Gościem Jana Bończa-Szabłowskiego był Jan Kubik – socjolog, badacz społeczeństwa obywatelskiego. profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Rutgersa w Stanach Zjednoczonych i University College London.
„Wieczór Literacki RDC” to odpowiedź naszego radia na rzekomą niemożność pogodzenia zajmowania się teatrem współczesnym i historycznym. Z jednej strony prezentujemy co tydzień słuchowisko z bogatej archiwalnej kolekcji Polskiego Radia połączone z rozmową o jednym z jego bohaterów (aktorze lub reżyserze). Późniejsza część audycji poświęcona jest współczesnym sztukom, dobrej literaturze filmowo-teatralnej i teatrowi mniej znanemu.
Odcinki podcastu (474)
Teresa Budzisz-Krzyżanowska
O swoich teatralnych spotkaniach z dramatami Witkacego opowiadała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
Twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza przypomniał prof. Janusz Degler – witkacolog, literaturoznawca, teatrolog, edytor, profesor nauk humanistycznych, profesor emerytowany Uniwersytetu Wrocławskiego i wrocławskiej filii PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie; od 1990 roku przewodniczący Komitetu Redakcyjnego wydania krytycznego "Dzieł zebranych" Stanisława Ignacego Witkiewicza, wydawanych od 1992 przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
O inspiracjach i kulisach powstania radiowego spektaklu opowiedział Tomasz Zacharewicz, reżyser, autor tekstu, pomysłodawca i producent słuchowiska „Wlazłkotek”.
Gośćmi audycji byli aktor, reżyser i producent Jerzy Gudejko i jego żona Grażyna, którzy wspólnie prowadzą agencję aktorską „Gudejko”. Jerzy Gudejko opowiedział o swoich początkach aktorskich, znajomości z Zygmuntem Hubnerem oraz pracy producenta spektakli, a tematem rozmowy było też najnowsze przedstawienie jego teatru - „Przebłyski” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz z Jadwigą Jankowską-Cieślak i Danielem Olbrychskim.
O twórczości Gustawa Flauberta i jego związku z Luizą Colet opowiedział prof. Remigiusz Forycki, romanista z Zakładu Literaturoznawstwa Francuskiego Instytutu Romanistyki UW, znawca historii XIX-wiecznej kultury francuskiej.
Gościem „Wieczoru literackiego” będzie krytyk teatralny Tomasz Miłkowski, który przypomniał postać i największe dokonania artystyczne Zygmunta Hübnera, reżysera słuchowiska „Co się raz stało w Sydonie” oraz sylwetki występujących w nim aktorów.
Słuchowisko „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” w reżyserii Ewy Małecki na podstawie niedokończonego utworu Bolesława Leśmiana. Autorką koncepcji spektaklu oraz odtwórczynią roli Krzeminy jest nasza redakcyjna koleżanka Beata Jewiarz.
Gość: reżyser Hadrian Filip Tabęcki, który z okazji obchodzonych kilka dni temu 50. urodzin opowiadał o swoich najważniejszych teatralno-muzycznych dokonaniach, najnowszych projektach artystycznych oraz przyszłych planach.