Silva rerum
„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Od nowego roku szkolnego szkoły podstawowe w Polsce mają możliwość skorzystania z warsztatów edukacyjnych „Uważność Twoją Mocą!”, które mają pomóc w wspieraniu kondycji psychicznej dzieci w wielu aspektach ich życia.
Warsztaty prowadzone są nieodpłatnie przez Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce, a szkołę może zgłosić każda pełnoletnia osoba - dyrektor, nauczyciel oraz rodzic. Lekcje dostępne są stacjonarnie oraz on-line.
O szczegółach opowiedziały edukatorki:
18.09.2024
19 min 53 s
Zbliża się VI Ogólnopolski Konwent "Współpraca Międzysektorowa i innowacje na rzecz bezpieczeństwa drogowego", ale zanim to nastąpi Aleksandra Kieres podsumowała na naszej antenie działalność swojej organizacji i stan bezpieczeństwa na drogach zebranych przez Ogólnopolską Fundację "Nadzieja" Osób Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych.
18.09.2024
20 min 36 s
Coroczny Marsz Wyzwolenia Zwierząt odbył się w sobotę w Warszawie, a ideę tego protestu przedstawi Dariusz Gzyra, etyk i filozof, autor książki "Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta", jeden z organizatorów marszu.
15.09.2024
22 min 38 s
O kolejnym roku działalności Powiślańskiej Fundacji Społecznej i planach mówi Anna Gierałtowska, prezes zarządu psycholog, psychoterapeuta, specjalista terapii uzależnień.
15.09.2024
21 min 58 s
O opowiadaniu historycznym “Zapach mirry”, którego powstanie zrodziło się się z pragnienia ożywienia 2000-letniej historii chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Historia ta jest pełna fascynujących motywów, których głębi można dotknąć i doświadczyć podczas poznawania fikcyjnej historii bohaterów. Gościem była Sylwia Hazboun, która wraz z mężem Yousefem prowadzi bloga "Dzisiaj w Betlejem".
15.09.2024
19 min 03 s
O albumie „LIPCOWE’45”, projekcie zawierającym 10 utworów, którego inspirację stanowiły relacje ofiar Obławy Augustowskiej - sowieckiej zbrodni, która przez wiele lat po wojnie była owiana tajemnicą. W nagraniu wzięli udział artyści Natalia Nykiel, Ewelina Flinta, Marika, Bovska, Jagoda Kret, zespół Tulia, Robert Cichy. Gościem była: Ewelina Flinta i Ola Górecka, autorka tekstów
15.09.2024
25 min 16 s
Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik mieszkający w pobliżu Wrocławia, pomysłodawca akcji związanych z oczyszczaniem i ochroną rzek - Odry i Wisły, od 30 lat związany z Eko-Unią - opowiadał o sytuacji w regionie. Marcin Majewski, rzecznik Caritas Polska opowiadał o zorganizowanej zbiórce dla powodzian.
15.09.2024
17 min 31 s
W Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera o tym, że choroba otępienna dotyka nie tylko chorego, ale też ma wpływ na całą rodzinę, a w szczególności na ich codziennych opiekunów. Na tę przypadłość cierpi 8,7 miliona osób w Europie i 47,5 miliona na całym świecie, a każdego roku odnotowuje się 4,5 mln nowych przypadków. Szacuje się, że choroba Alzheimera stanowi 65 - 70% wszystkich chorób otępiennych.
O książce „(Nie mój) Alzheimer. Historie opiekunów" Rober Łuchniak rozmawiał z autorką Pauliną Wójtowicz.
11.09.2024
38 min 05 s
Wokół książki „Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne” autorstwa Marii Mazurek, dziennikarki, współautorki książek popularnonaukowych, która w rozmowach ze specjalistami bada, czym są choroby autoimmunologiczne: jak je oswoić, zrozumieć, złagodzić ich objawy i nauczyć się z nimi względnie normalnie żyć.
08.09.2024
44 min 39 s
Teorię przywiązania, inaczej naukę o tworzeniu więzi z rodzicami we wczesnym dzieciństwie, opisał brytyjski psychiatra i psychoanalityk John Bowlby w latach 50. ubiegłego wieku. Twierdził, że sposób, w jaki opiekunowie zaspokajali nasze potrzeby w okresie niemowlęctwa, ma bezpośredni wpływ na relacje w życiu dorosłym. John Bowlby wyróżnił trzy podstawowe style przywiązania: lękowo-ambiwalentny, lękowo-unikający i bezpieczny. Poszczególne przypadki rozkodowała słuchaczom psycholog Maria Rotkiel.
08.09.2024
44 min 05 s
PODCASTY
„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY