Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Ocena zmian klimatu i postępów na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej to cele Europejskiej Konferencji Klimatycznej, którą zorganizowały Polska Akademia Nauk oraz Narodowa Niemiecka Akademia Nauk Leopoldina.
Gościem audycji był prof. Paweł Rowiński, wiceprezezs PAN.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4083)
-
Nagroda KLIO i nowe publikacje Instytutu Pileckiego
Książka "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina" wydana nakładem Instytutu Pileckiego otrzymała Nagrodę III stopnia w konkursie KLIO 2024 w kategorii autorskiej. Publikacja autorstwa Piotra Madajczyka została doceniona za autorski – indywidualny wkład autora w popularyzację historii. W trzydziestej edycji, konkursu wzięło udział 120. wydawców i osób prywatnych, o nagrodę ubiegało się 291 książek.
O nagrodzonej książce opowie jej autor, prof. Piotr Madajczyk
O publikacjach popularyzujących historię wydawanych przez Instytut oraz o nowości muzycznej, która pojawi się w grudniu - albumie "Portrety" Adama Bałdycha - Lukrecja Jaszewska, rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego-
01.12.2024
-
09 min 59 s
-
-
Karta Dużej Rodziny obchodzi 10-lecie
Jedna z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się inicjatyw społecznych – Karta Dużej Rodziny – obchodzi właśnie 10-lecie. Początkiem tego projektu był sprzeciw kilku zaangażowanych Mam wielodzietnych wobec dyskryminacji, zarówno społecznej, jak i ekonomicznej wobec rodzin z większą liczbą dzieci. Kilka lat zajęło przekonywanie opinii publicznej i decydentów, że duże rodziny, będące w dobie kryzysu demograficznego bezcennym kapitałem, są wciąż marginalizowane i niedoceniane, a wszelkie formy wspierania ich traktowane są bardziej jako koszt, niż inwestycja. Historię projektu przypomniała Anita Łodzińska rzecznik prasowy Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
-
30.11.2024
-
22 min 17 s
-
-
Świąteczna kampania SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce
Rozpoczęła się Świąteczna kampania SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce, bo dla tysięcy dzieci w Polsce święta Bożego Narodzenia to czas smutku, awantur i samotności. SOS Wioski Dziecięce, jako organizacja, która już od 40 lat pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom, apeluje o natychmiastowe wsparcie – nie tylko dzieci opuszczonych czy osieroconych, ale także tych z rodzin z wieloma problemami. Co jest celem kampanii powie Aleksandra Sikorska doradca programowy w SOS Wioski Dziecięce.
-
30.11.2024
-
21 min 59 s
-
-
Jak zmienia(ła) się Warszawa?
Jak zmienia(ła) się Warszawa? Transformacja stolicy na zdjęciach mieszkańców Społeczne Archiwum Warszawy zaprasza mieszkańców i mieszkanki miasta do tworzenia wspólnej opowieści o zmieniającej się Warszawie i dokumentowania przemian, które zachodzą w jej przestrzeni. W tym roku archiwiści szczególnie poszukują fotografii z Muranowa. Do działania zaprosiła Patrycja Jastrzębska, założycielka Tu było, tu stało, inicjatorka Społecznego Archiwum Warszawy.
-
30.11.2024
-
20 min 26 s
-
-
Historia jednej sceny | „Zadzwoń do Saula”
"Historia jednej sceny", co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. "Zadzwoń do Saula” to amerykański serial telewizyjny, którego akcja rozpoczyna się na sześć lat przed wydarzeniami opisanymi w serialu „Breaking Bad”.
-
30.11.2024
-
15 min 10 s
-
-
Akademia Hokejowa Legii Warszawa
Sekcja hokejowa Legii Warszawa zbliża się do swojego stulecia. Powstała w 1927 roku, a od 2016 roku buduje nową jakość poprzez kształtowanie zawodników gotowych do gry na najwyższym poziomie. Legia zdobyła 13 tytułów mistrza Polski w hokeju na lodzie i plasuje się na drugim miejscu w tabeli wszech czasów. Jej zawodnicy U14 (żak starszy) to aktualni mistrzowie Polski, co potwierdza jakość treningu w Akademii Hokejowej Legii Warszawa. O tym, jak wygląda działalność Akademii Hokejowej i co daje ona młodym zawodnikom dziennikarz sportowy, komentator - Dariusz Urbanowicz.
-
24.11.2024
-
12 min 01 s
-
-
"Będzie kryminał!" - festiwal kryminalny w Radomiu
Festiwal Kryminalny odbędzie się od 28 do 30 listopada 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu. To trzydniowe wydarzenie, które będzie okazją do spotkania z pisarzami literatury kryminalnej, profilerem policyjnym oraz twórcami popularnych podcastów z kategorii true crime. W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty twórczego pisania opowiadań kryminalnych - Przemysław Czaja, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu.
-
24.11.2024
-
07 min
-
-
Black Friday - jak nie dać się oszukać?
Już w najbliższy piątek 29 listopada przypada Black Friday - zakupowe święto, dzień wielkich wyprzedaży, kiedy wiele sklepów oferuje jednodniowe okazje i atrakcyjne obniżki cen. Jak nie dać się oszukać i nabrać na fałszywe promocje, czym są prawa konsumenta i obowiązki sprzedającego w kontekście Black Friday, jak powinny wyglądać odpowiednie i prawnie legalne reklamy sprzedawanych produktów - o tym adwokat Katarzyna Bórawska, specjalistka w zakresie prawa gospodarczego.
-
24.11.2024
-
11 min 06 s
-
-
Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji
O OSPAR - Ogólnopolskiej Scenie Prezentacji Artystycznych Realizacji od ponad 25 lat organizowanej w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, najstarszej uczelni pedagogicznej w Polsce.
Ideą OSPAR jest budowanie potencjału dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami poprzez sceniczne kreacje artystyczne.
W wydarzeniu corocznie bierze udział liczna (kilkusetosobowa) reprezentacja różnorodnych placówek wsparcia (z ośrodków specjalnych, integracyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, poprawczych, wychowawczych), która na scenie OSPAR prezentują swoje talenty artystyczne w myśl motta założycielki Akademii prof. Marii Grzegorzewskiej - "Nie ma kaleki - jest Człowiek" oraz hasła przewodniego Inicjatywy OSPAR "Jesteśmy tacy sami - potrafimy wiele!".
Gość:
- dr Mieczysław Sędzicki, dyrektor Inicjatywy OSPAR w APS
PATRONAT POLSKIEGO RADIA RDC
-
23.11.2024
-
12 min 34 s
-
Historia jednej sceny | „Stawiam na Tolka Banana”
Co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy. Dziś opowieść o serialu telewizyjnym „Stawiam na Tolka Banana” z 1973 roku w reżyserii Stanisława Jędryki. O serialu, który zasłużenie określany jest mianem kultowego.
-
23.11.2024
-
14 min 22 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
144 odcinki
-
Poranek RDC
10773 odcinkiPrzy kawie rozmawiamy i słuchamy o świecie, Mazowszu i Warszawie.
-
Południe RDC
4004 odcinkiZ życiem, werwą i muzyką „Odkrywamy Mazowsze”. Pomagamy odróżnić świat wirtualny od rzeczywistego, a to najlepiej robią nasi eksperci od nowych technologii.
-
Mazowieckie dożynki w Sannikach