Wiadomości
Posłuchaj z regionu
Opis odcinka
Pamięci JANA HARAJDY
Dwaj inżynierowie kolejnictwa: Jan M. Jasielski (1894-1964) i Czesław Czekierski (1892-1978) w 1938 roku z powodów zawodowych zamieszkali w Stanisławowie, stolicy jednego z kresowych województw II RP. A wraz z nimi dzieci oraz małżonki: Kamilla (Kama) z Niemców Jasielska (1897-1987) i Wanda Cholewo-Czekierska (1899-1947), śpiewaczka operowa – sopranistka. W mieszkaniu pp. Czekierskich, spokojnemu życiu obu zaprzyjaźnionych rodzin, zza szybki przyglądały się dwie filiżanki. Nadszedł dzień 17 września 1939 roku, rozpoczęła się okupacja sowiecka na Kresach, nastąpiły wywózki na Sybir. Wanda Czekierska, jakby przeczuwając swój los, dwie pamiątkowe filiżanki (za którymi szła miłosna opowieść) oddała Kamie Jasielskiej, z prośbą o ich przechowanie. Dzięki działaniom Archiwum Historii Mówionej Ośrodka „Karta” i Domu Spotkań z Historią w Warszawie po 80 latach odnalazła się jedna z tych filiżanek, a przede wszystkim obie rodziny, które w kolejnych pokoleniach nawiązały ponowny kontakt. Gdy zelżała pandemia, latem 2021 roku przedstawiciele obu rodzin spotkali się w Poznaniu, a pozostała po pożodze wojennej jedna filiżanka, wróciła do córki i wnuków Wandy Czekierskiej. W reportażu Piotra Łosia pt. „Filiżanka pani Czekierskiej”, opowiadającym historię filiżanek na tle dziejów wojennych obu rodzin, występują: Estela z Czekierskich Radwańska (ur. 1925), nestorka rodziny, córka Wandy i Czesława Czekierskich, Maria z Harajdów Jaworska, wnuczka Kamili (Kamy) i Jana Jasielskich, zmarły już po nagraniu reportażu – śp. Jan Harajda, wnuk Janostwa Jasielskich oraz Witold Radwański, syn Esteli, wnuk Czesławostwa Czekierskich. [gallery ids="418867,418859,418860,418861,418862,418863,418864,418865,418866"]Kategorie:
OGÓLNY OPIS PODCASTU
Popołudnie RDC
Towarzyszymy naszym słuchaczom w domu, w pracy i samochodzie. Poruszamy aktualne tematy i gramy świetną muzykę.
Odcinki podcastu (4225)
-
Patrycja Kosiarkiewicz
Patrycja Kosiarkiewicz, piosenkarka, o wytrwałości i determinacji w uprawianiu wolnego zawodu
-
27.04.2025
-
13 min 17 s
-
-
Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu
Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu ma już 10 lat! O historii instytucji i jej bieżących działaniach oraz planach opowiada Olga Humeńczuk, dyrektor NFM we Wrocławiu.
-
27.04.2025
-
20 min 58 s
-
-
Światowy Dzień Własności Intelektualnej
Dr Żaneta ZEMŁA -PACUD – wiceprezes Urzędu Patentowego RP
W związku ze Światowym Dniem Własności Intelektualnej, który obchodzony jest 26 kwietnia, porozmawiamy o tym czym jest patent, wzór użytkowy, znak towarowy oraz wzór przemysłowy. Jakie cechy musi mieć wynalazek, aby Urząd Patentowy objął go ochroną? Jak wygląda proces patentowy? Czy da się opatentować nowy instrument? Przyjrzymy się także jak prawo własności intelektualnej odnosi się do sztucznej inteligencji.
-
26.04.2025
-
15 min 15 s
-
-
Historia jednej sceny | Test pilota Pirxa
Test pilota Pirxa – polsko-radziecki film fantastyczno-naukowy zrealizowany w 1978 r. Gościem Cezarego Polaka jest reżyser Marek Piestrak.
-
26.04.2025
-
13 min
-
-
Wernisaż wystawy „Nadzieja w zamknięciu”
Anna KUDZIA – konserwatorka rzeźby, wieloletnia współpracowniczka Instytutu Polonika. Współtworzyła i działa nadal w organizacji UKRAINA POMAGAMY. Odznaczona przez Prezydenta Polski złotym krzyżem zasługi.
