Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Dzieci z Pahiatua to grupa 733 polskich sierot, które na początku II wojny światowej zostały wypędzone z domów przez Sowietów. Kilka lat tułały się po świecie. Po tym, jak ewakuowano je z ZSRR do Persji, otrzymały możliwość schronienia w Nowej Zelandii. Dotarły tam 31.10.1944 r. i zamieszkały w obozie w pobliżu miejscowości Pahiatua. Po wojnie nieliczni wrócili do Polski. "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua" to sześcioodcinkowy audiodokument, którego bohaterowie opowiadają, jak wyglądała ich droga na koniec świata i jak doświadczenie uchodźstwa wpłynęło na życie ich rodzin. W realizacji dokumentu wykorzystano ponad dwadzieścia pogłębionych wywiadów zrealizowanych w Polsce i w Nowej Zelandii oraz dokumenty archiwalne, które Nowozelandczycy latami gromadzili na temat dzieci z Pahiatua (w tym korespondencję odtajnioną w 2024 r.). Audioserial zrealizowany przez Instytut Pileckiego we współpracy z Polskim Radiem powstał w związku z 80. rocznicą dotarcia grupy 733 polskich sierot do Nowej Zelandii. Jego premiera odbędzie się w czwartek 31 października 2024 r. o godzinie 18:00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej (ul. Myśliwiecka 3/5/7 w Warszawie), a prezentacji pierwszego odcinka towarzyszyć będzie dyskusja "Dzieci i wojna". O tym wydarzeniu oraz pracy nad powstaniem reportażem opowie Martyna Wojtkowska, autorka audioserialu "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua"
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4230)
-
Ważne terminy dla zbliżających się wyborów prezydenckich
Dziś upływa termin zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców z niepełnosprawnościami oraz osoby, które najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat. To także ostatni dzień na zgłoszenie potrzeby skorzystania z nakładek na karty do głosowania w alfabecie Braille’a. Przypominamy również: do 9 maja można składać wnioski o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.
Gościem Adama Piśki był Marcin Chmielnicki - rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego.
-
05.05.2025
-
12 min 54 s
-
-
Stadion Legii zamieniony w „miasteczko maturalne”
Aż 5 tysięcy uczniów „Szkoły w Chmurze” pisało dziś egzamin dojrzałości na stadionie Legii Warszawa. O nietypowej maturze mówił Michał Cieśla – rzecznik Fundacji Szkoły w Chmurze.
-
05.05.2025
-
09 min 51 s
-
-
Historia jednej sceny | „Pierścień Arabeli”
W dzisiejszym odcinku o serialu „Pierścień Arabeli”
-
03.05.2025
-
08 min 41 s
-
-
Święto Konstytucji 3 Maja
Dziś Święto Konstytucji 3 Maja, a prosto z obchodów do studia przyjechali hm. Anna Malinowska, przewodnicząca ZHR i hm. Adam Paczyna, rzecznik ZHR
-
03.05.2025
-
22 min 03 s
-
-
Dzień Długu Ekologicznego
Tegoroczny Trzeci Maja niesie ze sobą szczególnie gorzką refleksję. Tego dnia Polska osiągnęła swój Dzień Długu Ekologicznego – moment, w którym wyczerpaliśmy „przypadającą na nas” roczną pulę odnawialnych zasobów naturalnych. To symboliczny moment, o którym opowiadała Ilona Jędrasik, zastępca dyrektora ds. zmian klimatu i współpracy międzynarodowej w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB)
-
03.05.2025
-
22 min 18 s
-
-
Patrycja Kosiarkiewicz
Patrycja Kosiarkiewicz, piosenkarka, o wytrwałości i determinacji w uprawianiu wolnego zawodu
-
27.04.2025
-
13 min 17 s
-
-
Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu
Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu ma już 10 lat! O historii instytucji i jej bieżących działaniach oraz planach opowiada Olga Humeńczuk, dyrektor NFM we Wrocławiu.
-
27.04.2025
-
20 min 58 s
-
-
Światowy Dzień Własności Intelektualnej
Dr Żaneta ZEMŁA -PACUD – wiceprezes Urzędu Patentowego RP
W związku ze Światowym Dniem Własności Intelektualnej, który obchodzony jest 26 kwietnia, porozmawiamy o tym czym jest patent, wzór użytkowy, znak towarowy oraz wzór przemysłowy. Jakie cechy musi mieć wynalazek, aby Urząd Patentowy objął go ochroną? Jak wygląda proces patentowy? Czy da się opatentować nowy instrument? Przyjrzymy się także jak prawo własności intelektualnej odnosi się do sztucznej inteligencji.
-
26.04.2025
-
15 min 15 s
-
-
Historia jednej sceny | Test pilota Pirxa
Test pilota Pirxa – polsko-radziecki film fantastyczno-naukowy zrealizowany w 1978 r. Gościem Cezarego Polaka jest reżyser Marek Piestrak.
-
26.04.2025
-
13 min
-
-
Wernisaż wystawy „Nadzieja w zamknięciu”
Anna KUDZIA – konserwatorka rzeźby, wieloletnia współpracowniczka Instytutu Polonika. Współtworzyła i działa nadal w organizacji UKRAINA POMAGAMY. Odznaczona przez Prezydenta Polski złotym krzyżem zasługi.
W sobotę 26 kwietnia o godzinie 19:00 w Galerii Pracownia Wschodnia w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Nadzieja w zamknięciu”. Będzie to podsumowanie trzech lat działań projektu ,,Ukraina Pomagamy” w ramach którego grupa polsko – ukraińskich wolontariuszy, będących na co dzień artystami i konserwatorami zabytków, odpowiadając na głos swoich serc i niezgodę na wojnę, niesie pomoc walczącej Ukrainie od pierwszych minut wojny.
-
26.04.2025
-
15 min 31 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Polak potrafi
1584 odcinkiCezary Polak zaprasza do audycji ludzi, którzy mieli odwagę działać inaczej
-
Jest sprawa
2905 odcinkówTrzymamy rękę na pulsie Warszawy, wsłuchujemy się w sprawy budzące kontrowersje oraz tematy wymagające głębszej dyskusji i wyjaśnienia.
-
Trzeba marzyć
983 odcinkiNadajemy o nas, o naszych muzycznych przyjaciołach. Nadajemy utwory, których nie usłyszycie w „mainstreamowych” mediach. Nadajemy pozytywne myśli. Gdziekolwiek Was zastajemy w te poniedziałkowe wieczory, dobrze jest wiedzieć, że nas słuchacie!