Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Opowiedz mi, proszę. Chcę usłyszeć o Twojej SADYBIE..." - w „Sekretach Mazowsza", w każdy piątek o godz. 13.30 o warszawskiej Sadybie opowiadają jej obecni lub niegdysiejsi mieszkańcy: ci, którzy się tam urodzili, ci, którzy ją bezgranicznie pokochali, ci, którzy tylko na niej szczęśliwie żyją, ale i ci, którzy bezustannie dla niej pracują. Obchodami 100-lecia Sadyby koordynuje Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Miasto Ogród Sadyba, a medialnie patronuje mu Radio dla Ciebie.
Gościem programu tym razem był Józef Dutkiewicz, zawodowo zajmujący się reklamą, członek Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Miasto Ogród Sadyba, mieszkaniec Sadyby od 5 lat, inicjator i realizator projektu "Sadyba po 1945 roku", prowadzący historyczną kwerendę na temat rozwoju Sadyby od zakończenia II wojny światowej po lata 80. i 90. XX wieku.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Sekrety Mazowsza
Historia, tradycje, wydarzenia kulturalne, rozmowy o sztuce, o ludziach - różnorodna panorama regionu mazowieckiego.
Odcinki podcastu (791)
-
Rodzinne tradycje artystyczne: Zofia A. Misiak i jej rodzice: J. Żylińska i S. Misiak
W Galerii Katarzyny Napiórkowskiej (Stary Rynek 19/21, Warszawa) do 28 lutego czynna jest wystawa "Rodzinne tradycje. Zofia Anna Misiak, Janina Żylińska, Stanisław Misiak". Oboje artyści, Janina Żylińska (1917-2010), uczennica Ferdynanda Ruszczyca, malarka i konserwatorka dzieł sztuki, jak też jej mąż Stanisław Misiak (1905-1970), pejzażysta, grafik (szczególnie znane są jego grafiki, nawiązujące do wedut warszawskich), batalista, uczeń Jana Cybisa, należą do pokolenia artystów, którym przyszło tworzyć - a więc i jakoś ustosunkować się do rzeczywistości - w okresie odbudowy Polski i Warszawy. W swoich latach byli znani, dziś nieco zapomniani, ale dzięki rodzinie pozostała spora (choć też przetrzebiona zrębem czasu) spuścizna artystyczna, o którą obecnie dba i zamierza bardziej upublicznić, pokazać odbiorcom, ich córka - Zofia Anna Misiak, również artystka malarka, znana, doceniana, wystawiana, inspirująca się zarówno przyrodą, podróżami, jak też klimatami francuskimi - bowiem z Francją była dłużej związana. Przez pewien czas współpracowała również z galerią "Korozja i Kolor" w Wołominie oraz z Leonem Palesą, kustoszem pamięci i zbieraczem pamiątek przeszłości wiejskiej na obszarze powiatu wołomińskiego.
O wystawie malarstwa, a więc o sztuce i życiu rodziców, jak też o swojej twórczości w programie mówiła Zofia Anna Misiak, a wspólne przedsięwzięcie wystawiennicze komentowała specjalistka, dr Justyna Napiórkowska, historyk sztuki.
-
25.02.2025
-
18 min 14 s
-
-
Przypadek Johanny Langefeld, nadzorczyni w niemieckich obozach koncentracyjnych; projekcja filmu
Johanna Langefeld (1900-1974) była niemiecka nadzorczynią w nazistowskich obozach koncentracyjnych, w Lichtenburgu, Ravensbrücku i Auschwitz-Birkenau. Po II wojnie światowej uniknęła osądzenia uciekając z krakowskiego więzienia, z pomocą byłych polskich więźniarek Ravensbrück, które pamiętały ją jako wyróżniającą się pozytywnie na tle pozostałej części personelu obozowego. Z uwagi na nastroje społeczne, uniemożliwiające jej zwolnienie, została uwolniona potajemnie przez przekupiony personel więzienny, który otworzył jej bramę do wyjścia. Jej historię opowiada film „Przypadek Johanny Langenfeld”, który będzie można obejrzeć (a potem porozmawiać z jednym z reżyserów obrazu) w niedzielę 23 lutego o godz. 13.30 w Sali Historycznej Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (Oddział Muzeum Warszawy), o czym w programie mówił Szymon Smolnicki-Woźniak, adiunkt w Muzeum Warszawy.
