Wiadomości
Posłuchaj z regionu
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Odcinki podcastu (511)
-
22.09.2023
Na audycję zaprasza Piotr Łoś.
-
22.09.2023
-
24 min 06 s
-
-
Konferencja genealogów w Brzegu
Przynajmniej kilku genealogów z województwa mazowieckiego weźmie udział w dorocznej konferencji naukowej w Brzegu (woj. opolskie), organizowanej po raz 10 przez Stowarzyszenie Opolskich Genealogów na Zamku Piastów Śląskich. W programie o fenomenie samej konferencji, ale i o wzrastającym zainteresowaniu pomocniczą nauką historii, jaką jest genealogia, mówili: Jolanta Ilnicka, prezes Stowarzyszenia Opolskich Genealogów, Ewa Migdalska, genealog z Mińska Mazowieckiego oraz Igor Strojecki, genealog i miłośnik dziejów Warszawy.
-
21.09.2023
-
29 min 28 s
-
-
O XV MazoPikniku
O XV MazoPikniku, który odbędzie się w sobotę 23 września na błoniach Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, w programie mówiła Izabela Stelmańska, prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Piknik ten jest ostatnim w tym sezonie turystycznym. A odbywały się one m.in. pod patronatem RDC.
-
20.09.2023
-
27 min 39 s
-
-
Centrum Archiwistyki Społecznej
Czym jest Centrum Archiwistyki Społecznej, jak powstało i czym się zajmuje oraz o konkretnych archiwach społecznych, np. w Jednorożcu, Sulejówku czy w Warszawie, w programie mówiła Joanna Michałowska, koordynatorka sieci konsultacyjnej w Dziale Rozwoju Kompetencji Archiwistów Społecznych CAS.
fot. Ł. Sokół, strona internetowa CAS
-
18.09.2023
-
27 min 50 s
-
-
100-lecie Sadyby: Małgorzata Durska i Maciej Wojas
„Opowiedz mi, proszę. Chcę usłyszeć o Twojej SADYBIE..." - w „Sekretach Mazowsza", w każdy piątek o godz. 13.30 o warszawskiej Sadybie opowiadają jej obecni lub niegdysiejsi mieszkańcy: ci, którzy się tam urodzili, ci, którzy ją bezgranicznie pokochali, ci, którzy tylko na niej szczęśliwie żyją, ale i ci, którzy bezustannie dla niej pracują. Obchodami 100-lecia Sadyby koordynuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, a medialnie patronuje mu Radio dla Ciebie.
O zakładzie zegarmistrzowskim, prowadzonym od kilku pokoleń w różnych miejscach w Warszawie, a obecnie na Sadybie, odziedziczonym po zasłużonym zegarmistrzu, Sławomirze Durskim, opowiada jego córka Małgorzata Durska z mężem, Maciejem Wojasem - mistrzem zegarmistrzostwa.
Fot. Małgorzata Durska, "Zegarmistrzowska" na Sadybie; fot. P. Łoś/RDC
-
15.09.2023
-
22 min 04 s
-
-
14.09.2023
Na audycję zaprasza Piotr Łoś.
-
14.09.2023
-
21 min 08 s
-
-
Życiorysy z północnego Mazowsza
O przodkach, krewnych i powinowatych - ciekawych i zasłużonych postaciach z kręgu ziemiaństwa oraz teatru polskiego, a konkretnie z rodzin Winnickich, Chyczewskich i Włoczewskich, w programie opowiadał Michał Jan Chyczewski, autor książki o szeroko rozgałęzionej rodzinie Chyczewskich spod Płońska.
