Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
„Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga” to cykl prezentacji twórczości wybranych uznanych poetów. Twórcami projektu są Janusz Kukuła – reżyser i wieloletni dyrektor Teatru Polskiego Radia oraz Adam Strug – śpiewak, kompozytor, popularyzator muzyki tradycyjnej. Podczas projektu zrealizowane zostaną trzy wieczory Teatru Poezji: pierwszy z poezją Skamandrytów, drugi z poezją Konstandinosa Kawafisa oraz trzeci z poezją Pawła Hertza. Pierwszy wieczór pod tytułem „»Obudzić przeszłość, jak się budzi miłość«. Poeci »Skamandra«” odbędzie się 18 października o godz. 20.00 w Instytucie Teatralnym w Warszawie. W pierwszej części spotkania Janusz Kukuła oraz Adam Strug przedstawią sylwetki sześciu poetów: Juliana Tuwima, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego, Jarosława Iwaszkiewicza oraz Stanisława Bielińskiego. W drugiej części spotkania wiersze przeczytają wybitni polscy aktorzy: Grażyna Barszczewska oraz Krzysztof Wakuliński. Ich występowi towarzyszyć będzie muzyka Adama Struga, któremu akompaniować na buzuki będzie Filip Wika.
Na Teatr Poezji zapraszał Adam Strug.
Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4088)
-
PCK - grudniowe akcje pomocowe, kampanie społeczne i obchody stulecia działalności na Mazowszu
8 grudnia przypada ważna rocznica dla międzynarodowego prawa humanitarnego (MPH). 19 lat temu, 8 grudnia 2005 roku przyjęto III Protokół Dodatkowy do Konwencji Genewskich ustanawiający dodatkowy znak chroniony, znak Czerwonego Kryształu. Tego dnia, Ukraiński Czerwony Krzyż wspólnie z innymi Stowarzyszeniami Czerwonego Krzyża pragną zwrócić uwagę na swoją stałą współpracę w zakresie zapobiegania niewłaściwemu wykorzystywaniu znaku czerwonego krzyża, angażując się w jednodniową transgraniczną kampanię ochrony znaku w mediach społecznościowych. PCK przypomina o historii i znaczeniu znaku czerwonego krzyża, ale także zachęca do udziału w swoich akcjach, szczególnie w grudniu, gdy idea pomocy osobom starszym, samotnym, pokrzywdzonym przez los jest szczególnie ważna. O kampaniach i wydarzeniach grudniowych (#JeszczeTuJestem - kampania, która zmienia życie seniorów; konkurs "Siła KRWIobiecości", przygotowania do Gwiazdki dla potrzebujących), ale także o obchodach stulecia działalności PCK na Mazowszu (Kozienice, Ostrołęka, w najbliższym tygodniu Ciechanów i Garwolin) opowiadał Michał Mikołajczyk, prezes zarządu Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK
-
08.12.2024
-
15 min 56 s
-
-
Tomasz Tyndyk
Gość: Tomasz Tyndyk, aktor teatralny, serialowy i filmowy, fotograf. Występował u Polańskiego, Glińskiego czy Warlikowskiego. Ostatnio można zobaczyć aktora w sztuce "Kiedy stopnieje śnieg" (TR Warszawa) "Matki pingwinów" i "Przysięga Ireny".
-
07.12.2024
-
20 min 59 s
-
-
Historia jednej sceny | 50 lat od premiery „Nie ma róży bez ognia”
Gościem Cezarego Polaka był Rafał Dajbor- aktor i dziennikarz. Autor m.in. książek: "Jak u Barei, czyli kto to powiedział", która odkryła kulisy powstawania kultowych scen kina Stanisława Barei oraz jej kontynuacji - "Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli Jak u Barei 2"
-
07.12.2024
-
20 min 07 s
-
-
Tymon Ateńczyki w Collegium Nobilium
Prof. Jarosław Gajewski, reżyser, aktor, dyrektor Teatru Polskiego zaproszał na pokaz warsztatowy w związku z pracą nad "Tymonem Ateńczykiem" W. Szekspira, w reż. Włodzimierza Staniewskiego.