-
21.02.2025
-
22 min 10 s
-
-
Dwory, pałace, folwarki powiatu mińskiego, cz. 2
Będąc zapalonym krajoznawcą, wędrował po Mazowszu, m.in. po terenach trzech powiatów: otwockiego, garwolińskiego i mińskiego. Zorientował się, że zbierając materiały do innych publikacji, napotyka często na ślady dawnych zabudowań dworskich i folwarcznych, które na przestrzeni wieków stanowiły część majątków ziemskich. Niektóre dumnie stoją do dziś, inne zmiótł wiatr historii, zostawiając po nich tylko puste miejsca. Archiwa, nowoczesne techniki rozpoznawania terenu, jak i rozmowy z niektórymi potomkami właścicieli oraz mieszkańcami wsi - to tylko część pracy badawczej autora. Najpierw powstała książka Pałace, dwory i folwarki ziemi garwolińskiej (Otwock 2019), a obecnie Dwory, pałace folwarki powiatu mińskiego w przekroju historycznym (Mińsk Mazowiecki 2024). O pracy nad publikacją oraz o wybranych zespołach dworsko (pałacowo) - parkowych oraz folwarkach z obszaru powiatu mińskiego w programie, w drugiej części rozmowy, mówił Paweł Ajdacki, krajoznawca, regionalista, bibliotekarz, autor ww. dwóch wydawnictw.
-
19.02.2025
-
15 min 12 s
-
-
Dwory, pałace, folwarki powiatu mińskiego, cz. 1
Będąc zapalonym krajoznawcą, wędrował po Mazowszu, m.in. po terenach trzech powiatów: otwockiego, garwolińskiego i mińskiego. Zorientował się, że zbierając materiały do innych publikacji, napotyka często na ślady dawnych zabudowań dworskich i folwarcznych, które na przestrzeni wieków stanowiły część majątków ziemskich. Niektóre dumnie stoją do dziś, inne zmiótł wiatr historii, zostawiając po nich tylko puste miejsca. Archiwa, nowoczesne techniki rozpoznawania terenu, jak i rozmowy z niektórymi potomkami właścicieli oraz mieszkańcami wsi - to tylko część pracy badawczej autora. Najpierw powstała książka Pałace, dwory i folwarki ziemi garwolińskiej (Otwock 2019), a obecnie Dwory, pałace folwarki powiatu mińskiego w przekroju historycznym (Mińsk Mazowiecki 2024). O pracy nad publikacją oraz o wybranych zespołach dworsko (pałacowo) - parkowych oraz folwarkach z obszaru powiatu mińskiego w programie, w pierwszej części rozmowy, mówił Paweł Ajdacki, krajoznawca, regionalista, bibliotekarz, autor ww. dwóch wydawnictw.
-
18.02.2025
-
19 min 05 s
-
-
Stanisław Osiecki, polityk (okres powojenny), taternik, cz. 2
Stanisław Osiecki (1875-1967) urodził się w Ciechanowie, a był jednym z wybitnych działaczy ruchu ludowego, politykiem – posłem na Sejm II RP (Sejm Ustawodawczy 1919 oraz I kadencji), senatorem (1935), ministrem, odpowiedzialnym m.in. za przygotowanie reformy rolnej, uchwalonej w 1925 roku. Po II wojnie światowej nada leżał do Krajowej Rady Narodowej, był tez posłem na Sejm Ustawodawczy. Znany również ze swej działalności taternika – góry stanowiły jego wielka pasję.