Fot. Gość programu, Michał J. Chyczewski; Archiwum gościa programu
-
13.09.2023
-
24 min 20 s
-
-
Wieści z Pałacu w Korczewie
Dnia 9 września w Knychówku (gm. Korczew, pow. siedlecki) odbył się ponowny pochówek: Heleny Klotyldy z Tyszkiewiczów Ostrowskiej (1876-1953), żony Aleksandra Ostrowskiego, właściciela dóbr korczewskich oraz ich synowej, Wandy z Krafftów Ostrowskiej (1895-1951), żony Krystyna Ostrowskiego, przedwojennego właściciela majątku Korczew z przyległościami. Obie "Panie na Korczewie" (których prochy sprowadzono z Londynu, gdzie były pierwotnie złożone na jednym z londyńskich cmentarzy) zostały pochowane na cmentarzu w Knychówku, jako że właściciele Korczewa dla tej parafii byli kolatorami i fundatorami kościoła. Chociaż msza św. i pochówek były podniosłe (z udziałem pocztu sztandarowego Ochotniczej Straży Pożarnej i władz gminy Korczew), a sam pogrzeb zawsze nastraja refleksyjnie, rodzina Harrisów wyraziła zadowolenie, iż większość ich przodków jest pochowana obok siebie, na polskiej ziemi, w rodzinnym Knychówku. Uroczystość miała charakter rodzinny, ale odbyła się w szczególnym okresie.
Siedziba główna Kuczyńskich i Ostrowskich jest bowiem w trakcie remontu po pożarze, który strawił w całości dach pałacu i część jego piętra. Z drugiej strony, w parku udało się rodzinie właścicieli częściowo odrestaurować mały pałac, nazywany "Syberią", w którym docelowo będą odbywać się konferencje naukowe i biznesowe, a obecnie służy on jako miejsce wystawiennicze. Prezentowana jest tam wystawa "Interpretacje", opowiadająca o historii i zmianach, jakie miały miejsce w założeniu pałacowo-parkowym w Korczewie od początku wybudowania pałacu.
O swoich powtórnie pochowanych przodkiniach, jak też o remoncie obu pałaców, w programie mówił Artur Harris, doktorant filozofii, wnuk Beaty z Ostrowskich-Harris, nestorki rodziny i współwłaścicielki dóbr korczewskich.-
11.09.2023
-
20 min 32 s
-
-
100-lecie Sadyby: Małgorzata Durska
„Opowiedz mi, proszę. Chcę usłyszeć o Twojej SADYBIE..." - w „Sekretach Mazowsza", w każdy piątek o godz. 13.30 o warszawskiej Sadybie opowiadają jej obecni lub niegdysiejsi mieszkańcy: ci, którzy się tam urodzili, ci, którzy ją bezgranicznie pokochali, ci, którzy tylko na niej szczęśliwie żyją, ale i ci, którzy bezustannie dla niej pracują. Obchodami 100-lecia Sadyby koordynuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, a medialnie patronuje mu Radio dla Ciebie.
O zakładzie zegarmistrzowskim, prowadzonym od kilku pokoleń, który stał się również miejscem spotkań Sadybian, a więc o tzw. Zegarmistrzowskiej, opowiada twórczyni kawiarni Małgorzata Durska, córka nieżyjącego już Sławomira Durskiego, starszego cechu i znanego warszawskiego mistrza zegarmistrzowskiego.
-
08.09.2023
-
26 min 51 s
-
-
Turo de Babelo...
O polsko-ukraińskim projekcie „Turo de Babelo...” Fundacji AVE, którego celem jest przypomnienie postaci i dzieła dr. Ludwika Zamenhofa, lekarza okulisty, ale przede wszystkim twórcy międzynarodowego języka pomocniczego, czyli esperanto. Zbliża się też premiera filmu o Zamenhofie, stworzonego podczas niniejszego projektu.
Gość: Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE
-
07.09.2023
-
23 min 45 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
395 odcinków
-
Z Łosiem przez las
290 odcinkówAudycja powstała przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie w ramach kampanii promocyjnej Lasów Państwowych „Dla Lasu, Dla Ludzi”.
-
Dobra robota!
9 odcinkówDOBRA ROBOTA! to cykl audycji o ciekawych i zaskakujących zawodach, ich tajemnicach o których wiedzą tylko nieliczni. Gośćmi dr. Bożyckiego są ludzie wykonujący niespotykane, a czasem nawet przedziwne i zdumiewające zawody.
-
Pan od przyrody
341 odcinkówAudycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.