Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
O fascynacji postacią i talentem Anny German, o powstającej książce "Wróć do Urgenchu?" o latach dziecięcych piosenkarki spędzonych w Uzbekistanie, Kazachstanie i Kirgistanie mówili:
Olga Nafikova (pseudonim Olgana) uzbecka biografka wielkiej polskiej piosenkarki Anny German, od wielu lat popularyzuje w swoim kraju jej imię , jako jednej z przedstawicielek Polskiej Kultury; posiadaczka karty Polaka, którą otrzymała dzięki własnej działalności na rzecz Polonii i promocji Polski, kandydatka w plebiscycie Osobowość Polonijna Roku im. Edyty Felsztyńskiej
Agnieszka Babicz - aktorka i piosenkarka, o jej fascynacjach scenicznych i interpretacji piosenek z repertuaru Anny German
Igor Strojecki, o śladach Anny German w Warszawie oraz o śladach Polaków w Uzbekistanie
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Wieczór RDC
Odcinki podcastu (5386)
-
„Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne”
Wokół książki „Zbuntowane ciało. Jak zrozumieć i oswoić choroby autoimmunologiczne” autorstwa Marii Mazurek, dziennikarki, współautorki książek popularnonaukowych, która w rozmowach ze specjalistami bada, czym są choroby autoimmunologiczne: jak je oswoić, zrozumieć, złagodzić ich objawy i nauczyć się z nimi względnie normalnie żyć.
-
08.09.2024
-
44 min 39 s
-
-
O publikacji „Separacja. Lęk i złość”
Teorię przywiązania, inaczej naukę o tworzeniu więzi z rodzicami we wczesnym dzieciństwie, opisał brytyjski psychiatra i psychoanalityk John Bowlby w latach 50. ubiegłego wieku. Twierdził, że sposób, w jaki opiekunowie zaspokajali nasze potrzeby w okresie niemowlęctwa, ma bezpośredni wpływ na relacje w życiu dorosłym. John Bowlby wyróżnił trzy podstawowe style przywiązania: lękowo-ambiwalentny, lękowo-unikający i bezpieczny. Poszczególne przypadki rozkodowała słuchaczom psycholog Maria Rotkiel.
-
08.09.2024
-
44 min 05 s
-
-
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych
Blisko 6 tysięcy Polek umiera na nowotwory: raka jajnika, raka szyjki macicy czy raka endometrium. Wszystko to z powodu zbyt późnego rozpoznania choroby.
Wrzesień jest Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych, a to dobry moment na przyjrzenie się swojemu zdrowiu – apeluje dr. n. med. Beata Maćkowiak-Matejczyk z Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie
-
04.09.2024
-
19 min 33 s
-
-
Nowy sezon Centrum Sztuki Włączającej Teatru 21
Teatr 21 jest obecny na kulturalnej scenie Warszawy już od 2005 roku.
Założony początkowo jako amatorska grupa działająca przy szkole specjalnej, ewoluował w stronę profesjonalnego teatru zatrudniającego aktorów i aktorki z niepełnosprawnościami, głównie z zespołem Downa i spektrum autyzmu.O nowym sezonie i repertuarze Centrum Sztuki Włączającej Teatru 21 opowiadała Aleksandra Mahmud,
-
04.09.2024
-
10 min 26 s
-
-
O programach „Krok do domu” i „Schronienie i wsparcie”
O programach „Krok do domu” i „Schronienie i wsparcie” ( „Schronienie i Wsparcie dla osób w kryzysie bezdomności i obywateli Ukrainy w ramach Programu Najmu Społecznego”) – założenia przedstawiła Agnieszka Gusińska z Fundacji Habitat for Humanity Poland
-
01.09.2024
-
16 min 01 s
-
-
O badaniu poświęconemu zjawisku „phubbingu rodzicielskiego”
O badaniu poświęconemu zjawisku „phubbingu rodzicielskiego”, czyli o sposobie korzystania z smartfonu przez rodziców i wpływie na funkcjonowanie psychiczne dziecka. Temu problemowi przyjrzał się zespół lubelskich naukowców, a projekt został zrealizowany w latach 2022/ 2023, na grupie 180 uczniów szkoły średniej w wieku od 14 do 20 lat. Wyniki prac przybliżyła prof. Aneta Przepiórka – kierownik zespołu badawczego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II
-
01.09.2024
-
17 min 59 s
-
-
O wystawie „II wojna światowa w filmie – wystawa plakatów ze zbiorów Muzeum Niepodległości” w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Gość: Małgorzata Karolina Piekarska, Muzeum Niepodległości
-
01.09.2024
-
18 min 09 s
-
-
Wokół książki „Exodus. Losy Polaków w Rumunii 1939–1945”
Gość: Alicja Wancerz-Gluza, Fundacja Ośrodka KARTA
-
01.09.2024
-
22 min 11 s
-
-
„Wiosłuj Ramię w Ramię dla Pełnosprawności z Fundacją Otwarte Ramiona i wspieraj osoby z uszkodzonymi kończynami górnymi!”
„Wiosłuj Ramię w Ramię dla Pełnosprawności z Fundacją Otwarte Ramiona i wspieraj osoby z uszkodzonymi kończynami górnymi!” — to hasło wrześniowej akcji Fundacji, która aktywnie od 2000 roku wspiera zmagania osób z dysfunkcjami i urazami, na początku tylko kończyn górnych, a dziś także z wadami wrodzonymi, rozległymi urazami oraz chorobami genetycznymi. Do wzięcia udziału w przedsięwzięciu zapraszały Magdalena Buszko i Magdalena Wojcieszek, koordynatorka wolontariatu z „Otwarte Ramiona Fundacji Splotu Ramiennego”.
-
28.08.2024
-
13 min 14 s
-
-
O urazach ze specjalistą ortopedii
Dziś kontynuujemy temat urazów, z którymi zmagać się może każdy z naszej rodziny o każdej porze roku. Jednak po wakacjach gabinety są pełne nowych pacjentów z dolegliwościami spowodowanymi często nieznajomością własnego ciała, gdy przeceniamy swoje możliwości, biegając, czy jeżdżąc na rowerze. Poradami podzielił się w audycji dr n. med. Paweł Adamczyk, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
-
28.08.2024
-
16 min 55 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
-
Silva rerum
488 odcinków„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach
-
Południe z Animuszem
3890 odcinkówZ życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.
-
Nocne Zwierki
144 odcinki