Kim był, jaką postawę wykazywał w wyżej wymienionych aktywnościach politycznych i społecznych, w programie (w drugiej części rozmowy), mówił dr Mateusz Ratyński, kierownik Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
-
17.02.2025
-
17 min 44 s
-
-
Stanisław Osiecki, międzywojenny polityk i taternik, cz. 1
Stanisław Osiecki (1875-1967) urodził się w Ciechanowie, a był jednym z wybitnych działaczy ruchu ludowego, politykiem – posłem na Sejm II RP (Sejm Ustawodawczy 1919 oraz I kadencji), senatorem (1935), ministrem, odpowiedzialnym m.in. za przygotowanie reformy rolnej, uchwalonej w 1925 roku. Po II wojnie światowej nada leżał do Krajowej Rady Narodowej, był tez posłem na Sejm Ustawodawczy. Znany również ze swej działalności taternika – góry stanowiły jego wielka pasję.
Kim był, jaką postawę wykazywał w wyżej wymienionych aktywnościach politycznych i społecznych, w programie (w pierwszej części rozmowy), mówił dr Mateusz Ratyński, kierownik Działu Naukowo-Badawczego Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.
-
14.02.2025
-
17 min 32 s
-
-
Nie tylko o tkaninach - "Spotkania z Zabytkami"
Od arrasów królewskich, przez zdobycze na Turkach, sarmackie pasy kontuszowe (produkowane też na Mazowszu w Lipkowie i w Kobyłce) aż po pomysł gobelinu za plecami marszałka Sejmu II RP, czyli o fenomenie polskiej tkaniny; o kierunkach rozwoju muzealnictwa, jak też o miejscu, w którym po raz pierwszy w Polsce pojawiła się joga – o tym m.in., a co zawiera nr 1/2025 kwartalnika, mówi w programie Łukasz Gazur, zastępca redaktora naczelnego pisma i portalu "Spotkania z Zabytkami" (wyd. Narodowy Instytut Dziedzictwa).
-
13.02.2025
-
23 min 29 s
-
-
Wspomnienie o prof. Marianie M. Drozdowskim (1932-2025)
W poniedziałek na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie pochowany został zmarły 3 lutego br. prof. dr hab. Marian Marek Drozdowski (1932-2025), historyk, varsavianista, inicjator upamiętnienia takich postaci jak min. E. Kwiatkowski, prezydent S. Starzyński, również inicjator wystawiania pomników, m.in. H. Sienkiewicza w Warszawie, wieloletni członek i prezes Towarzystwa Miłośników Historii.
Zmarłego uczonego w programie wspominają jego bliscy współpracownicy z dwóch pokoleń: mgr Zofia Teresa Kozłowska, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz dr hab. Robert Gawkowski, prezes Towarzystwa Miłośników Historii w Warszawie.
-
12.02.2025
-
22 min 44 s
-
-
Leon Barszczewski i Julian Ochorowicz, rocznicowe wydarzenia
W związku z rocznicami, związanymi z: Leonem Barszczewskim, badaczem ludów azjatyckich i fotografikiem oraz Julianem Ochorowiczem, naukowcem, mediumistą, o wydarzeniach upamiętniających te historyczne postaci w programie mówił ich krewny, Igor Strojecki, genealog, miłośnik dziejów Warszawy.
-
11.02.2025
-
19 min 17 s
-
-
Po Urzeczu, Powsin i nie tylko
O obszarze etnograficznym Urzecze, na którym, oprócz tradycji olęderskich, znajduje się wiele ciekawych miejsc z zabytkami, wiążącymi się nie tylko z tym terenem, ale i z samą Warszawą (jak np. kościół bernardyński na Czerniakowie z kryptą Stanisława Lubomirskiego), w programie opowiadał Arkadiusz Żołnierczyk, przewodnik po Warszawie. W audycji o Urzeczu w kontekście projektowanych wycieczek, jak i o innych eskapadach przewodnika.
-
10.02.2025
-
19 min 15 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Łosiowisko
611 odcinkówHistoria, tradycje, kultura Mazowsza.
-
Wyzwania przyszłości
96 odcinkówJak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY
-
Popołudnie RDC
4233 odcinkiTowarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.