Animalista
Animalista, czyli Łukasz Bożycki zaprasza na spotkania o przyrodzie, zwierzętach i otaczającej nas naturze. Program jest emitowany w każdą sobotę po godzinie 6:00
- W Warszawie może nie jest znana ta historia, ale w Krakowie każdy wie, kim jest Karol Kot - mówi Marta Szreder, autorka książki ''Lolo'' o jednym z najsłynniejszych polskich psychopatów.
Z pozoru niczym się nie wyróżniał. Skromny, cichy, unikający bliższego kontaktu. Grzeczny uczeń krakowskiego technikum, który nie sprawiał problemów wychowawczych. Nikt nie dostrzegł w nim mroku, jaki nosił głęboko w sobie. Nikt nie podejrzewał, do czego jest zdolny.
Powieść Marty Szreder to zaskakujący portret zabójcy. Inspirowana faktami książka próbuje odgadnąć motywacje seryjnego mordercy, szuka odpowiedzi, skąd w tak młodym chłopaku wzięło się takie okrucieństwo i wściekłość.
"Czerwony pająk" - film na podstawie książki
Książka stała się inspiracją dla scenariusza filmu "Czerwony pająk" w reżyserii Marcina Koszałki.
- To wszystko zaczęło się jakby od mojego scenariusza o Karolu Kocie pt. "Lolo". Ta historia w rękach Marcina Koszałki bardzo ewoluowała i jeżeli chodzi o samą fabułę, to pojawił się drugi, bardzo mocny bohater, czyli morderca Lucjan Staniak i w efekcie cała ta historia troszkę się zmieniła, bo "Czerwony pająk" skupia się na relacji uczeń - mistrz, podczas gdy "Lolo" bardziej opowiada o samotności, wyobcowaniu, o tym, że dzielenie takiej strasznej tajemnicy z kimkolwiek jest praktycznie niemożliwe - mówi Marta Szreder.
Film "Czerwony pająk" wchodzi na ekrany kin już 27 listopada.
[gallery ids="110906"]źródo: RDC, www.znak.com.pl
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Poranek RDC
Spotykamy się o poranku z ciekawymi, mądrymi gośćmi. Jest i poważnie i z przymrużeniem oka, a czasem zaczepnie.
Gość: Małgorzata Węgrzecka, redaktor naczelna opowiadała o historii „Świerszczyka”, współczesnym obliczu magazynu i o tym, jak radzi sobie w dobie mediów społecznościowych i aplikacji
02.05.2025
17 min 43 s
Gość: Żaneta Cwalina-Śliwowska, Polska 2050
02.05.2025
20 min 01 s
Gość: Krzysztof Jasieński, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego
02.05.2025
16 min 24 s
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Robert Łuchniak.
02.05.2025
12 min 01 s
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Estera Flieger (Rzeczpospolita), Magdalena Rigamonti (Onet) i Piotr Grzybowski.
30.04.2025
25 min 06 s
Gość:
30.04.2025
17 min 45 s
Gościem Grzegorza Chlasty był Michał Okoński, Tygodnik Powszechny.
30.04.2025
08 min 37 s
Na przegląd prasy codziennej zaprasza Grzegorz Chlasta.
30.04.2025
02 min 25 s
Gośćmi Grzegorza Chlasty byli: Eliza Olczyk (Wprost), Łukasz Warzecha (Do Rzeczy) i Jarosław Gugała (Wydarzenia24, „Wydarzenia, opinie, komentarze”).
29.04.2025
25 min 20 s
Gościem Grzegorza Chlasty był dr Jarosław Kuisz, redaktor naczelny Kultury Liberalnej, autor książki „Strach o suwerenność. Nowa polska polityka”.
29.04.2025
15 min 26 s
PODCASTY
Animalista, czyli Łukasz Bożycki zaprasza na spotkania o przyrodzie, zwierzętach i otaczającej nas naturze. Program jest emitowany w każdą sobotę po godzinie 6:00
Od kultury, przez naukę, po publicystykę prowadzoną z dziennikarską dociekliwością. Rozmawiamy z ciekawymi gośćmi o świecie, Mazowszu i Warszawie.
„Las rzeczy”, czyli o kulturze, wydarzeniach i ciekawych osobowościach
Jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci? Jak wspierać uczniów w kryzysie emocjonalnym w szkole, jak oswoić trudne emocje u dzieci w wieku przedszkolnym? O roli dorosłych w zapobieganiu kryzysom i rozwojowi depresji, pierwszej pomocy emocjonalnej w domu, w szkole, w środowisku lokalnym będziemy rozmawiać w każdą środę o 18.30.
CYKL PROGRAMÓW POWSTAŁ PRZY WSPÓŁPRACY Z MAZOWIECKIM KURATORIUM OŚWIATY