-
07.12.2024
-
18 min 15 s
-
-
Tomasz Stawiszyński, dziennikarz, publicysta, autor książki „Powrót fatum”
Gość: Tomasz Stawiszyński, dziennikarz, publicysta, autor książki „Powrót fatum”
-
07.12.2024
-
26 min 04 s
-
-
Nagroda KLIO i nowe publikacje Instytutu Pileckiego
Książka "Krajobrazy biograficzne Rafała Lemkina" wydana nakładem Instytutu Pileckiego otrzymała Nagrodę III stopnia w konkursie KLIO 2024 w kategorii autorskiej. Publikacja autorstwa Piotra Madajczyka została doceniona za autorski – indywidualny wkład autora w popularyzację historii. W trzydziestej edycji, konkursu wzięło udział 120. wydawców i osób prywatnych, o nagrodę ubiegało się 291 książek.
O nagrodzonej książce opowie jej autor, prof. Piotr Madajczyk
O publikacjach popularyzujących historię wydawanych przez Instytut oraz o nowości muzycznej, która pojawi się w grudniu - albumie "Portrety" Adama Bałdycha - Lukrecja Jaszewska, rzecznik prasowy Instytutu Pileckiego-
01.12.2024
-
09 min 59 s
-
-
Karta Dużej Rodziny obchodzi 10-lecie
Jedna z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się inicjatyw społecznych – Karta Dużej Rodziny – obchodzi właśnie 10-lecie. Początkiem tego projektu był sprzeciw kilku zaangażowanych Mam wielodzietnych wobec dyskryminacji, zarówno społecznej, jak i ekonomicznej wobec rodzin z większą liczbą dzieci. Kilka lat zajęło przekonywanie opinii publicznej i decydentów, że duże rodziny, będące w dobie kryzysu demograficznego bezcennym kapitałem, są wciąż marginalizowane i niedoceniane, a wszelkie formy wspierania ich traktowane są bardziej jako koszt, niż inwestycja. Historię projektu przypomniała Anita Łodzińska rzecznik prasowy Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
-
30.11.2024
-
22 min 17 s
-
-
Świąteczna kampania SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce
Rozpoczęła się Świąteczna kampania SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce, bo dla tysięcy dzieci w Polsce święta Bożego Narodzenia to czas smutku, awantur i samotności. SOS Wioski Dziecięce, jako organizacja, która już od 40 lat pomaga najbardziej potrzebującym dzieciom, apeluje o natychmiastowe wsparcie – nie tylko dzieci opuszczonych czy osieroconych, ale także tych z rodzin z wieloma problemami. Co jest celem kampanii powie Aleksandra Sikorska doradca programowy w SOS Wioski Dziecięce.
-
30.11.2024
-
21 min 59 s
-
-
Jak zmienia(ła) się Warszawa?
Jak zmienia(ła) się Warszawa? Transformacja stolicy na zdjęciach mieszkańców Społeczne Archiwum Warszawy zaprasza mieszkańców i mieszkanki miasta do tworzenia wspólnej opowieści o zmieniającej się Warszawie i dokumentowania przemian, które zachodzą w jej przestrzeni. W tym roku archiwiści szczególnie poszukują fotografii z Muranowa. Do działania zaprosiła Patrycja Jastrzębska, założycielka Tu było, tu stało, inicjatorka Społecznego Archiwum Warszawy.
-
30.11.2024
-
20 min 26 s
-
-
Historia jednej sceny | „Zadzwoń do Saula”
"Historia jednej sceny", co tydzień zapraszamy Państwa do wysłuchania opowieści o fragmentarycznej historii X Muzy, o historii jednej filmowej sceny. "Zadzwoń do Saula” to amerykański serial telewizyjny, którego akcja rozpoczyna się na sześć lat przed wydarzeniami opisanymi w serialu „Breaking Bad”.
-
30.11.2024
-
15 min 10 s
-
PODCASTY