Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (791)
-
Teraz odtwarzane
Co pan na to, panie Corazzi - wycieczka Klubu Globtrotera Warszawa
Na kolejna wycieczkę po Warszawie, pod hasłem "Co pan na to, panie Corazzi. Od gmachu Giełdy do Teatru Wielkiego", która odbędzie się 22 lutego br. zaprasza Liliana Kołłątaj, przewodniczka z Klubu Globtrotera Warszawa.
-
07.02.2025
-
18 min
-
Odtwarzam
-
-
Zaproszenie na spacer po cmentarzu ewangelicko-augsburskim
Na spacer (niedziela 9 lutego) po cmentarzu Ewangelicko-augsburskim w Warszawie zaprasza Arkadiusz Żołnierczyk, przewodnik po Warszawie
-
06.02.2025
-
26 min 05 s
-
-
Zaproszenie do Skolimowa
O najbliższych planach wycieczkowych do Skolimowa (ob. Konstancin-Jeziorna) w programie mówiła Liliana Kołłątaj z Klubu Globtrotera Warszawa.
-
05.02.2025
-
23 min 39 s
-
-
O Stefanie Gołębiowskim z Bieżunia, poecie, nauczycielu, tłumaczu
O Stefanie Gołębiowskim (1900-1991), nauczycielu, tłumaczu (m.in. Horacego), poecie, działaczu społecznym, pośle PRL, związanym przez całe życie z Bieżuniem (pow. żuromiński), w programie opowiadali muzealnicy, krewne oraz uczennica profesora S. Gołębiowskiego: Jerzy Piotrowski, Tomasz Nowicki, Elżbieta Leszczyńska, Zofia Leszczyńska-Niziołek oraz Barbara Rogowska.
-
31.01.2025
-
19 min 56 s
-
-
Józef Chełmoński (1849-1914), wystawa monograficzna w Muzeum Narodowym w Warszawie, wrzesień 2024 - 2 luty 2025
Wystawa "Józef Chełmoński (1849-1914)", zorganizowana i zaprezentowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie zgromadziła tłumy widzów, przekraczając wszelkie poziomy frekwencji w tym Muzeum w ostatnich latach. Jest to pierwsza od wielu lat prezentacja monograficzna tego bardzo popularnego polskiego malarza, jednego z monachijczyków i stanowi ona wspólny projekt badawczy Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. W tych dwóch ostatnich placówkach, w nieco zmienionej formie, będzie prezentowana po zdjęciu obrazów z sal wystawowych w Warszawie. O tej wielowątkowej (podzielonej ekspozycyjnie na tematy) wystawie twórczości Józefa Chełmońskiego, w programie mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
31.01.2025
-
56 min 06 s
-
-
Osada Neolityczna w Kopcu
Jest to bardzo ciekawe miejsce, pełne historii, która działa na wyobraźnię: w Kopcu (gm. Iwaniska, woj. świętokrzyskie) znajduje się Osada Neolityczna, będąca rekonstrukcją późnoneolitycznej osady kultury pucharów lejkowatych, jaka zasiedlała ziemie polskie w późnej epoce kamienia. O dziejach i znaczeniu kultury pucharów lejkowatych, o stworzeniu osady i pasji do archeologii, w programie mówił Tomasz Giecewicz, archeolog i twórca Osady Neolitycznej w Kopcu. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem: https://www.facebook.com/osadaneolityczna, tel. 697 095 999.
-
30.01.2025
-
23 min 42 s
-
-
Józef Chełmoński, życie i twórczość, cz. 3
O monograficznej i wielowątkowej wystawie twórczości Józefa Chełmońskiego, w 3 części rozmowy mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
29.01.2025
-
17 min 02 s
-
-
Józef Chełmoński, życie i twórczość, cz. 2
O pierwszej od bardzo wielu lat, monograficznej i wielowątkowej prezentacji twórczości Józefa Chełmońskiego, w 2 części rozmowy mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
28.01.2025
-
19 min 33 s
-
-
Zima w plakacie - wystawa w Muzeum Niepodległości w Warszawie
W Muzeum X Pawilonu Cytadeli (Oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie) do 28 lutego br. czynna jest wystawa "Zima w plakacie", opowiadająca o tym, jak wyglądały zimy w okresie PRL, a jak tematykę zimową widzieli artyści plastycy, prezentujący ją w formie plakatów. Warto dodać, że plakaty te nie tyle pokazują zimne jako taką (choć też), ale przede wszystkim są ilustracją różnego rodzaju akcji i przedsięwzięć, związanych z zimową porą: sportem, edukacją, satyrą itp. O tej interesującej, pełnej wspomnień własnych wystawie, w programie mówiły: Marta Brodala, kuratorka wystawy oraz Małgorzata Karolina Piekarska, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie.
-
27.01.2025
-
24 min 34 s
-
-
Józef Chełmoński, życie i twórczość, cz. 1
Ku radości miłośników sztuki, wielka, monograficzna wystawa Józef Chełmoński 1849-1914 w Muzeum Narodowym w Warszawie, została przedłużona do 2 lutego 2025 roku. O tej pierwszej od bardzo wielu lat, monograficznej i wielowątkowej prezentacji twórczości Józefa Chełmońskiego, w 1 części rozmowy mówią jej autorzy: Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki, kustosze z Działu Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 roku.
-
24.01.2025
-
20 min 30 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
34 odcinkiTo audycja, w której prezentujemy reportaże wybrane z bogatej oferty Polskiego Radia – utwory premierowe i archiwalne.
-
„Miałem dobre wzorce”. Marcus Miller w ekskluzywnym wywiadzie dla RDC
1 odcinek -
Historia bez tabu
30 odcinkówW tym programie nie będzie żadnego tabu! Będzie o zdradzie, seksie, kłamstwach. O mitach, które stały się faktami i faktach zmienionych w legendy.
-
Na psa urok
32 odcinki„Na psa urok” to audycja, w której Karol Kosiorowski edukuje, bawi i tłumaczy, jak komunikować się z psami, budować z nimi dobrą relację