Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
"Twoje Mazowsze" tym razem w Radzyminie, mieście o wielowiekowej tradycji, obchodzącym w tym roku 550-lecie nadania praw miejskich. Swój "złoty wiek" Radzymin przeżywał w okresie, gdy właścicielami dóbr radzymińskich byli Fryderyk Michał i Eleonora z Waldsteinów Czartoryscy. On był twórcą znaczenia politycznego "Familii" w XVIII wieku, ona m.in. zajęła się wychowaniem wnuczki, Izabeli z Flemmingów Kazimierzowej Czartoryskiej z Puław. W Radzyminie zaś Eleonora Czartoryska przyczyniła się do uregulowania (w formie zapisu - umowy) relacji dwór - poddani (mieszkańcy miasta), była fundatorką kościoła parafialnego, jak też szkoły elementarnej i przytułku dla biednych. Proboszczem w jej czasach parafii radzymińskiej był. ks. Kazimierz Narbutt, jeden z propagatorów myśli oświeceniowych i razem z księżną współtwórca nieformalnego ośrodka intelektualnego przy parafii. Pałac Czartoryskich według projektu J. Ch. Kamsetzera (on też projektował inne budynki, m.in. kościół) został rozebrany w latach 70. XIX wieku przez kolejnych właścicieli. Pozostałością po nim jest budynek, stanowiący część założenia parkowego, współcześnie nazywany "Domkiem Ogrodnika", w którym mieści się restauracja oraz Galeria Piwniczka, działająca w ramach Biblioteki Publicznej w Radzyminie.
Najważniejszym wydarzeniem historycznym dla Radzymina były zacięte walki między wojskami polskimi i sowieckimi w okresie 12-16 sierpnia 1920 roku w ramach Bitwy Warszawskiej. Ostateczne zwycięstwo pod Radzyminem zablokowało bolszewikom (podobnie jak tzw. Cud nad Wisłą w Ossowie) wejście do Warszawy. Przypomnieniem i podkreśleniem wagi tego wydarzenia była pielgrzymka Jana Pawła II do Radzymina w 1999 roku.
Radzymin jednak nie tylko żyje historią (choć wiele działań współczesnych bazuje na niej i wynika z dziejów miasta) i o bieżących sprawach Radzymina w programie mówił Krzysztof Chaciński, burmistrz miasta i gminy Radzymin.
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Twoje Mazowsze
Piotr Łoś co tydzień zabiera słuchaczy Polskiego Radia RDC na podróż po Mazowszu. To odkrywanie miejsc, wsi, miasteczek i miast województwa mazowieckiego okiem dziennikarza, który jak nikt zna historię ziem i rodów Mazowsza. Audycja w każdą sobotą tuż po 10:00
Odcinki podcastu (206)
-
Vivat Szczepkowski, Willa Waleria w Milanówku | Program artystyczno-kulturalny willi Waleria
Gość:
- Magdalena Małecka-Wippich, specjalistka ds. programu w Willi Waleria, reżyserka
- Wiktor Zborowski, aktor teatralny i filmowy
-
26.04.2025
-
23 min 37 s
-
Vivat Szczepkowski, Willa Waleria w Milanówku | Konserwacja prac J. Szczepkowskiego
Gość:
- Witold Butkiewicz, konserwator dzieł sztuki
-
26.04.2025
-
17 min 02 s
-
Vivat Szczepkowski, Willa Waleria w Milanówku | Milanówek miasto z bogatą historią
Goście:
- Jan Krześniak, kustosz w Willi Waleria
- Krzysztof Ołpiński, prezes Milanowskiego Towarzystwa Letniczego
-
26.04.2025
-
25 min 44 s
-
Vivat Szczepkowski, Willa Waleria w Milanówku | Milanowskie Centrum Kultury w Willi Waleria
Goście:
- Artur Niedziński, burmistrz Milanówka
- Aneta Majak, dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury
-
26.04.2025
-
23 min 44 s
-
Vivat Szczepkowski, Willa Waleria w Milanówku | Willa Waleria w otoczeniu innych zabytków Milanówka
Goście:
- Artur Niedziński, burmistrz Milanówka
- Aneta Majak, dyrektor Milanowskiego Centrum Kultury
-
26.04.2025
-
20 min 37 s
-
Vivat Szczepkowski, Willa Waleria w Milanówku | Twórczość prof. Jana Szczepkowskiego
Gość:
- dr hab. Katarzyna Chrudzimska-Uhera, prof. w IS UKSW; rozmowa o twórczości Jana Szczepkowskiego w kontekście pozycji polskiej sztuki okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz epoki art deco.
-
26.04.2025
-
48 min 34 s
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Igor Strojecki
Gość: Igor Strojecki, varsavianista o swoim pradziadku – podróżniku, badaczu i fotografie Leonie Barszczewskim
-
19.04.2025
-
27 min 47 s
-
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Aleksander Łupienko
Gość: dr hab. Aleksander Łupienko, profesor w Instytucie Historii PAN - architektoniczne sąsiedztwo Muzeum Etnograficznego i jego historia (kościół Św. Trójcy, warszawskie kamienice)
-
19.04.2025
-
24 min 42 s
-
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Ewa Behrens-Nowakowska
Gość: Ewa Behrens-Nowakowska z Działu Edukacji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – wiosna w ogrodach Pałacu w Wilanowie (przyroda wilanowskich ogrodów, "Dzienniki przyrodnicze" - zajęcia rysunkowo-malarskie; warsztaty z ilustracji botanicznej; rezerwat przyrody Morysin)
-
19.04.2025
-
19 min 18 s
-
-
Muzeum Etnograficzne w Warszawie | Patryk Pawlaczyk
Gość: Patryk Pawlaczyk z Muzeum Etnograficznego:
- wielkanocne kulinaria (formy do baranków; agnuski; wypieki; baby wielkanocne)
- wycinanki papierowe i inne ozdoby związane ze świętami
- "Wbrew stereotypom" - program wystaw Państwowego Muzeum Etnograficznego na 2025 rok (obejmujący interwencje na wystawie "Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi" oraz dwie wystawy czasowe: "Afrotopie" i "Wybielanie")
-
19.04.2025
-
21 min 29 s