W sobotę 26 kwietnia o godzinie 19:00 w Galerii Pracownia Wschodnia w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Nadzieja w zamknięciu”. Będzie to podsumowanie trzech lat działań projektu ,,Ukraina Pomagamy” w ramach którego grupa polsko – ukraińskich wolontariuszy, będących na co dzień artystami i konserwatorami zabytków, odpowiadając na głos swoich serc i niezgodę na wojnę, niesie pomoc walczącej Ukrainie od pierwszych minut wojny.
-
26.04.2025
-
15 min 31 s
-
-
Co skrywa sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej?
Dr Grażyna BASTEK – historyk sztuki, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Co skrywa sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej, w której odbędzie się za kilka dni konklawe wybierające nowego papieża? Dlaczego doszło do konfliktu między Michałem Aniołem a papieżem Juliuszem II, który zlecił wykonanie fresków? Czy postać Boga przedstawiona jest wewnątrz ludzkiego mózgu? Czy w sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej odnajdziemy autoportret Michała Anioła?
-
26.04.2025
-
19 min 56 s
-
-
Spotkanie z prof. Johnem Milbankiem
Gościem Grzegorza Chlasty jest John Milbank, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów i intelektualistów anglikańskich, emerytowany profesor Wydziału Teologii i Religioznawstwa Uniwersytetu Nottingham. Twórca ruchu Radical Orthodoxy (Radykalna Ortodoksja), zrzeszającego teologów i filozofów różnych wyznań chrześcijańskich. Autor licznych publikacji, esejów i artykułów oraz książki "Przekroczyć rozum sekularny. Teologia i teoria społeczna". Aktywny komentator życia społecznego i politycznego; poeta.
John Milbank przyjechał na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II. Wygłosił wykład mistrzowski w Szkole Głównej Handlowej.
-
20.04.2025
-
14 min
-
-
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - wolontariat i Młodzieżowa Rada Muzeum
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku prowadzi nabór dla wolontariuszy oraz do Młodzieżowej Rady Muzeum. Szczególnie drugi z nich jest istotny w kontekście aktywizacji ludzi młodych - ich zaangażowania społecznego, obywatelskiego, zainteresowania historią i współtworzeniem kultury. Czym zajmuje się Młodzieżowa Rada Muzeum? W jakie działania zaangażowani są wolontariusze? O tym mówią nasi goście:
- Sabina Matulka, Specjalistka ds. programów lokalnych w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
- Artur Jabłoński, Główny specjalista ds. edukacji, koordynator Młodzieżowej Rady Muzeum
oraz członkowie MRM: Stanisław Madaliński i Kamil Sarna.-
20.04.2025
-
18 min 56 s
-
-
Wielkanocne obrzędy, obyczaje i zabawy w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Drugi dzień Świąt Wielkanocnych był w tradycji ludowej dniem odwiedzin, wspólnych zabaw i wielkiego polewania się wodą. Co roku w śmigus-dyngus Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje imprezę plenerową przybliżającą bogatą obrzędowość i zwyczaje związane z okresem wiosennym oraz wielkanocnym. W zagrodach chłopskich zwiedzający biorą udział w zawodach w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu i biciu jaj, biorą udział w grze w kręga, a także huśtają się na kilkumetrowej huśtawce wielkanocnej. W zabytkowych obiektach prezentowana jest wystawa tematyczna „Wielkanoc na Mazowszu”. O dawnych zwyczajach wielkanocnych oraz o programie tegorocznego świętowania w Skansenie opowiadają goście z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu: Agnieszka Korolczuk z działu Upowszechniania i Promocji oraz Ewa Dagmara Rutkowska-Wilbik z Działu Etnograficznego.
-
20.04.2025
-
14 min 03 s
-
-
Magdalena Kamiński – rzeczniczka prasowa Kampinoskiego Parku Narodowego
Zaprosiliśmy słuchaczy na wiosenny spacer do Kampinoskiego Parku Narodowego. Sprawdziliśmy, co możemy usłyszeć w lesie o tej porze roku. Jakie gatunki zwierząt są już aktywne? Które rośliny zaczęły już swoje kwitnienie?
-
19.04.2025
-
21 min 42 s
-
PODCASTY
Inne z tej kategorii
-
1 odcinek
-
Z innej planety
1448 odcinków10 800 sekund intensywnego treningu mózgu
-
Kobiecy wieczór
1999 odcinkówKobiecy wieczór RDC to czas na ważne, pogłębione rozmowy o poszukiwaniu wartości, o relacjach ze sobą i światem. To pełne ciepła spotkania w obszarze psychologii, socjologii, zdrowia i szeroko pojętej kultury.
-
Pan od przyrody
426 odcinkówAudycja skierowana do najmłodszych odbiorców, ale i rodzice znajdą coś dla siebie.