- Z różnych sytuacji wynika, że raczej nie mamy świadomości zapominania jako zjawiska związanego ze starością. Dopiero kiedy nagle się okazuje, że babcia nie pamięta i nie poznaje, to dopiero do nas, jako do osób w średnim wieku, zaczyna to docierać. Natomiast chyba gorzej jest z tymi, którzy są jeszcze młodsi i w ogóle nie są przygotowani, że taka sytuacja może nastąpić - mówi Iwona Okraska, przewodnicząca Komisji Dialogu Społecznego ds. Osób Starszych i Kombatantów przy Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy.
Gość "Wieczoru RDC" tłumaczy, że obecnie prowadzony jest szereg działań, których celem jest przygotowanie społeczeństwa do pracy z osobą chorą na demencję.
- Również są podejmowane takie działania w środowiskach, które profesjonalnie zajmują się opieką nad osobami starszymi, bo to jest tak naprawdę to, co jest potrzebne, czyli znajdowanie takich sposobów działań, które będą wspierały różnego rodzaju zachowania opiekunów, jak i osób, które znajdują się w coraz gorszym stanie - mówi Iwona Okraska.
Jej zdaniem do tej choroby trzeba się odpowiednio przygotować. - Trzeba uświadamiać siebie, jakie zjawiska mogą nastąpić w kontakcie z naszymi seniorami, żebyśmy pewnego dnia nie stanęli przed taką sytuacją i nie stwierdzili, że nie potrafimy nic zrobić. Myślę, że prewencja jest tutaj dobrym sposobem na działanie - twierdzi.
Dowiedz się więcej o chorobach wieku podeszłego.
O demencji w RDC - posłuchaj wszystkich rozmów.