów pracowni Tadeusza Pruszkowskiego w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Ich prace czerpały z wzorców ikonograficznych i technik malarstwa dawnego oraz wyróżniały się dbałością o temat dzieła. Jednocześnie bliskie były im nurty sztuki współczesnej takie jak art déco, koloryzm czy kubizm, co łączyło Łukaszowców z niemiecką Neue Sachlichkeit i Szkołą Wileńską.
Gościem audycji był dr Piotr Kopszak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
-
10.05.2025
-
16 min 29 s
-
-
Igrzyska Chóralne
Festiwal połączony z konkursem adresowany jest do chórów amatorskich z całej Polski, do szerokiej publiczności zainteresowanej muzyką, oferujący jednocześnie walor edukacyjny.
W ubiegłorocznej I edycji Igrzysk Chóralnych wzięło udział 14 chórów, w I edycji Kolęd i Pastorałek wystąpiło 30 chórów - w sumie 704 chórzystów.
Do wzięcia udziału w wydarzeniach zachęcali w Polskim Radiu RDC organizatorzy INVICTA, Ewa Kozłowska i Jakub Kaczmarek dyrektor naczelny Chorusaliów.
-
10.05.2025
-
14 min 41 s
-
-
Młodzi ludzie i alkohol
Prawie połowa Polaków w wieku 18–29 lat przyznaje, że nabywała alkohol pomimo braku pełnoletności. Młodzi ludzie po alkohol sięgają najchętniej w ramach „pierwszego doświadczenia”. To wyniki sondażu Ogólnopolskiej Grupy Badawczej dla Fundacji GrowSPACE.
Goście: Alan Wysocki, koordynator kampanii Zero Procent Prawdy Krystyna Piątkowska, współtwórczyni raportu
-
03.05.2025
-
15 min 13 s
-
-
„Sztuka ochrony przyrody”
„Sztuka ochrony przyrody” – pod takim hasłem Fundacja WWF Polska świętuje 25-lecie istnienia, a jednym z projektów towarzyszących jubileuszowi jest pokaz rzeźb z gałęzi włoskiego rzeźbiarza Rodolfo Liprandiego w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Rzeźby można oglądać do końca marca przyszłego roku.
O szczegółach Malwina Rozwadowska, z-ca dyrektora ds. muzealnych, Muzeum Łazienki Królewskie i Agnieszka Veljković, rzeczniczka prasowa Fundacji WWF Polska
-
03.05.2025
-
18 min 20 s
-
-
Skandaliści PRL
Skandaliści PRL – sławni, kontrowersyjni, często celowo szokowali otoczenie, by zbudować własną legendę. Swoją inność topili w alkoholu, pogrążali się w autodestrukcji, popadali w konflikty z prawem. Skandaliści epoki PRL-u zdecydowanie odróżniali się od skandalistów dzisiejszych, byli to bowiem ludzie należący najczęściej do elity kulturalnej kraju, bo czy dzisiejsi celebryci mogą się równać z Broniewskim, Hłaską lub Tyrmandem?
O „Skandalistach PRL” opowiadał Sławomir Koper, autor książki
-
03.05.2025
-
23 min 03 s
-
-
Programy historyczno-edukacyjne Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność ogłosiła właśnie nabór do trzech bardzo ciekawych projektów o tematyce historycznej dla studentów, nauczycieli i uczniów. Udział jest bezpłatny, można starać się o pobyt w międzynarodowej grupie w miejscach pamięci w różnych krajach. O szczegółach projektów oraz o tym, dlaczego warto zainteresować młodych ludzi historią i jak to zrobić - Rafał Rogulski, dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
-
19.04.2025
-
12 min 06 s
-
-
Wokół książki "Jak słowo daję. Współczesny poradnik językowy" Mateusza Adamczyka
O co tak naprawdę chodzi w sporze o feminatywy, czy należy pisać "witam" na początku e-maila oraz dlaczego właściwie warto mówić i pisać poprawnie? W "Wieczorze RDC" Mateusz Adamczyk, językoznawca, polonista i propagator wiedzy o polszczyźnie opowiada o swojej nowej książce "Jak słowo daję. Współczesny poradnik językowy", dzieli się ciekawostkami z historii języka polskiego i podpowiada, jak mówić, by język nas łączył, a nie dzielił.
-
19.04.2025
-
30 min 55 s
-
-
Wystawa "Pictura fidelis" w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Od 25 kwietnia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można oglądać wystawę "Pictura fidelis" przedstawiającą malarstwo sakralne Andrzeja Boja Wojtowicza. Artysta tworząc obrazy kultowe nie ogranicza się jedynie do studiowania ikonografii tematu, ale podporządkowuje sakralnemu charakterowi swoich dzieł cały proces twórczy, zaczynając od przygotowywanych własnoręcznie farb, poprzez zakorzenione w tradycji europejskiego malarstwa sakralnego studia rysunkowe, dobór barw, a nawet fakturę obrazów, która wzmacnia sakralny charakter jego dzieł. Tradycyjna ikonografia chrześcijańska jest przez artystę wzbogacana w twórczy sposób, który jest owocem medytacji nad prawdami wiary. O ekspozycji oraz twórczości Andrzeja Boja Wojtowicza opowiada dyrektor MAW i kurator wystawy Piotr Kopszak.
-
19.04.2025
-
11 min 08 s
-
-
Wielkanoc u Reymonta
Jak spędzali Wielkanoc mieszkańcy Lipiec Reymontowskich ponad sto lat temu? Władysław Reymont w swojej nagrodzonej literacką nagrodą Nobla powieści "Chłopi" uwiecznił obyczaje i obrzędy roku liturgicznego towarzyszące przygotowaniom do obchodów Świąt Wielkanocnych. Czego symbolem było słońce w utworze noblisty, kiedy odbywał się pogrzeb żuru i śledzia oraz kto w Lipcach miał największy talent do ozdabiania kraszanek - opowiada prof. Maria Olszewska z Wydziału Polonistyki UW.
-
19.04.2025
-
29 min 50 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
35 odcinkówTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
Sekrety Mazowsza
796 odcinkówHistoria, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
-
Wakacje na Mazowszu
490 odcinkówWakacje na Mazowszu – czyli jak spędzić czas w naszym regionie w czasie wakacji. Polecamy miejsca znane i nieznane, zapraszamy do udziału w wydarzeniach i odkrywamy sekrety województwa mazowieckiego
-
Keyon Harrold o nowym albumie „Foreverland”
1 odcinek